Slovenské odrůdy červeného rybízu pro zahrádky

13. 3. 2023

Na Slovensku v minulých desetiletích vyšlechtili řadu nových odrůd různého ovoce. Připomeňme si odrůdy červeného rybízu.

Šlechtění ovocných druhů se na Slovensku věnovaly především tři šlechtitelské stanice. Byly rozvrstveny napříč členitou krajinou a tomu odpovídalo jejich šlechtitelské zaměření.

Odrůdy vhodné pro jižní polohy vznikaly ve Veselém u Piešťan, pěstování v severních polohách zase odpovídalo prostředí podtatranského Klčova. Střední Slovensko mělo své zastoupení v bojnickém Výskumnom ústave ovocných a okrasných drevín. Právě zde vzniklo nejvíce původních slovenských odrůd.

Mezi známé odrůdy červeného rybízu patří Detvan svého času vyšlechtěný v Bojnicích

Raná červená odrůda rybízu Detvan pochází ze slovenského šlechtění

V Bojnicích šlechtili drobné ovoce

Největší důraz se v Bojnicích kladl na šlechtění drobného ovoce. V sortimentu jahod přibylo díky tamním šlechtitelům 6 odrůd. Stejný počet odrůd obohatil i sortiment malin, přičemž odrůdy Ada a Media tvoří stále stabilní součást každoročního zahrádkářského sortimentu. Sortiment angreštu obohatili bojničtí šlechtitelé o 4 odrůdy.

Nejvíce nových odrůd přibylo v sortimentu rybízu. Spuštěno do praxe bylo

  • 9 odrůd červeného rybízu,
  • 6 odrůd černého rybízu,
  • 5 odrůd bílého rybízu.

Z nich se v pěstitelské praxi nejvíce uchytily červenoplodé odrůdy Detvan a Tatran, z černoplodých se o největší rozšíření postaraly odrůdy Otelo a Eva, z bíloplodých se standardem sortimentu staly odrůdy Primus a Blanka.

To však neznamená, že by ostatní odrůdy byly špatné a nezasluhovaly si své rozšíření. Jenže k němu zatím ani nemělo jak dojít. Všechny vyšlechtěné odrůdy rybízu jsou mezi zahrádkáři oblíbené, jiné zase naprosto neznámé. Vybíráme k připomenutí odrůdy červeného rybízu. Možná některé už léta pěstujete.

Pozdní odrůdy červeného rybízu

Baron

Odrůda červeného rybízu doplnila řadu pozdních odrůd. Vznikla v roce 2009 křížením odrůd Blanka x Tatran. Keře rostou středně silné, jejich výška nepřesahuje 1,8 metru. Silné kosterní výhony jsou poměrně dlouhým plodonosným obrostem. Patří mezi úrodné odrůdy, plodnost je pravidelná.

Odrůda je velmi pozdní, bobule dozrávají až začátkem srpna. Střapec dorůstá délky zhruba 15 cm, bobule jsou na nich červené. Jsou velké, šťavnaté, s příjemnou sladkokyselou chutí.
Odrůda netrpí zimními mrazíky ani houbovými chorobami. Plody mají univerzální použití.

Beryl

Novější odrůda z řady pozdních odrůd. Byla vyšlechtěna v roce 2010 křížením odrůd Jonkheer van Tets x Heinemann´s Rote Spätlese. Keře jsou vzpřímené, bujně rostoucí a nezahušťují.
Odrůda dozrává velmi pozdě a vyniká pravidelně nadprůměrnými výnosy. Velké světle červené bobule rostou v hustých středně dlouhých hroznech, které dobře drží. Šťáva má kyselou chuť a světlejší barvu.

Odrůdu nenapadají zimní mrazíky ani houbové choroby. Plody mají běžné využití, ale díky svému obsahu jsou výhradně vhodné ke zpracování.

Tatran

Pozdní samoopelivá odrůda vyznačující se dlouhými třásněmi. Vyšlechtěna byla v roce 1985 křížením odrůd Red Lake x Gopertova. Keře rostou poměrně bujně ale nezahušťují, díky čemuž jsou nenáročné na řez. Bohatý boční obrost je střední délky.

Zraje koncem července, plodem jsou velké pevné bobule nakyslé dobré chuti.
Odrůda je nenáročná na pěstitelskou oblast, vyhnout se však třeba větrným a zamokřeným polohám. Odrůda je značně odolná vůči jarním mrazům, nemocemi a škodami trpí málo. Plody mají všestranné využití.

Mezi oblíbené odrůdy červeného rybízu patří také Tatran

Rybíz Tatran

Rané odrůdy červeného rybízu

Detvan

Raná kvalitní odrůda s mimořádně vysokými výnosy. Vznikla v roce 1985 křížením odrůd Jonkheer van Tets x Heinemann`s Rote Spätlese. Má vzpřímený silný růst a výhonky se spoustou plodného obrazu. Je samosprašná a vyznačuje se bohatou a pravidelnou plodností.

Plody dozrávají brzy, několik dní po odrůdě Jonkheer van Tets. Střapce jsou velmi dlouhé, tmavě červené bobule jsou velké a vyvážené, dobře drží na střapcích. Chuť plodů je sladkokyselá, šťavnatá, velmi dobrá.

Odrůda je vhodná zejména do teplejších oblastí a je odolná proti houbovým chorobám. Atraktivní trsy jsou vhodné k prodeji stolního ovoce a následné přímé spotřebě, ale odrůda je stejně výborná na zpracování.

Emir

Novější raná odrůda. Pochází z křížení odrůd Houghton Castle x Jonkheer van Tets, vyšlechtěná byla v roce 2010. Keře jsou vzpřímené, nezahuštěné, růst je středně intenzivní, umírněný.

Odrůda dozrává brzy, už na přelomu června a července. Sklizně jsou pravidelné a vysoké. Plody jsou zářivě červené barvy, mají atraktivní velikost plodů a pevnou slupku, dozrávají v kratších třásních.

Odrůda vyniká vitálním růstem, je vysoce odolná vůči houbovým chorobám a zimním mrazům. Plody mají univerzální využití.

Expres

Odrůda patří do skupiny dříve dozrávajících odrůd. Plody má velmi dobré sladší chuti, k jídlu i zpracování. Vznikla v roce 2000 kombinačním křížením odrůd Red Lake x Heinemann´s Rote Spätlese. Keře jsou slabého vzrůstu, řídké až středně husté, vzpřímeného habitusu. Začátek rašení i kvetení je pozdější. Dobře se opyluje jinými odrůdami, květy nejsou poškozovány mrazy.

Dozrává v první dekádě července, plodnost je vzhledem k objemu keře vysoká. Třásně jsou středně dlouhé, s kratší stopkou. Bobule jsou menší, kulatého až široce hruškovitého tvaru, hustě umístěné a rovnoměrně dozrávající.

Jedná se o plastickou odrůdu, může se pěstovat ve všech oblastech vhodných pro pěstování rybízu. Zdravotní stav keřů je dobrý. Podle dosavadních poznatků nebyla zjištěna zvýšená citlivost na houbové choroby.

Středně dozrávající odrůdy červeného rybízu

Maraton

Středně raná odrůda. Vzešla z křížení odrůd Jonkheer van Tets x Heinemannova, vyšlechtěná byla v roce 1991. Keře rostou polorozložitě, bujně a hustě.

Dozrává v polovině července a je spolehlivě a pravidelně úrodná. Třásně jsou dlouhé, díky dlouhé stopce jsou předurčeny zejména pro ruční sklizeň. Bobule jsou vyrovnané, střední velikosti.

Odrůda není náročná na půdu ani na pěstitelskou oblast, netrpí jarními ani zimními mrazy, odolná je i proti antraknóze. Zahuštěné keře vyžadují pravidelné zmlazování a prosvětlování. Plody mají univerzální využití.

Rekord

Je to poměrně nová odrůda červeného rybízu, středně brzy dozrávající, s rekordně dlouhým střapcem, s dlouhou stopkou a s velkým počtem bobulí. Vznikla křížením odrůd Jonkheer van Tets x Heinemann´s Rote Spätlese s následnou selekcí v hybridním potomstvu v roce 2000. Keře jsou silného vzrůstu, středně husté. Rodivý obrost je delší. Bohatost kvetení je nadprůměrná, květiny nebývají poškozovány jarními mrazy.

Slovenská odrůda červeného rybízu Rekord

Odrůda rybízu Rekord

Dozrává v první dekádě července, úrody jsou vysoké a pravidelné. Třásně jsou dlouhé (10–14 cm), bobule jsou velké, kulatého tvaru, jasně červené barvy, velikostně vyrovnané, ve třásni řídce umístěné. Chuť je sladkokyselá s typicky rybízovým aroma.

Odrůda nemá speciální požadavky na půdní a klimatické podmínky. Může se pěstovat ve všech oblastech vhodných pro pěstování rybízu. Zvýšená citlivost na výskyt houbových chorob a škůdců nebyla zjištěna, netrpí ani vymrzáním keřů. Odrůda má univerzální využití.

Hron

Středně pozdní odrůda pocházející z křížení odrůd Jonkheer van Tets x Heinemannova neskorá, z nichž byla vyšlechtěna v roce 1992. Keře rostou vzpřímeně, středně hustě a bujně. Kvetení je každoročně bohaté, květiny jsou spolehlivě samoopylivé.

Rybíz odrůdy Hron

Odrůda rybízu Hron

Odrůda dozrává v druhé polovině července, je vysoce a pravidelně úrodná. Třásně jsou dlouhé a poměrně husté. Středně velké bobule vynikají aromatickou dužninou a vysokou šťavnatostí.

Odrůda je nenáročná na pěstitelskou oblast, vhodná je i do okrajových oblastí. Nenamrzá a je vysoce odolná vůči houbovým chorobám. Odrůda Hron je vhodná pro přímé spotřebě, díky vysoké šťavnatosti dužiny je však výjimečně vhodná zejména ke zpracování.

Foto autoři

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Nádhera

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x