Zimolez kamčatský láká k pěstování víc než v minulosti

12. 10. 2021

Kdo svého času ochutnal plody zimolezu kamčatského, řekl si možná, že se bez něj dál obejde. Dnes zimolez získává své příznivce díky novým odrůdám.

Plody zimolezu jsou větší, sladké, zajímavé chuti. Ovocný keř se dokonce stal jedním z nejvyhledávanějších ovocných druhů posledních let.

Proč pěstovat zimolez kamčatský?

Starší odrůdy zimolezu dozrávaly sice před jahodami jako první ovocný druh v sezoně, ale nebyly tak dobré jako ty současné. Nové odrůdy plodí o trochu později, stále však v časném termínu.

Zimolez kamčatský odrůdy Vostorg

Odrůda Vostorg

Zimolezům stačí běžná zahradní zemina. Uvádí se, že pH může být mezi 5 až 8. Není třeba vyměňovat půdu jako u borůvek, aby byla kyselá

Současné odrůdy jsou chuťově velmi příjemné. Plody lze zpracovat na skvělé kompoty, džemy, lze je mrazit.

Kolik péče potřebuje zimolez

Pokud keřům věnujeme trochu péče, především přihnojení, zalití, je to na přírůstcích dobře znát. Rostlinu se doporučuje přihnojit už v době, kdy taje sníh.

Výhodou je, že květy vydrží mráz. Uvádí se asi –7 až –8 °C. Prudké střídání teplot však nevyhovuje žádné rostlině.

Zimolezy téměř netrpí chorobami ani škůdci. Kosům samozřejmě plody chutnají. Problém je řešitelný sítí. Na listech se může objevit padlí.

Zimolez odrůdy Borealis

Borealis

Zlepšuje se chuť i velikost plodů zimolezu

Chuť plodů se během vývoje nových odrůd radikálně zlepšovala. zrovna tak velikost plodů. Zimolez je zdraví prospěšná rostlina. Plody obsahují množství vitaminů, antioxidantů.

Za nevýhodu lze považovat, že rostlina relativně brzy ukončuje vegetaci. Začátkem září některé rostliny již začínají ztrácet listy, nebo jsou už i bez listů.

Při podzimním nákupu sazenic je vhodné počítat s tím, že rostlina nebude svěže zelená. Je to dáno jejím sibiřským původem. Na Sibiři je vegetační období krátké.

Zimolez odrůdy Honeybee

Honeybee

  • Pokud se však po sklizni ještě trochu přihnojí, lze rostlinu přivést jakoby do druhé vegetace. Pak vydrží do pozdního podzimu zelená. Navíc mladé rostliny více přirostou.

Starší odrůdy naopak nakvétaly znovu na podzim. Stačilo třeba, když se v srpnu ochladilo, a pak bylo v září teplo. To však zapříčinilo nižší příští sklizeň. Právě to se podařilo šlechtitelům u nových odrůd potlačit.

Zimolez už před časem zaujal pěstitele Jiřího Mařana

Jiří Mařan, pěstitel zimolezu kamčatského

„Například odrůda Leningradský velikán mívá snahu nasazovat na podzim na květ.

Když je dlouhý pěkný podzim, tak mohou někdy i tyto plody z druhého kvetení dozrát,“ popisuje svou zkušenost zahradník Jiří Mařan.

Některé plody mohou při sklizni opadávat: „Nejlepší způsob sklizně je sklepávání do plachty nebo lze s výhodou použít otočený deštník. Pokud však před dozráváním plodů nenatáhneme nad keře síť proti ptákům, nemusíme mít co sklízet.

Co se týče samovolného opadávání, záleží na odrůdě. Některé k tomu mohou mít sklon. Kanadské odrůdy většinou vydrží na keři déle. Třeba Honeybee jsem sklízel až do půlky července a nepadala,“ doplňuje J. Mařan.

Prosvětlení keře, někdy i seříznutí u země

Co se týče řezu, je třeba. Hlavně prosvětlit hustší keře, aby byly vzdušnější. Plody musí mít sluníčko, tím budou sladší. Řezem starších výhonů až u země obnovujeme dřevo. Některé starší výhony mohou vyholovat odspoda. Dokonce se někdy celá rostlina seřízne u země.

Zimolez je rychle rostoucí. Radikálním seříznutím přijdete sice o jednu sklizeň, ale ty další jsou pak zase mnohem větší. Vystříhává se to, co roste do keře, co se ohýbá k zemi. Tvar keře je u různých odrůd různý. Zatímco Jugana roste vzpřímeně, u odrůdy Vostorg se větve, které se budou příliš vyklánět, mohou odstranit. Z pupenů většinou hned nasazuje nové výhony.

Zimolez kamčatský odrůdy Jugana

Zimolez kamčatský, odrůda Jugana

Kterou odrůdu vybrat

„Odrůd je v současnosti velký výběr. Každému doporučuju, aby si vysadil více odrůd, vyzkoušel si je. Těžko se odpovídá na otázku, která je nejlepší. Uvádělo se, že jsou samosprašné, teď již se mluví také o cizosprašnosti. V každém případě je vždy lepší, pokud vysadíme odrůdy, které se vzájemně spráší.

Tedy kombinovat několik odrůd od kanadských šlechtitelů, nebo několik odrůd ruského původu. Za univerzálního kanadského opylovače se považuje například Honeybee. Objevují se i nové odrůdy z Polska (například Wojtek, Zojka).“

Zimolez kamčatský, odrůda Aurora

Aurora, další z řady odrůd zimolezu kamčatského

Ze soukromé degustace Jiřího Mařana vycházejí nejlépe Aurora, Jugana, Vostorg, není špatná ani Honeybee.

Záleží i na tom, co komu více chutná, protože chuťově se odrůdy mohou lišit. Plody musí být dostatečně vyzrálé. Hmotnost novějších odrůd bývá 1,5 až 2 g, někdy i více. Většinou jsou to válečky dlouhé asi 2–4 cm, silné kolem 1 cm. Záleží také na vláze, výživě. Výhodou je, že se rostliny prodávají kontejnerované a lze je nakupovat také v době, kdy jsou plody zralé, a tedy před nákupem ochutnat.

Foto autor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 10. 2021

Na které záhony na podzim zarývat hnůj a proč

Zryjeme a vyhnojíme prázdné záhony. Hroudy usnadní mrazu a srážkám cestu do ornice. Půda lépe promrzne. Zbavíme se tak velké části semen a škůdců

zobrazit další rady a tipy