Pěkná, vysoká, pro hmyz přítažlivá luštěnice trnitá

7. 4. 2021

V Česku žijí luštěnice coby letničky. Pocházejí nejspíše z Mexika, odkud se nejdříve rozšířily na sever a na jih amerického kontinentu a pak nejspíše lodí docestovaly do Evropy.

Luštěnice trnitá (Cleome spinosa) možná kvůli svému jménu méně často pěstovaná teplomilná a suchovzdorná květina dorůstá 120–150 cm. Upoutá jednotlivými květy i květenstvími. Květy příjemně až silně voní, lákají denní i noční hmyz. Květy vynikají i dlouhými tyčinkami. To dalo rostlině obecné jméno v angličtině – Spider flower – pavoučí květina. To, jak vám bude vonět, si můžete vyzkoušet sami.

Květenství luštěnice

Květenství luštěnice

Cleome je vhodná také k řezu, ve váze vydrží nejméně 10 dnů. České jméno luštěnice souvisí nejspíš s tím, že rostlina po opylení vytváří tobolky se semeny, které se po dozrání snadno samy otevírají – luští. No a druhé jméno napoví, že je trnitá.

Pěstoval jsem luštěnici již před rokem 1990, ale se střídavými úspěchy. Když bylo suché a teplé léto, byla velmi pěkná, lidé se ptali, co to vlastně je (vypadá tak trochu jako růžově, fialově či bíle kvetoucí řepka, ale s květy podobnými motýlkům).

Když však proprší Medard a polovina léta, Cleome nijak nezáří. V chladném a mokrém létě mívá stejný osud jako třeba i cínie. Mezi dobře rostoucími, bohatě kvetoucími astrami, měsíčky, hledíky a možná i afrikány se ztrácí.

Slunomilná a suchu odolná luštěnice se předpěstovává. Na výsadbu po ledových mužích už můžeme začít s výsevem v březnu, ale zhruba do prvního dubnového týdne nemáme zmeškáno. Ven půjde až po ledových mužích.

Luštěnice v truhlíku

Luštěnice v nádobě

Je prostorově docela náročná, dorůstá výšky 1,5 m, šířka rostliny může být až 60 cm. Takže jako dominanta i jako zapojený porost potřebuje větší spon, zhruba 50–60 cm. Pokud je pěstována jako solitéra či dominanta v záhonu nebo ve velké nádobě, rozrůstá se jak do výšky, tak do šířky.

Když se pěstuje v hustším sponu, má méně postranních větví – lodyh. Lze je sázet jako samostatné rostliny do výsadeb nízkých letniček. V tom případě bychom měli vzít na vědomí, jaké barevné spektrum Cleome poskytuje, aby záhony ladily barevně.

Nízké letničky kryjí půdu, v dobách s většími srážkami odebírají vodu, která by luštěnici škodila, pokud je sucho, zaléváme obě kultury najednou. Protože bujně roste, je vděčná za dvě tři přihnojení v sezoně. I když snese sucho a horší stanoviště, pěkná je spíše na lehčích, humózních půdách, které se dobře zbavují přebytečné vody, ale nejsou vysýchavé (díky vyššímu obsahu humusu).

Luštěnice kvetou od června do mrazíků. V oblastech, kde v zimě nemrzne, jsou trvalkami. K vůni květů se koncem sezony přidává i zvláštní aroma celé rostliny. Mně poněkud připomíná vůni konopí na poli.

Ostatně kdyby tak hezky nekvetla, méně znalí pozorovatelé by si ji s konopím mohli splést i kvůli tvaru listů. Jednotlivá květenství vytvářejí další a další řady květů, naspodu nasazují na semena. Květenství je atraktivní jak květy, tak i plody.

Pokud ji seženete, obyčejně jako směs barev nebo bílou Helen Campbell. Z trhu se semeny mizí, doporučuji posbírat si semena a dále je pěstovat z nich. Jak je výše uvedeno, zralá semena se snadno uvolňují, luští ze žloutnoucích, zavadajících lusků – tobolek.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 5. 2024

Citlivě upravená venkovská zahrada si uchová svou krásu

Zahradu na venkově bychom měli upravovat tak, aby odpovídala místním pěstitelským tradicím, klimatickým poměrům i okolní přírodě.Víc než jinde tu platí, že v jednoduchosti spočívá půvab i svéráz zahrady.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x