Zimolez kamčatský láká k pěstování víc než v minulosti
12. 10. 2021Kdo svého času ochutnal plody zimolezu kamčatského, řekl si možná, že se bez něj dál obejde. Dnes zimolez získává své příznivce díky novým odrůdám.
První sklizeň ovoce nám dá zimolez. K tomu mají současně nabízené odrůdy velmi chutné plody. Můžeme je sníst čerstvé, nebo klasicky zavařit.
Známo je několik forem, nejčastěji pěstované jsou dvě nejplodnější:
Obě formy jsou jedlé a ponejvíce sladké. V případě velkého sucha a nedostatečné zálivky je ale většina plodů naopak kyselá a a hořká.
Všechny známé odrůdy mají barevnou, tmavě purpurovou šťávu, připomínající chutí borůvku či ostružinu. Vynikající vitaminové složení řadí zimolez mezi léčivé a dietetické vlastnosti. Je vhodná též pro diabetiky.
Plody, bobule, mají kulovitý tvar. Je zajímavé, že plod bobule vznikne ze semeníku, který nese dvojici květů, které vyrůstají vedle sebe. Zajímavé je i zakončení bobule, které má různé tvary, a to rovné, s prohlubní nebo naopak špičaté.
Kamčatské odrůdy mají výhodu ve snadnější sklizni. Lze je většinou sklízet setřásáním na rozprostřenou tkaninu pod a okolo keřů.
Naopak u formy Lonicera caerulea edulis je nutná ruční šetrná sklizeň, což bývá někdy velice náročné. Proto je vhodné keře v době sklizně řezem omladit. Ponecháme jen 5 – 8 vzpřímenějších středových výhonů. Ty, které se nejvíce blíží rozkladité, až poléhavé pozici, odstraníme a plody lehce obereme nebo oklepeme mimo porost na stinném místě. Zbylé vzpřímeně rostoucí výhony lze pak následně snadněji sklidit. Odstranění poloviny výhonů rostlina snáší dobře.
Po sklizni je třeba pokračovat v zálivce v 3–5 denních intervalech do poloviny července, kdy dojde rychle k obrůstání novými výhonky.
Ukončení růstu ovlivníme pozvolným ubíráním zálivky a prodloužením jejího intervalu na 5 – 7 dnů do konce července. Pak stačí ve 14 denních intervalech během srpna zavlažit kořenovou část. Pokud ale neprší vůbec, je třeba jednou za týden doplnit vlhkost ke kořenům.
Koncem srpna je vegetace ukončena. Listy zaschnou a opadají.
Amur, Helfštyn, Modrý triumf, Remont, Nimfa, aj.
Pokud těmto odrůdám dopřejeme potřebnou zálivku a v předjaří je přihnojíme základním hojením včetně stopových prvků, čeká nás sladká odměn.
Poměrně mladou českou odrůdou, které byla udělena ÚKZÚZ ochranná práva pro pěstování v ČR je Blue King. Byla vyšlechtěná panem Miroslavem Chovancem z Lipníka nad Bečvou.
Jde o vzpřímeně rostoucí středně větvený keř s tmavě hnědou kůrou. Vzrůstnost odrůdy je střední, listy vstřícné, dlouze kopinaté, středně zelené, po okraji mírně zvlněné. Plodí už od druhého roku, plná plodnost pak nastává třetím rokem. Plody jsou velmi dlouhé, až 50 mm velké, úzké, na příčném řezu široce elipsovité. Zakončení je rovné bez špičky. Slupka je tenká, tmavě modrá, silně ojíněná.
Jedná se o velmi ranou až ranou odrůdu, která raší na přelomu března a dubna a která kvete v polovině dubna. Plody se sklízí setřásáním po 10 dnech zhruba od poloviny května. Od července ustává v růstu a pozvolna zasychá.
Na půdní prostředí je nenáročná, ale v době rašení, v době kvetení, při plném růstu a nalévání bobulí vyžaduje dostatečnou zálivku. Chuť bobulí je velmi sladká a aromatická. Využití plodů je především v přímé spotřebě, dále pak pro výrobu džemů, šťáv nebo na pečení.
Borealis, Duet, Tundra, Wojtek, aj.
Výše uvedené odrůdy jsou většinou zahraniční, převážně kanadské. Jen Wojtek je odrůdou polskou. Mají bujnější, velmi hustý keřovitý růst. Jsou náročné na dostatečnou zálivku a plné hnojení, což je dáno větší násadou květů a následně i plodů, která bývá až trojnásobná. Naopak na půdní podmínky jsou nenáročné. Rozdílné jsou také v pozdnější době sklizní asi o 14 dnů oproti L. kamtschatica, která je ranější.
Většina bobulí je kulovitého nebo krátce protáhlého tvaru s menší velikostí. Chuť mají navinulou až nasládlou, někdy částečně i nahořklou. V tomto případě raději volíme tepelné zpracování. Náročné jsou i na vlastní sklizeň, která je většinou ruční.
Důležitou informací, aby odrůdy přinesly očekávanou úrodu je, aby bylo více rostlin na jednom místě. Květy odrůd zimolezu jsou opylovány hmyzem a to většinou čmeláky a včelkami samotářkami v období začátku dubna. Na zvolené stanoviště je proto vhodné, pro dostatečné opylení květů, umístit nejméně dva keře různých odrůd. Vyhovuje jim celodenní oslunění a vydatná zálivka.
Všechny výše uvedené odrůdy kvetou v podobném rozmezí .
Zdroj: ÚKZÚZ, Národní odrůdový úřad
Foto autor a Shutterstock
Ve druhé polovině září jsou v našich podmínkách již běžné noční mrazíky. Pamatujeme proto na všechny choulostivé rostliny a umístíme je do bezpečnějších míst. Na noc je přeneseme domů, nebo aspoň chráníme rohožemi, fólií nebo netkanou textilií.