Ibišek předvedl chiméru: různá zbarvení a tvar květů

14. 11. 2019

Otázka: Mám asi desetiletý pokojový bílý ibišek. Před třemi lety jsem dala větvičku sousedce. Po dvou letech jí vykvetlo několik květů na střídačku bíle a červeně.

Myslela jsem si, že má dva ibišky spletené dohromady, ale byl to opravdu jen jeden. Do té doby mně vždy kvetl pouze jednoduchým bílým květem. Ale pak i mně se v květu objevily nejprve dva červené lístky, pak polovina květu. A další roky vykvetl celý květ červený a plný, ostatní jsou dál jednoduché bílé.

Projev chiméry: různé květy

Jeden ibišek a květy rozdílné barvy i tvaru

Ptala se a fotografovala E. Krejzová

Odpověď: K takovýmto „výstřelkům“ dochází v přírodě i v zahradách. Všímaví zahradníci si na tom založili své obchodní úspěchy. Původní zbarvení ibišku čínského (Hibiscus rosa-sinensis) je ono červené. Čas od času se z rozmanitých příčin může objevit tzv. pupenová mutace, kdy se na odbočujícím stonku objeví část rostliny jiných vlastností, jako je třeba ztráta původního zbarvení (bělokvěté rostliny jsou ve skutečnosti bezbarvé) nebo zmnožení korunních lístků (tzv. plnokvětost).

Takto pozměněná část se dá vegetativně množit a zpravidla si zachová své (nové) vlastnosti. Může se ovšem stát, že sice ony nové vlastnosti se navenek projevují, ale původní genetická informace je přenášena dál v části pletiva. Nemusí se dlouhý čas projevit, ale jednoho dne k tomu dojde.

Takovému jevu (existence dvou vnitřně skrytých, koexistujících pletiv) se říká chiméra. Může se projevit i tak, že část květu bude mít jiné vlastnosti než zbývající části (váš červený korunní lístek); dokonce se může stát, že i jediný korunní lístek bude z poloviny bílý a z poloviny červený. Obvykle se tomuto jevu říká sektoriální chiméra.

Dvě barvy květu ibišku

Dvoubarevný květ ibišku čínského, projev chiméry

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 4. 2024

Duben je příznivým měsícem pro výsadbu trvalek

Po 5–10 letech podle druhu ustávají trvalky ve vývoji a růstu. Proto je dobré jejich zmlazení a případné rozmnožení. Dělení provádíme v době, kterou určí termín kvetení toho či onoho druhu: před rašením, po odkvětu nebo časně na podzim. Rozmnožit je můžeme i odkopky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x