Jak v Česku pěstovat kaki, aby přečkalo zimu, kvetlo a plodilo

12. 12. 2022

Klimatické změny přinášejí zájem o zkušenosti s tím, které rostliny lze nově v Česku pěstovat a jak. Pozornosti se v tom ohledu těší i kaki.

Kaki je vlastně tomel (rod Diospyros), někdy též uváděný jako ebenovník.

Obyčejně se pěstují tomel japonský (Diospyros kaki), tomel viržinský (Diospyros virginiana), tomel obecný (Diospyros lotus), které jsou odolnější vůči mrazům.

Odolné odrůdy vydrží v zimě mrazy až do – 27 (30) °C. Ovšem než k té odolnosti dospějí, potřebují zvláštní péči.

Plody tomelu

Ovocná dřevina kaki, která je doma v japonské krajině, se objevuje v tuzemských zahradách podobně jako japonské odrůdy jabloní, hrušní či révy

Zimování mladých stromků

Tomel raší velmi dlouho, stromky čerstvě vysazené se mohou probouzet až po polovině května, v červnu. Protože pozdě raší, tak i pozdě kvete, uniká pozdním jarním mrazíkům.

Mladé naroubované stromky první roky po výsadbě raději pěstujeme v dostatečně velkých kontejnerech a na zimu je přenášíme do místnosti, kde neklesne teplota pod 0 °C v prvním roce po vysazení, do – 5 °C rok další.

Jestliže se o stromek takto staráme a jeho kmínek naroste do průměru 3 cm, můžeme ho na jaře dát na trvalé stanoviště. To má být slunné, dobře zásobené živinami, s humózní půdou, podobné tomu, kde vysazujeme révu.

I když už jsou stromky už starší a poměrně vyspělé, první rok po výsadbě ven je raději obalíme netkanou textilií nebo jiným materiálem, který zamezí poškození silnými mrazy nebo ho zmírní.

Zelený plod tomelu

Plody tomelu se vyvíjejí a zrají pomalu

Samosprašné a cizosprašné kaki

Vybíráte-li do zahrady odrůdy, měli byste vědět, že některé jsou samosprašné a jiné cizosprašné. Takže pokud chcete mít stromek jeden, musí být samosprašný, pokud sázíte dvě a více odrůd, nevadí, jsou-li cizosprašné. Opylují je včely, nebo jiný hmyz.

  • Kaki se docela dobře roubuje, není těžké do koruny jedné odrůdy naroubovat jinou, jako opylovače.
Plody tomelu

Kaki neboli tomel; foto Shutterstock

Plody dozrávají v průběhu podzimu

Nejranější plody jsou zralé už v září, ty pozdní zdobí stromy i zahradu ještě v době, kdy už je opadané listí. Doba sklizně je dána specifickými vlastnostmi jednotlivých odrůd a obsahem tříslovin. Některé jsou sladké ještě před plným dozráním, jiné si trpkost podrží až do doby, než jsou zcela zralé.

Kaki

Kaki zdobí zahradu i po opadu listí

Mrazuodolné odrůdy kaki

Mezi odrůdy s nejvyšší odolností k mrazu patří mezidruhoví kříženci, samosprašné odrůdy s plody do hmotnosti cca 100 gramů – Ziročka (raná, slabě rostoucí, vhodná i pro pěstování v nádobách, zrající v září), Rossijanka (dozrává koncem října), Nikita’s Gift (japonský mezidruhový kříženec známý i pod jménem Nikitskaja Bordovaja dozrávající od konce října a v listopadu.

Zasněžené tomely

Plody zastihne na stromě i sníh

Mnohé další odrůdy mají nižší mrazuodolnost. Poškození stromů se dá omezit výsadbou třeba v atriu, nebo do velkých kontejnerů, které na zimu stěhujeme například do garáže, kolny, kde je poněkud tepleji než v sadu, zahradě. Mez jejich odolnosti je na hranici -18 až -20 °C.

Foto archiv časopisu Zahrádkář

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Přidávám klasifikaci tomelů dle opylení a trpkosti.

Odrůdy Diospyros kaki L. se obecně rozdělují do několika skupin. Rozdělení je podle toho, zda jsou v konzumní zralosti sladké nebo svíravé a podle toho, jak se vlastnosti plodů změní po opylení, jenž má na kvalitu, zejména u tzv. proměnlivých odrůd, značný vliv. Jsou stanoveny čtyři skupiny odrůd a to

1) PCNA (Pollination Constant Non Astringent) neboli odrůdy stálé, které jsou sladké i ve tvrdém stavu. V jejich dužnině jsou patrné tmavé tečky. Vlivem opylení se jejich chuť ani barva dužniny nezmění. Patří sem např. ´Fuyu´, ´Jiro´, ´Izu´.

2) Skupina PVNA (Pollination Variant non Astringent) je charakterizována odrůdami proměnlivými, tzn. dužnina po opylení ztmavne dohněda. Obsahuje semena (4 a více) a je sladká i ve tvrdém stavu. Zástupci jsou např. ´Tipo´, ´Nishimura Wase´, ´Čokoladnyj´, ´Mikatani Gosho´, ´Tone Wase´.

3) PCA (Pollination Constant Astringent) je skupinou proměnlivých odrůd, které nevyvinou-li po opylení semeno, zůstává jejich dužnina světle žlutá, bez teček a svíravá. Svíravost ustupuje až při silném změknutí plodu. Příklady odrůd jsou: ´Yokono´, ´Tamopan´, ´Fuji´, ´Rojo Brillante´.

4) Poslední skupinou je PVA (Pollination Variant Astringent). Tato proměnlivá skupina má sladkou dužninu pouze v bezprostřední blízkosti semen (1 – 3 kusy), zbarvenou dohněda. Zbytek dužniny je světle žlutý a svíravý, při dozrávání do měkkého stavu trpkost ustupuje. Řadí se sem např. ´Vaniglia´, ´Mercatelli´, ´Triumph´.

Dobrý den. Kaki pěstují 5 let. Už 2 roky rodí. Loni jsem na podzim po odroděni narouboval na stejný stromek jinou odrůdu a zdá se, že je v pořádku. Takisto aj na zakrsku jabloně!!!! Zasadil jsem aj do květinače malé větvičky a žijí maji malé kořinky. A tady je dotaz::Má někdo zkušenost s pravokořennym kaki?? Pořadí někdo jak se starat o takovy stromek, jak vyroste….. Předem moc děkuji za odpověď. Holinec Peter mail:starouchpiri@ seznam.cz

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x