Borůvky v uvozovkách: kamčatské a indiánské – zimolez a muchovník

8. 5. 2020

Borůvky v uvozovkách jsou druhy, kterým borůvky sice říkáme, ale s těmi lesními nemají z botanického ani pěstitelského hlediska prakticky nic společného.

Zimolezy – kamčatské borůvky

První borůvkou neborůvkou je zimolez, lonicera, též kamčatská borůvka. Tvoří různě vysoké keře (1–3 metry), pěstuje se v běžných půdních podmínkách, nevyžaduje kyselé prostředí. Plody dozrávají během května a června a rostlina poté pozvolna ukončuje vegetaci. Pokud je sucho a zimolez nezaléváme, již v červenci začíná opadávat. To však přináší velké riziko toho, že při deštivém a chladnějším srpnovém počasí se probudí a začne nakvétat. Tím přicházíme o část úrody příští jaro.

Lonicera v květu

Zimolez kvete

Jak tedy s lonicerami naložit, aby nešly spát už v červenci? V průběhu června rostliny několikrát intenzivně zalijeme a do vody přidáme plné hnojivo, univerzálního typu, tedy ne směřované na kvetoucí, plodící rostliny.

Zimolezy porostou dále, za rok keře narostou do většího objemu, než když je necháme svému osudu. A protože tyto keře přinášejí úrodu z objemu keře, tedy větší keř má více plodů, budeme mít příští rok větší úrodu. Takové keře na podzim už mnohdy neožívají a nekvetou.

Plody kamčatské borůvky

Zralé plody jsou fialové až černé, měkčí, u starších odrůd mají tendenci opadávat na zem

  • Úroda je vyšší nejen z větších keřů, ale i v případě, že k sobě vysadíme dvě různé odrůdy, které se alespoň v části kvetení kryjí.

Ovocné lonicery jsou cizosprašné, vysazujeme je cca 1,5 m od sebe, pokud jim zaručíme optimální podmínky, raději i dál od sebe, aby do sebe nezarůstaly. Řezem keře udržujeme světlé, mladé.

Muchovníky – indiánské borůvky

Muchovníky, tzv. indiánské borůvky patří mezi růžovité rostliny, jsou příbuzné třeba jeřabinám, jablkům. Jejich plody jsou malvice s několika semínky, tvarem podobnými těm z jablek, hrušek. Jíme je s celým plůdkem.

V květenstvích je jich větší počet, jakousi obdobu hroznu může tvořit i více než deset plodů. Dozrávají postupně, jsou velkým lákadlem pro zpěvné ptactvo. Pokud je neotrháme, zůstávají na keři, neopadávají.

 

  • I muchovníky se pěstují v běžných zahradních podmínkách, v mírně kyselé půdě, která vyhovuje prakticky všem zahradním kulturám, jako jsou jahodníky, rybízy, běžné druhy zeleniny, květin.

Keře amelanchierů jsou mohutnější než keře lonicer. Bez ošetření řezem narůstají do tří až pěti metrů, vytvářejí velké keře. Dají se tvarovat, prosvětlovat, jako třeba keřové rybízy. Můžeme je vysadit třeba dva metry od sebe a mít z nich keře takové, abychom je mohli sklízet ze země, nebo jim dáme volnost a pak je sázíme i dál než tři metry od sebe. Jsou to plodné keře, plodí i osaměle rostoucí rostliny.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

24. 4. 2024

Výsevní záhon pro venkovní předpěstování sazenic

Zejména v zeleninové zahradě je výhodné využívat menší volnou záhonovou plochu, na které si vypěstujeme sazeničky zeleniny. Kupované sazenice jsou mnohdy drahé a navíc nebývá k dispozici výběr odrůd podle našich představ.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x