
Květiny Karla Čapka: fuchsie, juka, klívie, bromélie, azalky…
6. 1. 2023Jako mladý zahradník měl Petr Herynek, botanik a bonsajista, příležitost navštívit zahradu u vily Karla a Josefa Čapka v Praze na Vinohradech.
V Česku žijí luštěnice coby letničky. Pocházejí nejspíše z Mexika, odkud se nejdříve rozšířily na sever a na jih amerického kontinentu a pak nejspíše lodí docestovaly do Evropy.
Luštěnice trnitá (Cleome spinosa) možná kvůli svému jménu méně často pěstovaná teplomilná a suchovzdorná květina dorůstá 120–150 cm. Upoutá jednotlivými květy i květenstvími. Květy příjemně až silně voní, lákají denní i noční hmyz. Květy vynikají i dlouhými tyčinkami. To dalo rostlině obecné jméno v angličtině – Spider flower – pavoučí květina. To, jak vám bude vonět, si můžete vyzkoušet sami.
Cleome je vhodná také k řezu, ve váze vydrží nejméně 10 dnů. České jméno luštěnice souvisí nejspíš s tím, že rostlina po opylení vytváří tobolky se semeny, které se po dozrání snadno samy otevírají – luští. No a druhé jméno napoví, že je trnitá.
Pěstoval jsem luštěnici již před rokem 1990, ale se střídavými úspěchy. Když bylo suché a teplé léto, byla velmi pěkná, lidé se ptali, co to vlastně je (vypadá tak trochu jako růžově, fialově či bíle kvetoucí řepka, ale s květy podobnými motýlkům).
Když však proprší Medard a polovina léta, Cleome nijak nezáří. V chladném a mokrém létě mívá stejný osud jako třeba i cínie. Mezi dobře rostoucími, bohatě kvetoucími astrami, měsíčky, hledíky a možná i afrikány se ztrácí.
Slunomilná a suchu odolná luštěnice se předpěstovává. Na výsadbu po ledových mužích už můžeme začít s výsevem v březnu, ale zhruba do prvního dubnového týdne nemáme zmeškáno. Ven půjde až po ledových mužích.
Je prostorově docela náročná, dorůstá výšky 1,5 m, šířka rostliny může být až 60 cm. Takže jako dominanta i jako zapojený porost potřebuje větší spon, zhruba 50–60 cm. Pokud je pěstována jako solitéra či dominanta v záhonu nebo ve velké nádobě, rozrůstá se jak do výšky, tak do šířky.
Když se pěstuje v hustším sponu, má méně postranních větví – lodyh. Lze je sázet jako samostatné rostliny do výsadeb nízkých letniček. V tom případě bychom měli vzít na vědomí, jaké barevné spektrum Cleome poskytuje, aby záhony ladily barevně.
Nízké letničky kryjí půdu, v dobách s většími srážkami odebírají vodu, která by luštěnici škodila, pokud je sucho, zaléváme obě kultury najednou. Protože bujně roste, je vděčná za dvě tři přihnojení v sezoně. I když snese sucho a horší stanoviště, pěkná je spíše na lehčích, humózních půdách, které se dobře zbavují přebytečné vody, ale nejsou vysýchavé (díky vyššímu obsahu humusu).
Luštěnice kvetou od června do mrazíků. V oblastech, kde v zimě nemrzne, jsou trvalkami. K vůni květů se koncem sezony přidává i zvláštní aroma celé rostliny. Mně poněkud připomíná vůni konopí na poli.
Ostatně kdyby tak hezky nekvetla, méně znalí pozorovatelé by si ji s konopím mohli splést i kvůli tvaru listů. Jednotlivá květenství vytvářejí další a další řady květů, naspodu nasazují na semena. Květenství je atraktivní jak květy, tak i plody.
Pokud ji seženete, obyčejně jako směs barev nebo bílou Helen Campbell. Z trhu se semeny mizí, doporučuji posbírat si semena a dále je pěstovat z nich. Jak je výše uvedeno, zralá semena se snadno uvolňují, luští ze žloutnoucích, zavadajících lusků – tobolek.
Foto autor
Klíčící rostliny potřebují optimální podmínky, aby se zdárně vyvíjely. Připomeňme, že jde hlavně o substrát bez patogenů, dostatek světla, odpovídající teplotu a po vzejití rovněž o vzdušnost prostředí.