Pestrost potomstva řady rostlin láká k pokusům. Pomůže i punčocha

7. 1. 2021

Každým rokem přibývají stovky a tisíce nových kultivarů květin. V renomovaných firmách se jejich vývojem zabývají týmy šlechtitelů.

U některých rostlin se různé novinky získávají velmi obtížně a zdlouhavě, u jiných to jde relativně snadno. S rozdílností šlechtění různých druhů rostlin mají bohaté zkušenosti i mnozí zahrádkáři.

Ne každý druh zeleniny nebo květin se dá využít k dalšímu pěstování ze svého sklizeného osiva s vlastnostmi rodičovského kultivaru. Kvůli sprášení je potomstvo nejednotné a tak trochu nevyzpytatelné. Zvláště, pokud je odrůda hybridní.

Kdo však navzdory obtížnosti s odrůdami experimentuje, může naopak vnímat jako výhodu, že se potomstvo rozštěpí na mnoho různých jedinců. Z nich si pak můžeme vybrat ty rostlinky, které se nám líbí, a těšit se z nich.

Můžeme zkusit také sprášit určitou rostlinu pylem jiné rostliny (v rámci druhu nebo rodu), pak květ zaizolovat, aby se tam již jiný pyl nedostal, a počkat si, čím nás nové rostlinky překvapí.

Nové rostlinky, které vznikly umělým opylováním

Rostlinky plamenky latnaté, které získal Arnošt Petera trpělivým opylováním

Pestré jsou plamenky latnaté, které Arnošt Petera získal opylováním

Další pestré plamenky latnaté Arnošta Patery

Takto již léta zkouší získávat nové rostliny pražský zahradník Arnošt Petera. Novým rostlinám poskytuje dostatek prostoru. Tak získá najednou velké množství rostlin. Ne každá se povede, zajímavá je možná každá stá.

  • Nové barvy a barevné kombinace získává především u oblíbených plamenek (Phlox) a také u třapatkovek (Echinacea).
Třapatkovky získané opylováním

Také třapatkovky okouzlí nejrůznějšími barevnými variacemi

Také třapatkovky překvapí rozmanitostí

Jedna z variant potomstvu třapatkovek a další už Arnošt Petera chystá pod silonkou

Že se tento způsob daří, dokládají namátkou pořízené snímky květů v zahradnictví Arnošta Petery. Ty nejlepší příležitostně vystavuje.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

29. 5. 2024

Snížením počtu plůdků jablek, hrušek a broskví zlepšíme úrodu

U ovocných stromů je žádoucí menší množství plodů. Jabloně, hrušně a broskvoně se příliš velkým nasazením plodů oslabují. Plody zůstávají drobné, přibývá chorob i škůdců a také nasazení květních pupenů pro úrodu v příštím roce je podstatně nižší.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x