Bovie z jihu Afriky vystřeluje semínka, cibule roste a roste

15. 1. 2021

Do redakční pošty občas dorazí prosba o identifikaci rostliny, kterou čtenáři nebo jejich blízcí už nějaký čas pěstuji, kdysi ji dostali darem nebo ji získali jinak, aniž by se dozvěděli, co je zač.

Dobrá fotografie pomůže v pátrání a někdy se v paměti vynoří i konkrétní vzpomínka na vlastní setkání s rostlinou. Právě za to mohu poděkovat paní Štěpánkové. Připomněla mi sukulenty v Botanické zahradě v Táboře, o které jsem se svého času také staral. Pátrání bylo rychlé a navíc příjemné:

Bowiea volubilis

Rostlina pochází z Afriky, z její jižní části. V českém podnebí má vcelku vítaný rytmus života, klidovou fázi prožívá v zimě. V této době se nezalévá, stačí, když bude v místnosti, kde je teplota jen mírně nad 10 °C. Cibule je zelená, měla by zůstat na světle. Jedno zalití v této době by mohlo znamenat konec, rostlina může uhnít.

Bowiea volubilis

Bowiea volubilis z čeledi chřestovitých (Asparagaceae)

Po zimním spánku dá bovie sama vědět, že už je čas se jí věnovat: Proraší uprostřed cibule. Nové výhony připomínající asparágus jsou ovíjivé, doporučuji jim poskytnout oporu. Rostou bujně celé léto. Začátkem podzimu, jak rostlina sama uváží, začnou žloutnout. Tehdy se již nezalévá, odstraní se uschlá část a čekáme na další jaro.

Sukulenty obyčejně vyžadují plné slunce, Bowiea však spíše patří do míst, kam nesvítí slunce přímo, do přistíněných míst v bytě, do sukulentního skleníčku, do zimní zahrady.

Bowiea volubilis

Cibule jihoafrické bovie

Cibule se sázejí tak, aby jí cca 2/3 koukaly ze země, ale byly pevně v zemi, stabilní. Substrát použijte méně živný, určený pro sukulenty. Počítáme s tím, že v létě za vegetace bude substrát stále vlhký a v období zimního klidu zase úplně suchý. Měl by tedy obsahovat jak organickou, tak anorganickou složku, která dokáže vodu udržet, po suchém období ji zase nasát. Což podle mě splňuje perlit, trocha jílu, rašelina spíše slatinného typu.

Starší rostliny nenápadně kvetou, vytvářejí drobné plůdky. Rostlina má svůj způsob jak šířit semena. Podobně jako netykavky je rozstřeluje do okolí. Kam padnou, tam čekají na jaro, na dobu, kdy se probouzí i cibule. Začnou klíčit. Tak se může stát, že najdeme v některém květináči v okolí rostliny maličké rostliny Bowiey volubilis.

S přesazením čekáme do doby, než má cibulka bovie okolo půl centimetru v průměru. Lepší je počkat na další období klidu. V té době se musí přesadit, zejména, pokud jsou v květináči s rostlinami, které v zimě vyžadují občasnou zálivku.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x