Znáte nestařec? Kvete od května až do podzimních mrazíků

18. 4. 2021

Některé letničky známe jako stálice na trhu, jiné kdysi hojně pěstované jsme přesunuli do skupiny pozapomenutých. Jedna z těch málo vídaných má české jméno nestařec.

Nestařec (Ageratum Houstonianum) pochází z Jižní Ameriky. V oblastech, kde v zimě nemrzne, je trvalkou.

Prvorepubliková praxe využívala možnosti rostliny množit řízkováním, dnes se však nestařec na podzim likviduje a na jaře znovu vysévá. Pěstují se vzhledově jednotné odrůdy v různých barvách, od bílé přes růžovou, světle modrou až k temně modré, modrofialové.

Nestařec v modrém

Letnička nestařec kvete bíle, růžově nebo modře v různých odstínech

Blízkou příbuznou rodu Ageratum je Stevia rebaudiana, rostlina obsahující sladidlo mnohokrát sladší než cukr (ale bez kalorií, vhodné i pro diabetiky). Pamatuji, že se při výzkumech obsah sladidla sledoval u každé rostliny jednotlivě a ty nejsladší se řízkovaly a používaly do dalších křížení. I dnes dostanete na trzích obyčejně zakořeněné řízky této rostliny, nebo si můžete Stevii vypěstovat ze semene.

  • Ageratum se vysévá v únoru a březnu ve skleníku. Rostlinky je možné seštípnout, aby rozvětvily, bohatěji kvetly. Nesestřižené rostliny kvetou mnohem dříve, už při výsadbě.

Po ledových mužích se sázejí ven již s poupaty, prvními květy. Pro pozdější výsadby se Ageratum může vysévat do pařeniště, dík delšímu dni a možnosti otužování a větrání bývají rostliny kompaktnější, nemusí se zaštipovat. V záhonech nahradí dvouletky nebo vyplní prostor, kde byly jarní cibuloviny.

Nestařec vedle voskovek

Nestařec ve společnosti voskovek

Lemy i dominanty záhonu

Nestařce se pěstují ve volné půdě – jako lem záhonů, v plošných výsadbách v městské zástavbě. Mezi odrůdami vysokými 20-25 cm jsou i odrůdy vhodné jako dominanty záhonu, odrůdy vhodné k řezu, vysoké přes 50 cm.

Zkoušel jsem nestařec i sušit. Namočený v glycerinu místo ve vodě ho do sebe natáhl a lépe se pak dosušoval. Několikrát při sušení ve stínu stejným přípravkem přestříknuté Ageratum vydrželo bez toho, že by se kvítky rozpadaly, ztrácely barvu, kterou mělo při utržení.

Nestařec a šalvěj

Nestařec a šalvěj

Rostlina také do nádob

Menším odrůdám se dobře vede i v nádobách – truhlících, miskách, korytech. Mají rády neuléhavé substráty s dostatkem živin, dostatek vláhy a slunečnou, teplou polohu. Vedle porostů vytvořených jen z agerata jsou velmi pěkné i jeho kombinace s barevně a typově odlišnými letničkami stejné či podobné velikosti.

Nevím jistě, proč má Ageratum české jméno nestařec, ale odvodil bych ho od neustálého nasazování nových kvítků v jednotlivých květenstvích, které zakrývají ty starší, odkvetlé. Stálé kvetení je podmíněné právě přísunem vody a živin. Rostliny, které by se vytahovaly a ztrácely na atraktivitě, je možné v létě seříznout. Znovu pěkně obrostou.

Nestařec běžně netrpí žádnými chorobami ani škůdci.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x