Sadce; nenáročné, výrazně okrasné, přesto opomíjené trvalky

14. 7. 2023

Nejvýraznější okrasný efekt mají sadce v srpnu až říjnu, kdy dosáhnou své konečné velikosti a zdobí je výrazně zbarvená květenství.

Ve valné většině jsou sadce (Eupatorium), typicky letní až podzimní trvalky, zcela nenáročné a většinou dlouhověké rostliny, které dokážou vytvořit výraznou prostorovou dominantu. O to překvapivější je zjištění, že nepatří zrovna mezi trvalky, které by byly na zahradách často k vidění.

Sadec Eupatorium Maculatum

Sadce patří mezi vzhledově výrazné trvalky

Nejčastěji pěstované sadce

  • Sadec skvrnitý (Eupatorium maculatum)

Co se týká habitu a mohutnosti rostlin, je tento druh jistě nejvýraznější. Pochází z východu Severní Ameriky. Jde o opravdu robustní trvalku, která na vhodném stanovišti dorůstá výšky i přes 2 m a časem vytvoří mohutné trsy, které mohou dosahovat v průměru i přes 1 m.

Rostliny jsou velmi atraktivní především díky svým nachově zbarveným květenstvím, tmavě hnědočerveným stonkům, sytě tmavozeleným listům a svému habitu vůbec. Nakvétají během srpna a okrasný efekt trvá dlouho do podzimu.

Díky své robustnosti se hodí především do pozadí či středových partií větších trvalkových výsadeb nebo jako doplněk k výsadbám větších skupin keřů či menších stromů.

Mezi jeho odrůdy patří např. Atropurpureum, s nachově až purpurově červenými květenstvími, která jsou široká asi 15-20, dále Riesenschirm, Purple Blusk aj. Liší se především výškou. Nižší odrůdy jsou např. Phanthom dorůstající do výšky cca 120 cm či Baby Joy, s výškou cca 60–80 cm.

  • Eupatorium fistulosum

Je velmi podobným druhem, který je vizuálně v podstatě k nerozeznání. Rovněž je ze Severní Ameriky. Tento druh nabízí kromě jiného i bělokvěté kultivary např. Ivory Towers nebo Bartered Bride. Oba výše zmíněné druhy lze snadno množit jarním dělením trsů.

  • Eupatorium rugosum

Patří mezi relativně častěji pěstované a nabízené druhy. Jedná se o menší rostlinu dorůstající 80–100 cm. Stanovištní a pěstitelské podmínky jsou stejné jako u předchozích druhů.

Nejefektnější jsou odrůdy s nápadně tmavě červenohnědě zbarvenými listy Braunlaub, Chocolate či karamelově hnědými Café Au Lait. Kromě nápadného olistění, které dokáže velmi zvýraznit kombinované trvalkové výsadby, zdobí na podzim rostliny i čistě bílé květy.

Sadce jsou velmi přizpůsobivé

Velmi dobře se jim daří na plném slunci, ale zvládnou i polostinná stanoviště. Na půdu je zcela nenáročný. Obecně ale nejlépe rostou na půdách živných a především nevysychavých, resp. takových, kde mají v období růstu stále dostatek vody. Obecně se dobře přizpůsobuje různým podmínkám.

Sadec skvrnitý lze v trvalkových výsadbách dobře kombinovat s vyššími odrůdami zápleváků (Helenium), plamenek (Phlox paniculata), třapatkou lesklou (Rudbeckia nitida), ozdobnicí čínskou (Miscanthus sinensis) apod.

Sadce zdobí výrazná květenství

Eupatorium maculatum v kombinovaném trvalkovém záhonu

Druh, který na své zahradnické objevení teprve čeká

  • Eupatorium coelestinum

Jeho atraktivnost spočívá v neobvyklé, výrazně modrofialové barvě květenství a pozdní době kvetení přicházející obvykle až na přelomu září a října a trvající až do prvních mrazů. Květenství i celkový habitus připomíná na první pohled oblíbené a často pěstované letničky nestařce (Ageratum), proto není tedy divu, že jedna z verzí anglického pojmenování tohoto druhu je Hardy Ageratum.

V expozicích Botanické zahrady hl. m. Prahy byl Eupatorium coelestinum vysazen v roce 2012 a zimuje zde bez problémů.

I tento druh pochází z východních oblastí Severní Ameriky. Roste především na vlhčích místech jako jsou vlhčí louky, okraje lesa, okraje potoků a v těžších, humusem bohatých půdách. Zimní měsíce přežívá v podobě podzemních oddenků, jimiž se poměrně rychle na stanovišti rozrůstá. V kultuře roste dobře na plném slunci nebo v lehkém polostínu na živnějších a nevysychavých půdách.

Raší poměrně pozdě, ale již v následujícím roce po výsadbě dokáže zcela pokrýt vysazenou plochu. Dorůstá výšky 80–100 cm.
Mimo svou atraktivní modrofialovou či občas i bílou barvu a habitus připomínající nestařce jde o rostlinu atraktivní pro včely a motýly a tvořící velmi husté a kompaktní porosty. Hodí se do volnějších přírodněji pojatých společenstev a k osazení ploch, kde svým rychlým růstem nemůže ohrožovat okolní výsadby.

Zdroj: Autor je kurátorem trvalek a okrasných trav v Botanické zahradě v Praze Troji.

Foto autor a Shutterstock

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x