Čím dál tím oblíbenější zimolez; odrůdy, pěstování a sklizeň

10. 1. 2024

První sklizeň ovoce nám dá zimolez. K tomu mají současně nabízené odrůdy velmi chutné plody. Můžeme je sníst čerstvé, nebo klasicky zavařit.

Známo je několik forem, nejčastěji pěstované jsou dvě nejplodnější:

  • Zimolez kamčatský (Lonicera caerulea var. kamtschatica) – vzpřímeně rostoucí s bočním obrostem,
  • Zimolez modrý (Lonicera caerulea edulis) – s rozkladitě rostoucími jednotlivými výhony, které zpočátku rostou také částečně vzpřímeně a až v plodnosti se pod váhou bobulí rozkládají do stran.

Obě formy jsou jedlé a ponejvíce sladké. V případě velkého sucha a nedostatečné zálivky je ale většina plodů  naopak kyselá a a hořká.

Všechny známé odrůdy mají barevnou, tmavě purpurovou šťávu, připomínající chutí borůvku či ostružinu. Vynikající vitaminové složení řadí zimolez mezi léčivé a dietetické vlastnosti. Je vhodná též pro diabetiky.

Zimolez modrý

Plody, bobule, mají kulovitý tvar. Je zajímavé, že plod bobule vznikne ze semeníku, který nese dvojici květů, které vyrůstají vedle sebe. Zajímavé je i zakončení bobule, které má různé tvary,  a to rovné, s prohlubní nebo naopak špičaté.

Rozdílná sklizeň

Kamčatské odrůdy mají výhodu ve snadnější sklizni. Lze je většinou sklízet setřásáním na rozprostřenou tkaninu pod a okolo keřů.

Naopak u formy Lonicera caerulea edulis je nutná ruční šetrná sklizeň, což bývá někdy velice náročné. Proto je vhodné keře v době sklizně řezem omladit. Ponecháme jen 5 – 8 vzpřímenějších středových výhonů.  Ty, které se nejvíce blíží rozkladité, až poléhavé pozici, odstraníme a plody lehce obereme nebo oklepeme mimo porost na stinném místě. Zbylé vzpřímeně rostoucí výhony lze pak následně snadněji sklidit. Odstranění poloviny výhonů rostlina snáší dobře.

Péče během sezony

Po sklizni je třeba pokračovat v zálivce v 3–5 denních intervalech do poloviny července, kdy dojde rychle k obrůstání novými výhonky.

Ukončení růstu ovlivníme pozvolným ubíráním zálivky a prodloužením jejího intervalu na 5 – 7 dnů do konce července. Pak stačí ve 14 denních intervalech během srpna zavlažit kořenovou část. Pokud ale neprší vůbec, je třeba jednou za týden doplnit vlhkost ke kořenům.

Koncem srpna je vegetace ukončena. Listy zaschnou a opadají.

Sortimentu dostupný u nás

Vzpřímené odrůdy: 

Amur, Helfštyn, Modrý triumf, Remont, Nimfa, aj.

Pokud těmto odrůdám dopřejeme potřebnou zálivku a v předjaří je přihnojíme základním hojením včetně stopových prvků, čeká nás sladká odměn.

Poměrně mladou českou odrůdou, které byla udělena ÚKZÚZ ochranná práva pro pěstování v ČR je Blue King. Byla vyšlechtěná panem Miroslavem Chovancem z Lipníka nad Bečvou.

Odrůda zimolezu se sladkými plody

Odrůda Blue King

Jde o vzpřímeně rostoucí středně větvený keř s tmavě hnědou kůrou. Vzrůstnost odrůdy je střední, listy vstřícné, dlouze kopinaté, středně zelené, po okraji mírně zvlněné. Plodí už od druhého roku, plná plodnost pak nastává třetím rokem. Plody jsou velmi dlouhé, až 50 mm velké, úzké, na příčném řezu široce elipsovité. Zakončení je rovné bez špičky. Slupka je tenká, tmavě modrá, silně ojíněná.

Jedná se o velmi ranou až ranou odrůdu, která raší na přelomu března a dubna a která kvete v polovině dubna. Plody se sklízí setřásáním po 10 dnech zhruba od poloviny května. Od července ustává v růstu a pozvolna zasychá.

Na půdní prostředí je nenáročná, ale v době rašení, v době kvetení, při plném růstu a nalévání bobulí vyžaduje dostatečnou zálivku. Chuť bobulí je velmi sladká a aromatická. Využití plodů je především v přímé spotřebě, dále pak pro výrobu džemů, šťáv nebo na pečení.

Plody současných odrůd jsou chuťově velmi dobré a převážně sladké. Dají se jíst čerstvě utržené, nebo je zavařit nebo je dát do ovocného koláče.

Rozkladité odrůdy:

Borealis, Duet, Tundra, Wojtek, aj.

Výše uvedené odrůdy jsou většinou zahraniční, převážně kanadské. Jen Wojtek je odrůdou polskou. Mají bujnější, velmi hustý keřovitý růst. Jsou náročné na dostatečnou zálivku a plné hnojení, což je dáno větší násadou květů a následně i plodů, která bývá až trojnásobná. Naopak na půdní podmínky jsou nenáročné. Rozdílné jsou také v pozdnější době sklizní asi o 14 dnů oproti L. kamtschatica, která je ranější.

Většina bobulí je kulovitého nebo krátce protáhlého tvaru s menší velikostí. Chuť mají navinulou až nasládlou, někdy částečně i nahořklou. V tomto případě raději volíme tepelné zpracování. Náročné jsou i na vlastní sklizeň, která je většinou ruční.

  • Nejvíce chutná je sladká odrůda Borealis, která zraje středně pozdě a je částečně setřásavá. Další sladká odrůda je také Atut.
  • Mezi kyselejší odrůdy s měkkými bobulemi patří Tundra.
  • Mezi velmi plodné, sladké odrůdy, někdy ale s hořkou příchutí řadíme odrůdy Wojtek a pozdě zrající Duet.

Co ještě má zimolez obecně rád

Některé odrůdy zimolezu kvetou velmi hojně

Květy zimolezu nejvíce lákají čmeláky a včelky samotářky

Důležitou informací, aby odrůdy přinesly očekávanou úrodu je, aby bylo více rostlin na jednom místě. Květy odrůd zimolezu jsou opylovány hmyzem a to většinou čmeláky a včelkami samotářkami v období začátku dubna. Na zvolené stanoviště je proto vhodné, pro dostatečné opylení květů, umístit nejméně dva keře různých odrůd. Vyhovuje jim celodenní oslunění a vydatná zálivka.

Všechny výše uvedené odrůdy kvetou v podobném rozmezí .

Zdroj: ÚKZÚZ, Národní odrůdový úřad

Foto autor a Shutterstock

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

2. 3. 2024

První jarní květy rozvíjejí dřeviny a trvalky

V teplejších oblastech zpravidla již koncem února rozkvétají první jarní květy. Při aktuálně chladnějším počasí se květy objeví v březnu. Nejčastěji však kvetou během obou měsíců.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x