Šittův řez v půli června pro plodné mladé i starší meruňky

20. 6. 2021

Mnohé odrůdy meruněk velice špatně rozvětvují a tvoří málo plodonosného obrostu. Sadaři proto doporučují posílit plodnost koruny a provést Šittův řez.

V prvních letech po výsadbě zaštípneme hlavní výhony meruňky zhruba v polovině června, tedy v době kdy se na nich vyvinulo 12–15 listů. Tímto zásahem podpoříme tvorbu plodonosného obrostu již ve spodní části korunky a zabrzdíme bujný prodlužovací růst hlavních větví.

  • Další přínos řezu spočívá v tom, že květní pupeny vzniklé na výhonech vyrostlých po zaštípnutí, raší na jaře později, a také proto tak snadno nezmrznou.

Šittův řez napřesrok

Plodný obrost, který během vegetace vyroste a je delší než 50 cm, zkrátíme příští rok na jaře o 1/2–2/3 tak, aby na zbylé části zůstaly skupiny květních pupenů. Krátký obrost v korunce nezkracujeme.

  • Poté v polovině června zkrátíme všechny letorosty delší než 20–25 cm o třetinu až polovinu, čímž opět podpoříme tvorbu květních pupenů.

V následujících letech

Po ukončení tohoto výchovného řezu korunku v následujících sezonách pouze prosvětlujeme a to nejlépe během vegetace nebo na jaře. Bujně rostoucí prodlužující nebo postranní letorosty můžeme pak opět v červnu zkrátit Šittovým řezem o 1/3-1/2 délky.

Později, když jsou přírůstky stromu jen krátké (v letech po bohaté úrodě), zmlazujeme v červnovém termínu větve do 2-4letého dřeva a případně hlouběji u neplodících stromů. Rány ošetříme latexovou barvou.

  • Na bujné výhony vyrostlé po zmlazení použijeme opět v polovině června Šittův řez.

Foto Tomáš Nečas

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Mám meruňku, která je asi 5 let stará. každý rok se velmi rozvětví, mnoho mladých prutů,
po odketnutí má nasazeno i na hodně plodů které bohuýel behem pár týdnů většinou spadají.
každý rok mnohé větvičky ořežu a přesto další rok znova je velmi košatá. V čem dělám chybu? Budu vděčen za radu a jsem s pozdravem Václav Krbeček

Doporučujeme, než se vám dostane odborné odpovědi, nahlédněte do diskusního tématu věnovaného mj. meruňkám. Třeba už tam objevíte dobrý tip.
Na dotazy odpovídají odborníci i zkušení pěstitelé tak, aby odpovědi byly radou i pro ostatní zájemce. Budete-li někdy potřebovat, vložte svou otázku nejlépe s fotkou pod ten název dotazů, který se nejvíc blíží tomu, nač se ptáte. Případně snadno přidáte další téma do diskuse a svou otázku.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

29. 5. 2024

Snížením počtu plůdků jablek, hrušek a broskví zlepšíme úrodu

U ovocných stromů je žádoucí menší množství plodů. Jabloně, hrušně a broskvoně se příliš velkým nasazením plodů oslabují. Plody zůstávají drobné, přibývá chorob i škůdců a také nasazení květních pupenů pro úrodu v příštím roce je podstatně nižší.

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x