Chystáte se vysadit maliníky? Vybírejte moderní odrůdy malin

22. 12. 2020

Šlechtění odrůd drobného ovoce přineslo už před časem změny i do pěstování maliníků. Přibylo a přibývá odrůd s modernizovanými vlastnostmi. Díky tomu se maliny těší stále rostoucí oblibě.

Připomeňme si jen některé z odrůd, s nimiž mají mnozí dobré zkušenosti a jiní se je chystají také vyzkoušet.

K přednostem současných odrůd malin patří jak velikost a pevnost plodů, tak atraktivní vzhled, bohatá úroda a rovněž odolnost vůči chorobám a škůdcům. Navíc mnohé odrůdy vznikly v Polsku nebo v dalších blízkých zemích s podobnými pěstebními podmínkami, a tak se jim v českých zahradách daří. Vybírat můžeme nejen červenoplodé, ale též žlutoplodé či černoplodé odrůdy.

Maliny

Černoplodé maliny; foto Shutterstock

Apricot

Poměrně mladá remontantní odrůda zaujme svými meruňkově zbarvenými plody. Výhony rostou vzpřímeně, nevyžadují oporu. Dorůstají do výšky 1,5 až 2 metry, jsou jemně trnité. Plody dozrávají v závislosti na oblasti od začátku srpna, v severnějších regionech později, sbírají se do mrazů. Jsou velké, kulatého tvaru a atraktivní zářivé žlutooranžové barvy. V chuti jsou aromatické, nadprůměrně sladké.

Plody vynikají také vysokou pevností a odolností proti hnilobám. Pevnost neztrácejí ani po déletrvajícím dešti. Kromě vysokého obsahu cukrů obsahují také antioxidanty a vitamin C.

Jewel

Odrůda je atraktivní zejména barvou: Jedná se o remontantní černoplodou odrůdu. Vyhovují jí slunné a poloslunné stanoviště a vlhčí půda s dostatkem humusu. Dorůstá do výšky asi 2 metry, sklízí se od poloviny léta do mrazů. Pokud výhony neodstraníme, zaplodí na nich i následující rok. Kvůli velikosti plodů je však lepší výhony po sklizni odstranit a nechat plodit opět pouze jednoleté výhony.

Black Jewel (Bristol)

Jedna z nejvýraznějších odrůd uplynulých let. Rodí na dvouletém dřevě, vyžaduje oporu. Nevytváří kořenové výmladky, což značně usnadňuje ošetřování porostu.

  • Keře rostou velmi silné, výhony dorůstají do délky až 4 m. Na konci vytvářejí převisy, proto je v letním období zkracujeme. Po celé délce výhonu se nacházejí pevné, dolů zakřivené trny střední velikosti.
Maliník Bristol

Odrůda Bristol

Mladé výhony vyrůstající na jaře jsou zelené se silným voskovým povlakem. Později se postupně stupňovitě zbarvují do modrofialova. Toto originální fialové zbarvení a trnitost výhonů dodávají zahradě nový, zvláštní okrasný charakter. Při pěstování u plotu působí efektně a současně může sloužit jako živý plot.

  • Sběr plodů začíná v polovině července a trvá asi dva týdny. Plody jsou menší až středně velké, ojíněné, zakulacené, snadno se sklízejí. Mají velmi dobrou chuť, všestranné využití a vysokou mrazuodolnost.

Glen Ample

Odrůda vykazuje velmi vysokou odolnost proti houbovým chorobám i proti mrazu.

Jedná se o velmi úrodnou, středně ranou odrůdu, která tvoří silné vitální keře s beztrnnými výhony.

Velmi velké kulovité plody byly považované donedávna za největší na světě. Vynikají výbornou chutí, odolností proti hnilobám (nevadí jim ani několikadenní déšť), vydrží i transport.

Maliny oidrůdy Glen Ample

Glen Ample

Golden Everest

Žlutoplodá remontantní malina vyniká velkými plody. Plodí na jednoletém dřevě. Nejlépe jí vyhovují slunná stanoviště na propustných půdách s dostatkem humusu a vláhy.

Plody dozrávají začátkem srpna a plodí až do prvních mrazů. Jsou velmi sladké a voňavé, ve srovnání s jinými žlutoplodými odrůdami jsou však znatelně větší.

  • Po odplození je třeba výhony zkrátit, nebo seříznout u země. Díky vysoké odolnost vůči mrazům se hodí i do okrajových oblastí.

Laszka

Moderní odrůda s plody o velikosti až 4 cm plodí na dvouletých (loňských) výhonech, které dosahují až 180 cm. Ty jsou jemně trnité, středně pevné, rostou vzpřímeně a jsou odolné proti odumírání. Odrůda je velmi úrodná.

Odrůda malin Laszka

Maliny odrůdy Laszka

  • Uniformní plody dozrávají začátkem června, jsou nadprůměrně velké a chutné, srdcovitého tvaru a výrazné lesklé barvy. Velmi dobře se sklízejí a díky vysoké pevnosti i přepravují a krátkodobě skladují.

Odrůda je spolehlivě odolná vůči nízkým teplotám, což ji předurčuje zejména pro střední polohy. Vůči chorobám a škůdcům nevykazuje zvýšenou citlivost, pěstuje se bez chemické ochrany.

Polana

Byla selektovaná z výběru 42 rostlin z křížení odrůd Heritage x Zeva Herbsternte. Zdařile kombinuje časné zrání, vysokou jakost plodů a ideální růst volně stojících vzpřímených výhonů.

Polanu lze pěstovat i v nádobách.

Remontantní odrůda plodí na jednoletých výhonech.

Díky růstu se dá pěstovat volně stojící v řadách bez opěrných konstrukcí a po sklizni ukončit sezonu sečením výhonů. Vzrůstnost rostlin je středně silná, výhony dosahují výšky přes 1,5 m. Na výhonech se nacházejí malé nevýrazné trny.

Odrůda malin Polana

Polana

  • Sklizeň začíná v druhém srpnovém týdnu a trvá až do začátku mrazů. Odrůda je vysoce úrodná. Plody jsou střední až velké, atraktivní tmavě červené barvy.

Odrůda vykazuje střední odolnost vůči hnití plodů a je poměrně odolná vůči odumírání výhonů.

Polesie

Remontantní odrůda z dílny polského šlechtitele Dr. Danka má výhony středně silně rostoucí, dosahují střední délky okolo 150 cm. Díky pevnému růstu a umírněné výši pro ně není třeba budovat opěrnou konstrukci. Výhony jsou také značně odolné vůči odumírání.

Plodí od začátku srpna až do mrazů. Ponechané odplozené výhony v následujícím roce znovu zaplodí začátkem června. Velké červené plody mají atraktivní srdcovitý tvar, vynikají značnou odolností vůči hnilobám. Odrůda je celkově odolná proti chorobám i škůdcům, nevyžaduje chemickou ochranu.

Valentina

Maliny odrůdy Valentina

Odrůda malin Valentina

Tato remontantní odrůda získává na popularitě. Vyžaduje slunné stanoviště. Výhony jsou jen málo trnité, rostou vzpřímeně.

Do plodnosti vstupuje uprostřed léta, plodí až do mrazů. Plody jsou střední velikosti, kulovitého tvaru a atraktivní zlatooranžové barvy, která v době sklizně přechází až do meruňkově růžové.

Chuť je výborná, sladká, jsou v ní cítit ovocné tóny. Odrůda vykazuje dobrou odolnost proti houbovým chorobám i škůdcům.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 6. 2024

Kdy sklízet květiny k sušení a kde rostliny sušit

Květiny k sušení sklízíme v termínu, který se nejlépe hodí pro uchování  pěkného vzhledu, barvy i kvality květů toho kterého druhu rostliny. K sušení použijeme dobře větraný, tmavý prostor.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x