Mladé meruňky řežeme před rašením, starší později

20. 3. 2020

Korunku meruňky tvarujeme před rašením jen 2–3 roky po výsadbě. Pak ve stadiu červeného poupěte nebo raději v květu jako prevenci mrtvice.

U meruněk se osvědčil tvar přírodní koruny. Proto po výsadbě provedeme hluboký řez 3–4 ramen a terminálního výhonu. Terminál necháme převyšovat nad konci ramen jen mírně.

Meruňkové dřevo je křehké, a tak při zakládání korunky dbáme, aby úhel odklonu bočních větví byl dostatečně velký. Větve nesmějí vyrůstat z jednoho místa na kmeni; dobrý je jejich vzájemný odstup ve vzdálenosti 15–20 cm.

V rámci výchovného řezu svědčí mladým meruňkám letní – Šittův řez.

Řez meruňky po výsadbě

Výsadbový řez meruňky; foto Tomáš Jan

  • Každé  jaro neopomeneme řez kosterních větví. Zcela odstraníme konkurenční výhony. Plodný obrost delší než 50 cm zkracujeme o 1/2–1/3 délky tak, aby na něm zůstaly květní pupeny. Krátký plodonosný obrost v korunce nekrátíme.

Zhruba po 4 letech výchovný řez korunky ukončíme. Ale i poté budeme dál odstraňovat konkurenční výhony. Také pokračujeme v pravidelném prosvětlování. V hustých korunkách obrost odumírá.

  • Prosvětlujeme nejlépe za vegetace. V srpnu řežme silnější větve, na jaře plodonosný obrost z tenčích větví.

Později, až klesne intenzita růstu, a přírůstky budou po letech s velkou úrodou jen krátké, zmlazujeme větve do 2–4letého dřeva. Případně můžeme neplodící meruňky řezat i hlouběji a to v červnovém termínu.

  • Hluboké zmlazení plodících stromů provedeme v srpnu, protože řez do starého dřeva a zvláště v období vegetačního klidu snášejí meruňky velmi špatně.

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
22 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den. Máme zahradu,kde roste meruňka cca 18 roků stará.Koruna nebyla udržovaná, plodí hodně, meruňky jsou ale na koncích větví a musíme je podepírat ,jinak hrozí zlomení.Je možné / rada souseda/ ji po sklizni seříznout hodně silně tak,aby obrazila ? Přírůstky běžně má.Díky za odpověď.

Pokud chcete (musíte?) řezat letos, pusťte se do toho co nejdříve. Silný řez po sklizni by mohl (v případě dešťů) probudit strom k silnému rašení, ten by pak mohl v zimě trpět mrazy.
Jestli je odklad možný, upravte výhony v té části, která stromu zůstane (třeba Šittovým řezem), to co chcete odříznout zlikvidujte až na jeře po odkvětu. To později v titulku pro okrajové a ještě horší oblasti znamená po rašení.
Neřezal bych až v srpnu (i když je to tu psáno), to jedině v těch nejlepších meruňkářských polohách.

Děkuji, tuto vaši radu jsem zde již četla a vyplývà, že raději řez odložit. Jen ještě prosím, pokud nechám řez na jaro, mám řezat opět jen celé větve nebo mohu také zkrátit o třetinu ty mladší? Bude potom šance na úrodu? Nebo řezat podle nasazení květních pupenů? Nějak si s ní letos nevím rady.

Jestli už je po naději, že by zůstal nějaký nepoškozený kvítek v koruně, je čas na řez plodících meruněk. Jestli tam něco zůstalo, chtělo by to říznout jen větve bez násady, s ostatními počkat po sklizni.

Dobrý den, máme na zahradě starou meruňku, která údajně dlouho neplodila, před cca dvěma roky začala po péči opět plodit, ale plody z poloviny popadaji před uzráním. Navíc je v koruně hodně rozložitá a vysoká, na horní meruňky se nemám jak dostat. Ráda bych ji korunu zmenšila. Jak a kdy toto mohu provést? Jsme v poloze, kde vše dozrává později, ještě nyní jsou meruňky zelené.

Dobrý den,meruňku jsem zasadila na jaře 2020.V tomto roce jsem na základě rady stromek nesttříhala.Jak stříhat v tomto roce?Stromek má 3 větve a 2 terminály. Jeden bych měla zřejmě odstranit.Mám řezat jako po výsadbě nebo první rok po výsadbě. Děkuji Bílá

To ale nebyla dobrá rada. Z počtu větví na stromku nelze dát dohromady, jak řezat. Snad podle fotek by se dalo poradit. Takže, když sem dáte foto a od toho člověka už si raději nenecháte radit okolo stromků, může Vám někdo tady poradit s řezem.

Dobrý den.

Prosím, když uříznu meruňce suché větve, poškodím ji tím nějak?

Naopak, uděláte to jste měl hned když usychaly. Jestliže je příčinou monilinie, raději je brzo zpracujte, spalte.

Dobrý den. Meruňka cca sedmiletá. Nikde jsem nenašel, co dělat s dlouhými výhony větví. Slyšel jsem dva názory – sestřihnout o třetinu až polovinu délky nebo taky nezkracovat vůbec. A když už zkracovat, tak nyní – v srpnu až září nebo v době květu? Byl bych rád, kdyby už strom moc do výšky nerostl. Děkuji

Dobrý den,mohu jeste teď v rijnu zkrátit dlouhé výhony u meruňky(asi 1,5 m) ?stáří stromku 3 roky.

No, na rovinu – nic jste nehledal. Když si do okénka hledat… na této stránce zadáte řez meruněk, vypadne Vám odkazů na tři stránky – a to jen na tomto webu. Když zkusíte jiný vyhledávač jinde, budete mít informací spoustu. Nebo když si vezmete nějakou knihu o řezu meruněk! I v tomto vlákně najdete odkaz na řez tzv. Šittův. a pak už byste se nemusel ptát. No a z názorů okolo Vás si musíte vybrat sám. Kdo to lépe a na příkladech výsledku zdůvodní lépe, za tím jděte. Ono jinak a jindy může řezat člověk z Lednice, nebo ze Šumavy.

Dobrý den, mohl bych poprosit o radu stříhání meruňky, jedná se o odrůdu VP, zasazena podzim 2020, terminální výhon zaschl, poradil by mi prosím někdo jak stromek ostříhat teď na jaře? Na jedné kosterní větvi se výhon tlačí kolmo nahoru a je silný jako kosterní větev, nevím jestli to není ku škodě. Děkuji Slavík

Z Vašeho popisu nejde nic seriózně vyvodit. Ale dají se sem vložit fotky.

Podařilo se mi fotku zmenšit a nahrát.

IMG202202141614502.jpg

Dobrý den, máme meruňku cca 20 let. Na jaře jsme prořezali celé staré větvě v době květních pupenů. Byla dobře nakvetlá, většinu květů však spálil mráz a meruněk zbylo pár, spíše žádné. Veškerou sílu dala asi do nových přírůstků a se přes léto rozvětvila. Koruna je nyní hustá a široká. Jak máme prořezat a kdy? Moc děkuji.

Do „hledat v komentářích“ si zadejte řez meruněk a klikněte. Podívejte se na této stránce o něco níž, je tam článek o zákrocích zvaných Šittův řez. Sice už měl být dávno hotový, ale je to návodné. Najděte si v článcích pro zmlazení po sklizni.

Dobrý den, prosím o radu, pokud je to možné..máme na zahradě meruňku, cca 3 roky stará, bohužel nikdo se ji nevěnoval. Jak s ní naložit..? určitě potřebuje zkrátit ty horní dlouhé slabě větve, asi ty nejspodnější pryč..? děkuji za pomoc

Meruňka.jpg

Takhle podle mne. Terminál na vnitřní očko, ostatní na vnější. Tenkým sebrat jen tři, pět oček, dva silné krátit cca 40 cm pod vrcholem terminálu.

Merunka-opr.jpg

A ty spodní pod čarou, na větevní kroužek. Raději na novém obrázku v jiných barvách. Pěkný stromek, jo, kdyby měli lidi vždycky jen takhle hezky zanedbané stromky…

Merunka-kmínek.jpg

Dobrý den, včera jsme koupili a zasadili meruňky a jednu švestku, stromky ale mají obrostlé kmínky po celé délce, není je proto možné moc ochránit proti okusu. Prosím o radu – můžeme tyto větvičky vyrůstající z kmene ostříhat, nebo raději počkat až na jaro?
Dékuji

Nevím jak kdo jiný, ale já si neumím představit co jste koupil. Obyčejně se prodávají stromky s korunkou a kmínkem s vyřezaným obrostem. Jediné co mě napadne je, že to jsou špičáky s předčasným obrostem na dopěstování doma?
On se řez krom pravidel knižních také řídí místními tradicemi, zvyky. To co si můžete dovolit v Lednici nebo Břeclavi Vám neprojde v Třebíči nebo v Peci pod Sněžkou. Takže čím teplejší oblast, tím méně můžete dbát na obecná pravidla, tím větší zvěrstva Vám u peckovin projdou. Já si v oblasti Táborské pahorkatiny nemůžu dovolit to, co autor ovocnářského kalendária z jižní Moravy, Brněnska.
Obecně řečeno, jestli nebudete sahat do korunky, do prodloužení kmínku, budete jen vystříhávat tenký obrost, proč ne. Je třeba stříhat nahladko, nenechávat žádné čípky, ani maličké kousky přesahující na povrch kmínku. V takových místech by se mohly objevit problémy – korové nekrózy, klejotok. A protože se to nebude do jara hojit, je třeba rány uzavřít – latexem, štěpařským voskem, balzámem – tím, s čím máte nejlepší zkušenosti.
Pokud byste to zvládl, klidně obalte stromek tak, aby trny kousek koukaly. U meruňky je lepší, když je trochu okouše vysoká a vy vše dořežete až na jaře než teď.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy
22
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x