Časté chyby ve výživě rostlin: žádné nebo nesprávné hnojení

9. 11. 2020

Mnozí začínající pěstitelé se domnívají, že výživu zahradních rostlin obstarává příroda a že není třeba se jí více zabývat. Vždyť rostliny plodí i bez použití hnojiva.

Logika věci však napovídá, že při sklizni odnášíme z pozemku i určité množství živin – společně s plody. Toto množství živin pak v půdě chybí a je třeba jej vrátit. Hlavními cestami, jak to udělat, je použít organická a minerální hnojiva.

Hnůj

Hnůj je třeba promíchat se zeminou; foto Shutterstock

Hnojiva a hnojení

Organická hnojiva (hnůj, kompost apod.) obsahují poměrně málo živin – desetiny až setiny procent, ale jsou důležitá k dlouhodobému zachování půdní úrodnosti. O té rozhodují půdní vlastnosti, jako je struktura půdy, vodní režim, schopnost poutat živiny, ale i schopnost na sebe navázat rizikové prvky, které se pak nedostanou do potravního řetězce.

Minerální hnojiva (nesprávně nazývaná umělá nebo chemická) slouží především k doplnění živin, které se ztrácejí sklizní, nebo v půdě či substrátu aktuálně chybí.

  • V České republice převládal před rokem 1989 trend dodávat do půdy nadměrné množství živin. Poté došlo k obratu a někdy až převládl skoro strach z minerálních hnojiv – z tzv. chemie.
Hnojivo

Granulované hnojivo

Začínajícím zahrádkářům bych v prvé řadě doporučil, aby si nechali udělat laboratorní rozbor půdy. Rozbor ukáže, které živiny chybí a které přebývají.

Zjistiti hodnotu pH, obsah fosforu, draslíku, vápníku a hořčíku lze řádově za několik set korun a ze získaných údajů lze vycházet po mnoho let. Uvedené živiny je do půdy třeba dodávat s ohledem na jejich půdní zásobu.

Česká republika je z hlediska zásobenosti živinami velmi rozmanitá. Některé pozemky nemusíme hnojit určitými živinami (zejména vápníkem nebo hořčíkem) třeba i stovky let.

Jsou však i pozemky, kde je třeba hnojit poměrně intenzivně. Není radno podcenit ani hnojení mikroprvky (železo, měď, molybden, bor…). Jejich nedostatek lze často poznat podle specifických projevů na rostlině.

Zvláštním prvkem ve výživě rostlin je dusík. Zde je třeba zejména přihlédnout k požadavkům pěstované rostliny. Dusíkem je většinou třeba hnojit každoročně, často i několikrát do roka.

Foto Anita Blahušová

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x