Který banánovník pěstovat v nádobě: ovocný, či zeleninový?

29. 2. 2020

Kdo by neznal banány? Ty ovocné, to je jasné, ale tzv. zeleninové banány, plantejny, které se do Česka také dovážejí, mohou překvapit a to nejen jménem.

Na první pohled nejsou rostliny banánovníků ovocných a zeleninových k rozlišení. Obě pěstované skupiny jsou dnes hybridními odrůdami, které vznikly křížením Musa acuminata a Musa balbisiana, jež mají původ v Malajsii, Indonésii a Indočíně.

  • Ačkoliv banánovník může svým habitem připomínat strom, jedná se o bylinu, jejíž nepravý kmen tvoří mohutné, svinuté pochvy listů, které přecházejí v řapík a čepel.

Plantejny jsou mohutnější než ovocné banánovníky a dorůstají výšky obvykle 4–6 m. Převisající květenství je složeno z květů uspořádaných ve dvouřadých přeslenech, přičemž v prvních 5–15 přeslenech jsou květy plodné, postupně přecházející v květy samčí.

Celé květenství je zakončeno kuželovitým listenovým útvarem, který se v některých zemích používá jako zelenina. Plodem banánovníků je bobule.

  • U plantejnů celé plodenství (trs) visí dolů, přičemž jednotlivé plody jsou otočeny směrem nahoru, jako je tomu u běžně prodávaných ovocných banánů.

I plantejny jsou vesměs partenokarpické, což se projevuje tím, že se v plodech netvoří semena. Plody plantejnů se sklízejí především nezralé, kdy mají dostatečně velký podíl škrobu (okolo 70 %) a přibližně 30 % sacharidů. Syrové jsou nechutné, proto se kuchyňsky upravují – nejčastěji vařením, smažením či pečením.

  • Plantejny lze upravit a použít jako přílohu. Například v podobě chipsů se oloupané, na tenké plátky krájené, máčené v osoleném vajíčku opečou na oleji na pánvi. Hodí se k masu nebo samostatně s pikantními dipy.

Pěstování banánovníku

Banánovník je oblíbená rostlina pěstitelů exotických rostlin. Co by teplomilná, rychle rostoucí bylina vyžaduje dostatečně velkou nádobu, vydatnou zálivku a pravidelné přihnojování. Umístíme jej na dostatečně osvětlené místo, kde není průvan a do místnosti, kde nebude trpět nízkou vzdušnou vlhkostí. Během nejteplejších měsíců můžeme banánovník pěstovat i na terase nebo na zahradě jako efektní přenosnou nádobovou rostlinu.

Vzhledem k tomu, že rostliny plantejnů jsou přece jen mohutnější, doporučuji k domácímu pěstování některý ze skupiny ovocných typů, jejichž stonky jsou o poznání menší. Osvědčený je kultivar Dwarf Cavendish.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x