
Bobkovišeň krásně pokvete, až trochu zestárne
12. 8. 2018Otázka: Koupili jsme dům se zahradou. Roste na ní keř, který neznáme. Má dost tvrdé dřevo. Můžete nám, prosím, sdělit, jak se tento keř jmenuje a jestli kvete?
Otázka: Asi před padesáti lety jsem od jednoho zahradníka, kterému jsem chodil pomáhat, dostal kytičku, kterou celou dobu pěstuji, a neznám její název.
Má tenké listy, trošku připomínající kosatce, které rostou ve vějíři, a nádherné květy, které jednotlivě vyrůstají na dlouhém květním výhonu. Kvete obvykle jen velmi krátce (od večera do rána), ale na stejném výhonu se po čase objeví další a to někdy i po roce. Někdy se na něm objeví i dceřiné mladé rostliny.
Také tvoří ochotně bobule plné velkých semen, která pak klíčí na nečekaných místech. Rostlina je velmi odolná, snese i několikaměsíční sucho a má dlouhé drátovité kořeny.
Odpověď: Trochu našemu čtenáři závidím padesátiletou koexistenci s kosatcovitou rostlinou neomarikou; pokoušel jsem se pro ni prosadit jméno novomarika, ale nepochodil jsem.
Zůstanu raději u latiny: Neomarica caerulea pochází z Brazílie. A protože ji náš čtenář pěstuje zmíněných padesát let, není třeba radit, jak.
Doba zakořeňování přezimovaných hlíz begonií je přibližně 3 až 4 týdny. Výhodné je předklíčení na sucho při teplkotě 15-20 °C a ve tmě. Zhruba po týdnu se objeví na plošší straně malé puky. Hlízky opatrně očistíme od starých zbytků kořenů a vysadíme.
On to bude spíše africký druh Dietes iridioides.
Neomarika má špičaté okvětní lístky a dietes iridioides zakulacené. Já bych řekla, že je to určené dobře.