Růže v laboratoři přírody: pupenové mutace

3. 5. 2020

Ani růžím se nevyhnuly laboratorní zkoušky matičky přírody. Vzala si je na paškál a u některých odrůd vytvořila krásné pupenové mutace.

Myslím si dokonce, že některé přírodní mutace předčí v kráse svou matku či sestru.

Šlechtitelé růží se dají rozdělit do dvou skupin. Jedni nespoléhají jen na náhodná křížení, která zajišťuje opylením hmyz, ale sami opylují čili kříží vybrané odrůdy a z potomstva pak vybírají zajímavé hybridy. Zajímavé třeba květem nebo vzhledem či odolností k chorobám.

Jiní šlechtitelé více spoléhají na náhodu. Chodí porostem a všímají si, jestli se někde něco nemění, jestli některé očko vysazených růží nezmutovalo, jestli růže na části keříku nekvete jinak než ostatní. A odchylkám, které najdou pak věnují svůj čas.

Očkují je na podnože, sledují jestli se nová barva květů udržela, jestli se zase vše nevrátilo k původní formě. No a pokud se mutace ustálí, kvete stále stejně, mohou jí šlechtitelé dát jméno a jít s ní na trh.

 

Světově známá mutace růže Kronenbourg vznikla z odrůdy Gloria Dei a podle mě je i atraktivnější.

Voní a na vnějších plátcích nese jinou barvu, než jakou má na jejich vnitřní straně. Zatímco Gloria Dei při odkvétání poněkud ztrácí výraznou barevnost, Kronenbourg si ji drží. Obě odrůdy patří mezi vyšší čajovky, dorůstají okolo 90 cm.

Barevnost a atraktivita květů růží se v mutaci může zjemnit, aniž by novinka ztratila na přítažlivosti.

Známým českým šlechtitelem, jenž ve své růžové školce nalezl a dále množil možná desítku mutací, byl pan Josef Havel z Hlavňova. Jeho Cantilena Bohemica a Cantilena Moravica pocházejí ze zmutovaných oček odrůdy Caramba. Ponechaly si bujnost, typ růstu a kvetení obdobné, jako má Caramba, ale vydaly se za slávou v jiných barvách.

Cantilena Bohemica a Cantilena Moravica dorůstají maximálně do výšky 90 cm, pokud je vyštipujeme, jsou z nich krásné čajové růže, necháme-li je svému osudu, pak se blíží k mnohokvětým odrůdám s velkými květy. Jednotlivé květy mohou mít v průměru i 12 cm, pokud jich je víc v květenství, jsou o něco menší.

To byly dva příklady mutací růží a mutačního šlechtění, které čerpá z díla matky přírody.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 2. 2024

Dusičnany v zelenině, kde je jich nejvíc

Každý kdo pěstuje na své zahrádce zeleninu, usiluje o její co nejlepší kvalitu. O té ale nemůže být řeč, pokud má pěstovaná zelenina vysoký obsah dusičnanů. Dusíkatá hnojiva (dusičnany) jsou hnojivem urychlujícím růst, které rostliny přijímají pro tvor

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x