Kupujeme pro výsadbu jahodník, maliník, rybíz, jabloně, třešně…
8. 4. 2021Nakupování rostlin k výsadbě do zahrady bývá předělem mezi teorií a praxí. Nabízíme praktické rady, jak pořizovat ovocné rostliny, aby naplnily naše představy.
Plody jahodníku, maliníku či ostružiníku bývají na dortíku zahrádkaření možná ještě větší hodnotou než pověstná třešinka. Něco jako pěstitelova luxusní vizitka. Jak si ji pořídit?
Jahody z kvalitní sadby se mohou urodit v množství 0,5–1 (1,5) kg na rostlinu. Takové množství přinesou druhý a třetí rok po výsadbě. Podle hnojení, zalévání a ostatní péče mohou vydržet plodit ještě jednu či dvě sezony, ale plody už bývají drobnější.
Jestliže spotřebujete 25 kg jahod a plánujete se jim věnovat, nemá cenu mít víc než 50–60 rostlin. Vzdálenost rostlin v řádku a mezi řádky se dá doporučit podle odrůdy 30–40 cm.
Při regulovaném počtu sazenic se půda v zahradě tak brzy neunaví.
Z vlastní zkušenosti mohu říct, že první výnosy jsou vysoké i bez větší snahy, ale když se jahody vracejí na stejné místo již popáté a nedali jste jim do základu kvalitní hnůj nebo kompost, půdu jste nezbavili plevelů a sadbu nenamořili, nebudete mít (ani s lepší odrůdou) v daném místě stejnou nebo dokonce větší úrodu.
Jednotlivé výhony maliníku je dobré držte asi 10 cm od sebe.
Vyhodnotit předem, kolik malin sklidíme za sezonu, bývá obtížné.
Přiklad 1: Při průměrné hmotnosti malin 5 g remontantní odrůdy Polesie (první třetina jich je větších, mají cca 8–10 g) a počtu 30 (50) sklizených malin z jednoho dobře hnojeného, na slunci pěstovaného a zalévaného prutu získáme 150–250 (500) gramů.
Příklad 2: Porost jednou plodící odrůdy, zkrácené na výšku 160–170 cm dá ze stejné plochy vyšší výnos kvalitních malin, než stejný záhon s hodně hustými neupravenými výhony.
Tip: Tam, kde máte problémy se škůdci a chorobami, se můžete specializovat jen na srpnovou a zářijovou sklizeň remontantních odrůd.
Na podzim po sklizni posekáte všechny výhony, místo pohnojíte a čekáte na výhony jarní. Za růstu je ošetříte proti houbovým chorobám. Vyzrálé výhony kvetou a plodí od srpna. Maliny jsou větší, chuťově na úrovni červnových a červencových.
Ostružiny plodí na dřevě, které narostlo minulý rok. Příliš dlouhé výhony zkraťte. Podpoříte boční větvení a vyšší výnos.
Téměř všechny odrůdy vyžadují oporu. Stačí několik zatlučených kolíků asi 2 m vysokých, mezi nimi natažené provázky či dráty ve výšce přibližně 0,8 m, další 1,3 m a přibližně 1,6 m. Na ně připevníte na jaře výhony. Budou tak mít dostatek slunce a světla, nebudou nikde překážet. Mezi ně budete natahovat i výhony nové.
Vzdálenost rostlin je asi 3 m. U víceřadé výsadby nechejte mezi nimi 1–1,5 m. Z jedné rostliny můžete nechat tři výhony. Na jednu stranu výhon ve výšce 1,3 metru, na druhou dva – jeden výše, druhý níže.
První polovina září je příznivým termínem pro výsevy bílé jarní cibulky, rukoly a dalších salátů pro postupné sklízení mladých lístků.