Nenápadné moudy jako léčiva i koření

17. 9. 2019

Africké kopřivě podobný moud neboli Plectranthus neoplývá sice fantastickým zbarvením listů, ale co nezískal na kráse, dohání užitkem a to hned několikerého druhu. Má sílu léčit zdraví i ochucovat pokrmy.

Nejznámější je jistě Plectranthus coleoides, používaný jako doplňková převisle rostoucí letnička do okenních truhlíků. Kromě tohoto druhu je však popsáno přibližně dalších 300 druhů, z nichž některé jsou léčivé a používají se jako koření.

Rýmovník proti nemocem i pro lepší chuť pokrmů

Mezi moudy s dvojím užitkem patří Plectranthus amboinicus (syn. Coleus aromaticus), známý pod lidovým názvem rýmovník. Často je používán v lidovém léčitelství nejenom při nachlazení, proti kašli, horečce a bolesti hlavy, ale také při léčbě chorob ledvin, zažívacích problémů a epilepsie. Jelikož dužnaté, křehké listy vydávají vůni podobnou oreganu, jsou používány jako koření do masitých pokrmů, polévek a salátů.

Moud rýmovník

Rýmovník (Plectranthus amboinicus)

Kopřivěnka psí

Dalším zástupcem rodu je Plectranthus caninus, neboli moud kopřivěnka psí. O tomto druhu se traduje, že odpuzuje svojí vůní psy a kočky. Sám jsem však mával rozlomeným aromatickým listem před kočkami i psem a nutno podotknout, že kočky se přišly pomazlit a pes vzal list do tlamy bez náznaku odporu a kamsi s ním v klidu odkráčel, takže je vhodné chápat onen zmiňovaný repelentní účinek s rezervou. V každém případě je tento druh zajímavá a nenáročná rostlina s atraktivními květy a vonnými listy.

 

Léčivky i jedlé hlízy

V poslední době se středem zájmu stal Plectranthus barbatus (syn. Coleus forskohlii), obsahující látku forskolin používanou v některých léčivech a jako doplněk stravy při hubnutí. V ajurvédské medicíně je doporučován na léčbu srdečních onemocnění a křečí. Druhy Plectranthus esculentus a P. rotundifolius (syn. Coleus, Solenostemon r.) tvoří jedlé hlízy podobné bramborám a v Africe i Asii jsou pěstovány komerčně jako polní kultury.

Plectranthus barbatus

Plectranthus barbatus

Pěstování

Většina druhů rodu Plectranthus tvoří keře dorůstající výšky 30–60 cm, které pěstujeme jako přenosné rostliny v nádobách. Prospívají na slunečném stanovišti v propustné hlinitopísčité zemině.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

12. 4. 2024

V dubnu vysazujeme popínavé okrasné dřeviny

Duben je hlavním obdobím výsadby všech popínavých dřevin, které jsou na trhu k zakoupení s hrnkovým balem. Tyto liány jsou důležitou skupinou rostlin pro výzdobu zahrad – zdí, stěn, loubí, pergol, konstrukcí, plotů, kmenů stromů a dalších míst.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x