Hnojení maliníku a ostružiníku: směsí hnojiv nebo jen organikou

29. 12. 2020

Zatímco některé ovocné rostliny hýčkáme jako pyšné princezny, jiné mnohdy považujeme za Popelky a Nastěnky. Necháváme na nich, aby si poradily samy.

Naší vinou tak některé ovocné rostliny ani nemají možnost ukázat svou skutečnou krásu a schopnosti.

Maliník odrůdy Mája

Odrůda maliníku Mája plodí během sezony najednou a to v červenci; foto I. Dvořák

Mezi ty rostliny, na jejichž výživu se na zahrádkách zapomíná, patří ostružiníky a maliníky. Obyčejně je bereme jako hosty z lesní mýtiny, o které nikdo pečovat nemusí. Ale:

Se sklizenými malinami a ostružinami odnášíme vydatnou část živin, které jsme do půdy pod porostem vložili.

  • Maliník i ostružiník jsou rostliny náročné na stálý přísun živin.
  • Ročně, nebo ob rok, podle toho, jaké typy rostlin pěstujeme, se obměňují veškeré výhony.
  • Nehnojené porosty slábnou, odnožující odrůdy se snaží utéct z místa pěstování do okolí, tam, kde nejspíše najdou více živin. Přijde mi, že pokud se porosty hnojí, nerozrůstají se mimo záhon tak rychle.

Hnojení maliníků a ostružiníků můžeme založit jak na kombinaci organických a minerálních hnojiv, tak prakticky jen na hnojivech organických. Je důležité vědět například, že zásobní hnojení fosforem a draslíkem stačí provést až dva roky po výsadbě, zatímco dusík musíme rostlině doplnit již v roce následujícím po výsadbě.

Maliník odrůdy Heritage

Odrůda Heritage plodí v srpnu, a pokud tento maliník na jaře neseřízneme, plodí i v červenci. Foto I. Dvořák

Kombinované hnojení – návod

Ideální poměr a množství živin je v případě dusíku, fosforu a draslíku – NPK –  14:12:12.

Tedy 14 g dusíku (N), 12 g fosforu (P2O5) 12 g draslíku (K2O) na jeden metr čtvereční.

Vhodným hnojivem je Cererit s guanem (6:7:7) v množství 170 g/m², použitý časně v březnu. Zbytek dusíku doplníme v polovině května (30 g ledku vápenatého nebo jiného dusíkatého hnojiva se stejným množstvím živin na 1 m², třeba ve formě zálivky).

Tyto živiny doplníme jednou za tři roky organickým hnojením (hnůj, živný kompost, rašelinový výsadbový substrát) v množství 1 – 2 kg/m². V roce, kdy takto hnojíme, už nedáváme dusík v květnu.

Také rostliny potřebují doplňovat živiny

Hnojením doplňujeme živiny, které rostliny spotřebovaly na svůj růst a na vývoj a zrání plodů; foto Shutterstock

Pouze organické hnojení

Chceme-li využívat jen organická hnojiva, dodáváme je před začátkem a na začátku vegetace, můžeme použít například slepičince. Ve 100 g hmoty je obsaženo množství živin v poměru 16:8:16. V polovině května přihnojíme močůvkou, kterou doplníme dusík a draslík.

Porost by mohl dostat stejné množství živin jako z minerálních hnojiv, například kombinací hovězího hnoje, rohoviny, močůvky.  Přísun dusíku je třeba zajistit každoročně, fosfor doplníme prostřednictvím mletých fosfátů 1x za čtyři až pět let. Draslík je obsažen v močůvce.

Pokud je třeba doplnit draslík, je třeba dát pozor na sloučeniny chlóru, které maliník ani ostružiník nesnáší. Je tedy třeba najít bezchlórový zdroj draslíku, nebo draselnou sůl určenou na hnojení malin aplikovat do kompostu, aby se chlór vyplavil.

V případě, že se půda okyseluje na nižší pH než 6–6,5, používáme na urovnání pH vápenec, dolomitický vápenec. Vápenatá hnojiva používáme v jiném roce než hnůj, komposty.

Čím mulčovat maliníky a ostružiníky

Porosty je možné mulčovat. Vhodná je na krátko nasekaná sláma, zavadlá tráva od rotační sekačky, drcená kůra, hobliny. Vrstva by neměla přesahovat po slehnutí 5 cm. Mulčujeme zejména v oblastech, kde je nedostatek srážek, ve výsušných, věrných polohách.

Štěpka pod maliníkem jako mulč

Maliník lze mulčovat i štěpkou; foto Shutterstock

Mulč dáváme do porostu v době, kdy nové pruty přesáhnou výšku cca 10 cm (aby je mulč nezakryl, nebránil jim v růstu.

  • Tyto hmoty odebírají porostu maliníku a ostružiníku dusík, je třeba ho doplnit v době po sklizni plodů (obdobnou dávkou jako v květnu). Drcená kůra a hobliny zejména z jehličnanů půdu okyselují, což vyžaduje úpravu pH vápenatými hmotami.
Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x