Plánujeme výsadbu luxusního ovoce: jahod, malin, ostružin

6. 2. 2020

Plody jahodníku, maliníku či ostružiníku bývají na dortíku zahrádkaření možná ještě větší hodnotou než pověstná třešinka. Něco jako pěstitelova luxusní vizitka. Jak si ji pořídit?

Jahody: 50 až 60 rostlin

Jahody z kvalitní sadby se mohou urodit v množství 0,5–1 (1,5) kg na rostlinu. Takové množství přinesou druhý a třetí rok po výsadbě. Podle hnojení, zalévání a ostatní péče mohou vydržet plodit ještě jednu či dvě sezony, ale plody už bývají drobnější.

Jahodník bývá nejúrodnější ve druhém a třetím roce

Jahody ze zahrady mohou po zpracování zásobit domácnost celý rok; foto Shutterstock

Jestliže spotřebujete 25 kg jahod a plánujete se jim věnovat, nemá cenu mít víc než 50–60 rostlin. Vzdálenost rostlin v řádku a mezi řádky se dá doporučit podle odrůdy 30–40 cm.

Při regulovaném počtu sazenic se půda v zahradě tak brzy neunaví.

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že první výnosy jsou vysoké i bez větší snahy, ale když se jahody vracejí na stejné místo již popáté a nedali jste jim do základu kvalitní hnůj nebo kompost, půdu jste nezbavili plevelů a sadbu nenamořili, nebudete mít (ani s lepší odrůdou) v daném místě stejnou nebo dokonce větší úrodu.

Maliny a jejich vlastnosti

Jednotlivé výhony maliníku je dobré držte asi 10 cm od sebe.

Vyhodnotit předem, kolik malin sklidíme za sezonu, bývá obtížné.

Přiklad 1: Při průměrné hmotnosti malin 5 g remontantní odrůdy Polesie (první třetina jich je větších, mají cca 8–10 g) a počtu 30 (50) sklizených malin z jednoho dobře hnojeného, na slunci pěstovaného a zalévaného prutu získáme 150–250 (500) gramů.

Příklad 2: Porost jednou plodící odrůdy, zkrácené na výšku 160–170 cm dá ze stejné plochy vyšší výnos kvalitních malin, než stejný záhon s hodně hustými neupravenými výhony.

Když dozrají maliny, žádný den není všední

Pochoutka i pokoukání z vlastního záhonu; foto Shutterstock

  • Maliny se šíří a množí odnožemi. Na jednom místě je udržíte těžko. Jejich šíření se dá zpomalit hnojením.
  • Není vhodné pěstovat maliny uprostřed zahrady. Je lépe vyhradit jim prostor ohraničený okrajem zahrady nebo, trávníkem.
  • U plotu k nim budete mít přístup jen z jedné strany a budete se o ně dělit s okolojdoucími. Pokud prorostou do trávníku, poradí si s nimi sekačka, dloubák nebo systémový herbicid.

Tip: Tam, kde máte problémy se škůdci a chorobami, se můžete specializovat jen na srpnovou a zářijovou sklizeň remontantních odrůd.

Na podzim po sklizni posekáte všechny výhony, místo pohnojíte a čekáte na výhony jarní. Za růstu je ošetříte proti houbovým chorobám. Vyzrálé výhony kvetou a plodí od srpna. Maliny jsou větší, chuťově na úrovni červnových a červencových.

Ostružiny s oporou

Ostružiny plodí na dřevě, které narostlo minulý rok. Příliš dlouhé výhony zkraťte. Podpoříte boční větvení a vyšší výnos.

Téměř všechny odrůdy vyžadují oporu. Stačí několik zatlučených kolíků asi 2 m vysokých, mezi nimi natažené provázky či dráty ve výšce přibližně 0,8 m, další 1,3 m a přibližně 1,6 m. Na ně připevníte na jaře výhony. Budou tak mít dostatek slunce a světla, nebudou nikde překážet. Mezi ně budete natahovat i výhony nové.

Ostružiník

Ostružiník potřebuje oporu – například vodorovné dráty vedené ve třech výškách foto Shutterstock

Vzdálenost rostlin je asi 3 m. U víceřadé výsadby nechejte mezi nimi 1–1,5 m. Z jedné rostliny můžete nechat tři výhony. Na jednu stranu výhon ve výšce 1,3 metru, na druhou dva – jeden výše, druhý níže.

  • U keřů vedle sebe rostoucích můžete po roce střídat strany. Jednou dva vpravo, podruhé vlevo. Do volných míst zavedete výhony z keřů vedle rostoucích.
Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 9. 2024

Zeleninové záhony po sklizni upravíme a ještě využijeme

První polovina září je příznivým termínem pro výsevy bílé jarní cibulky, rukoly a dalších salátů pro postupné sklízení mladých lístků.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x