Vzhledově netradiční ovoce: růžový angrešt či borůvky

27. 6. 2023

Doba, kdy borůvka byla jen modrá a rybíz červený a černý,  je již nenávratně pryč. V zahradách nacházíme stále širší paletu odrůd i u drobného ovoce.

Inu, není se co divit. Jde přece o velmi různé ovocné druhy, u kterých se šlechtitelé s různými barevnými mutacemi setkávají často. Výsledkem je to, že vedle pěstování odrůd s většími plody, vyššími sklizněmi nebo větší odolností, se mezi novinkami objevují i odrůdy atraktivní právě svou neobvyklostí.

Drobné ovoce, rybíz

Kromě typického červeného, černého a už i bílého rybízu je možné si koupit odrůdu růžovou

Růžové ovoce

 • Rybíz

V případě rybízu došlo k rozšíření barevného spektra. Základní černý a červený rybíz stále více rozšiřují nové odrůdy oblíbeného bílého rybízu a je jen potěšitelné, že často pocházejí právě z českého a slovenského šlechtění.

Dnešní sortiment nabízí také odrůdy s růžovými plody, z nichž jsou nejznámější odrůdy Lubawa a Ulubiona Lwowa. Lze se dokonce setkat s modroplodou odrůdou, ta je ale především botanickým druhem a není primárně určena na produkci plodů.

 •  Borůvky

Když jsme u té růžové, u borůvek je jasnou zástupkyní odrůda Pink Lemonade, která boří dlouhodobě zažité dogma, že borůvky jsou jen nebesky modré. Tato odrůda naopak poskytuje plody výrazné růžové barvy. Velmi rychle roste, dorůstá do výšky 1,5 m. Květy mají taktéž růžovou barvu a velmi příjemnou vůni. Oproti klasické borůvce má velmi úzké, světle zelené listy. Plody mají skvělou chuť a děti určitě nadchnou právě svou barevností.

Růžové borůvky

Odrůda borůvek s růžovými plody – Pink Lemonade

Podmínky pěstování jsou zcela shodné, jako u klasické kanadské borůvka. Tedy kyselá půda, ideálně rašelina a doplňování živin hnojivy určenými pro borůvky.

Méně známý dřín a černoplodý angrešt

 • Dřín

Dřín (Cornus) je zastoupen na zahrádkách relativně méně. Vedle odrůd se zářivě červenými plody dnes máme barevném spektru od bílé, přes žlutou, oranžovou až po téměř černou. Na rozdíl od borůvky Pink Lemonade se tyto odrůdy většinou bohužel hůře shání.

Méně známé ovoce, dřín

Zralé plody dřínu

 • Angrešt

Barevné spektrum neobešlo ani angrešt, který se ještě donedávna rozděloval na dvě základní skupiny, a to:

 • běloplodé (resp. žlutoplodé)
 • červenoplodé.

V současnosti jsou na trhu desítky odrůd pestrých angreštů. Prodejci díky tomu s oblibou klasifikují odrůdy do více než dvou barevných skupin. Vedle běloplodých, žlutoplodýchčervenoplodých odrůd, se tak můžete dnes setkat i s odrůdami:

 • zelenoplodými – Mucuriness, Hinnonmaki Green
 • růžovoplodými  – Salut
 • i černoplodými  – Neguš

  Drobné ovoce, růžový angrešt

  Odrůda růžového angreštu – Salut

Zcela jistě netradiční ovoce – pawpaw

Mezi vzhledově netradiční ovoce můžeme zařadit nejen plody konkrétních odrůd našich běžně pěstovaných domácích druhů, ale také plody druhů, které se u nás ještě nestihly usadit a stále se řadí mezi nové a netradiční ovocné druhy.

Mezi takové patří například druh Muďoul trojlaločný (Asimina triloba), též označovaný jako Asimina trojlaločnatá. Setkat se můžeme také s jeho označením láhevník, paw paw či banánovník severu. Jde o strom dorůstající 11m, který pochází ze Severní Ameriky a je tedy přímo předurčen pro pěstování v našich podmínkách.

V Čechách se pěstuje jako 3m  vysoký keř. Má nádherné velké květy a velice chutné plody, které tvarem připomínají mango, chutí pak směs banánu, manga, ananasu a jahody. Plody obsahují několik hnědých semen 15–25 mm velkých, uložených v měkké, v malém množství jedlé dužnině.

Dnes se již u nás prodává i pod odrůdovými názvy. Z nejoblíbenějších odrůd lze doporučit například Sunflower, Davis či Overleese.

Foto autor a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

8. 12. 2023

Do konce prosince lze odebírat a uskladnit rouby révy vinné

Rouby révy o délce 30 cm odebíráme z jednoletého dřeva. Lehce je zvlhčíme, zabalíme do igelitového sáčku a uskladníme ve studeném sklepě, chladicím boxu apod. Také pro révu platí, že množitelský materiál stejně jako sazenice musí být zcela zdravé.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x