Domů » Zahrada » Ovoce » Exotické ovoce » Který banánovník pěstovat v nádobě: ovocný, či zeleninový?
Který banánovník pěstovat v nádobě: ovocný, či zeleninový?
29. 2. 2020
Kdo by neznal banány? Ty ovocné, to je jasné, ale tzv. zeleninové banány, plantejny, které se do Česka také dovážejí, mohou překvapit a to nejen jménem.
Na první pohled nejsou rostliny banánovníků ovocných a zeleninových k rozlišení. Obě pěstované skupiny jsou dnes hybridními odrůdami, které vznikly křížením Musa acuminata a Musa balbisiana, jež mají původ v Malajsii, Indonésii a Indočíně.
- Ačkoliv banánovník může svým habitem připomínat strom, jedná se o bylinu, jejíž nepravý kmen tvoří mohutné, svinuté pochvy listů, které přecházejí v řapík a čepel.
Plantejny jsou mohutnější než ovocné banánovníky a dorůstají výšky obvykle 4–6 m. Převisající květenství je složeno z květů uspořádaných ve dvouřadých přeslenech, přičemž v prvních 5–15 přeslenech jsou květy plodné, postupně přecházející v květy samčí.
-
-
Plodenství plantejnu
-
-
Listenový útvar květenství
Celé květenství je zakončeno kuželovitým listenovým útvarem, který se v některých zemích používá jako zelenina. Plodem banánovníků je bobule.
- U plantejnů celé plodenství (trs) visí dolů, přičemž jednotlivé plody jsou otočeny směrem nahoru, jako je tomu u běžně prodávaných ovocných banánů.
I plantejny jsou vesměs partenokarpické, což se projevuje tím, že se v plodech netvoří semena. Plody plantejnů se sklízejí především nezralé, kdy mají dostatečně velký podíl škrobu (okolo 70 %) a přibližně 30 % sacharidů. Syrové jsou nechutné, proto se kuchyňsky upravují – nejčastěji vařením, smažením či pečením.
-
-
Plantejnové chipsy
-
-
Smažené plantejny s rýží
- Plantejny lze upravit a použít jako přílohu. Například v podobě chipsů se oloupané, na tenké plátky krájené, máčené v osoleném vajíčku opečou na oleji na pánvi. Hodí se k masu nebo samostatně s pikantními dipy.
Pěstování banánovníku
Banánovník je oblíbená rostlina pěstitelů exotických rostlin. Co by teplomilná, rychle rostoucí bylina vyžaduje dostatečně velkou nádobu, vydatnou zálivku a pravidelné přihnojování. Umístíme jej na dostatečně osvětlené místo, kde není průvan a do místnosti, kde nebude trpět nízkou vzdušnou vlhkostí. Během nejteplejších měsíců můžeme banánovník pěstovat i na terase nebo na zahradě jako efektní přenosnou nádobovou rostlinu.
Vzhledem k tomu, že rostliny plantejnů jsou přece jen mohutnější, doporučuji k domácímu pěstování některý ze skupiny ovocných typů, jejichž stonky jsou o poznání menší. Osvědčený je kultivar Dwarf Cavendish.
Foto autor
Zajímá toto téma vaše přátele? Dejte jim vědět!
Prosíme, nezapomeňte článek pochválit klepnutím na ❤