Padesát let s krásnou neznámou z Brazílie – s neomarikou

14. 11. 2018

Otázka: Asi před padesáti lety jsem od jednoho zahradníka, kterému jsem chodil pomáhat, dostal kytičku, kterou celou dobu pěstuji, a neznám její název.

Má tenké listy, trošku připomínající kosatce, které rostou ve vějíři, a nádherné květy, které jednotlivě vyrůstají na dlouhém květním výhonu. Kvete obvykle jen velmi krátce (od večera do rána), ale na stejném výhonu se po čase objeví další a to někdy i po roce. Někdy se na něm objeví i dceřiné mladé rostliny.

Také tvoří ochotně bobule plné velkých semen, která pak klíčí na nečekaných místech. Rostlina je velmi odolná, snese i několikaměsíční sucho a má dlouhé drátovité kořeny.

Neomarika

Neomarika pochází z Brazílie, foto J. Kříž

Odpověď: Trochu našemu čtenáři závidím padesátiletou koexistenci s kosatcovitou rostlinou neomarikou; pokoušel jsem se pro ni prosadit jméno novomarika, ale nepochodil jsem.

Zůstanu raději u latiny: Neomarica caerulea pochází z Brazílie. A protože ji náš čtenář pěstuje zmíněných padesát let, není třeba radit, jak.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

On to bude spíše africký druh Dietes iridioides.

Neomarika má špičaté okvětní lístky a dietes iridioides zakulacené. Já bych řekla, že je to určené dobře.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x