Bobkovišeň krásně pokvete, až trochu zestárne

12. 8. 2018

Otázka: Koupili jsme dům se zahradou. Roste na ní keř, který neznáme. Má dost tvrdé dřevo. Můžete nám, prosím, sdělit, jak se tento keř jmenuje a jestli kvete?

Ptali se a fotografovali Fišerovi

Bobkovišeň

Až bobkovišeň povyroste, pokvete

Odpověď: Považujte si příležitosti, dané „shůry“. Na zahradě vám roste bobkovišeň, Laurocerasus officinalis (Prunus laurocerasus), stálezelený keř.

Bobkovišně krásně kvetou. (Jen počkejte, až keř maličko zestárne). Květenství připomíná květenství střemchy. Však také někteří botanikové bobkovišeň mezi střemchy zařazují.

Po odkvětu vytváří tmavě červené až černavé peckovice. Obsahují (stejně jako listy) malé množství sloučenin kyanovodíku. Ač byla bobkovišeň používána i v oficiálním lékopise, jde o rostlinu jedovatou.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dotaz: Zakládáme na dvoře okrasný trávník a v minulosti toto místo bylo porostlé křenem. Teď nám v trávníku pořád vyrůstá a nevíme jak se ho zbavit. Můžete mi prosím poradit jak na to? Děkuji předem za Vaši pomoc a přeji hezký den Laďka

Pravděpodobně směrujete dotaz na dr. Větvičku. V internetovém Zahrádkáři jsou však pouze přepublikovány dotazy a odpovědi z časopisu Zahrádkář. Příště, prosím, položte otázku v tématické diskuzi webu, nebo dotaz adresujte do redakce časopisu.
K věci: Buď budete opatrně natírat listy křenu nějakým totálním systémovým herbicidem (existuje i gelová forma pro tento účel), nebo použijete plošně například Dicotex. Počítejte s tím, že křen musí mít solidní listovou plochu, aby přípravek vstřebal. Křen bude nejspíše z kořenů obrážet na jiných místech, budete muset ošetřovat vícekrát.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 6. 2024

Zelený typ čekanky sejeme v červnu, podobně i čekanku pro kořeny a puky

Červený typ čekanky hlávkové se začíná vysévat dříve – již od poloviny dubna, zelený typ v červnu. S vyséváním končíme počátkem července. Čekanku pěstovanou pro zimní rychlení bělených puků můžeme vysévat ještě v polovině června

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x