Ožanky: trvalky s velmi pestrým sortimentem. Stačí ho jen objevit

7. 8. 2023

Stálezelené vyšší, miniaturní nebo dobře snášející i suchý stín. To jsou ožanky, které si cestu na trvalkové záhony zcela jistě brzy najdou.

Ožanky (Teucrium)  nejsou pro mnohé zahrádkáře neznámé. Je však pravda, že jejich současná nabídka není příliš pestrá. K dostání bývá nejčastěji ožanka kalamandra (Teucrium chamaedrys), pěstovaná coby nenáročná suchomilná bylina. Zahradnicky atraktivní sortiment je ovšem daleko pestřejší.

Teucrium lucydris, ožanka

Teucrium lucydris je pěstovaná jako okrasná trvalka, ale také jako léčivá bylina

Mnoho jejich zástupců velmi dobře snáší sušší půdy a obecně relativní nedostatek srážek, některé dokonce i podmínky tzv. suchého stínu (např. Teucrium scorodonia). A právě taková stanoviště budou s ohledem na předpokládaný vývoj počasí pravděpodobně čím dál častější, což s vysokou pravděpodobností postupně ovlivní i nabízený sortiment zahradních květin.

Stálezelené ožanky

  • Ožanka kalamandra (Teucrium chamaedrys)

Zcela nenáročný, stálezelený druh s růžovými, u kultivaru Alba i bílými květy, který roste např. i na sušších loukách řady míst České republiky. Její výhodou je, že dokáže vytvořit hustý stálezelený porost, který se rychle rozrůstá podzemními plazivými oddenky. Výška v době květu je 10–15 cm. Ideálním stanovištěm je místo na plném slunci, toleruje ale také polostín.

  • Ožanka žlutá (Teucrium flavum) a Teucrium × lucidrys

Tyto dva druhy taktéž patří mezi stálezelené ožanky. Oba druhy rostou spíše polokeřovitě, a lze je případně i tvarovat do nižších živých plůtků. Určitým rizikem pro jejich pěstování jsou pouze tužší zimní holomrazy, kdy se vyplatí je zakrýt stínovkou nebo chvojím.

  • Teucrium aroanium

Miniaturní ožanka, která má svůj původ na Peloponésu, se hodí především do skalek a suťovišť. Má stálezelené, šedavě zbarvené listy a velké bělavě fialové květy s výrazným fialovým žilkováním. Podobně jako předchozí druh nesnáší přílišnou zimní vlhkost půdy. Hodí se proto do suťovišť a propustných spár mezi kameny ve skalce.

ožanka je nenáročná trvalka

Teucrium aroanium

  •  Ackermannova (Teucrium ackermannii)

Její původ je stále tak trochu záhadou, ale s největší pravděpodobností se jedná o křížence nalezeného v přírodě a dále množeného pod tímto pojmenováním. V každém případě ale jde o zcela jedinečnou a mimořádně perspektivní rostlinu, která vyniká stálezelenými našedlými úzkými listy a především jasně purpurovými, velmi bohatými květenstvími.

Vyžaduje ale slunné stanoviště a mimořádně dobře propustnou, chudou, štěrkovitou půdu nebo vysazení do suché zídky. Je schopna přečkat mrazy do teploty až –24 °C, ale hůře snáší zimní vlhko. Na příliš vlhkých stanovištích spíše vyhnívá, než vymrzá.

Vyšší druhy

  • Teucrium hircanicum

Pochází ze sušších kamenitých strání podhůří Kavkazu a dalších míst západní Asie. Na přelomu června a července nakvétá dlouhými klasovitými květenstvími tmavě purpurově zbarvených kvítků. Jde bohužel ale spíše o krátkověkou trvalku, dožívající se 3–4 let, kterou je dobré nechat na stanovišti přesévat. Velmi dobře roste na plném slunci a v běžné zahradní, spíše lehčí půdě.

ožanka je nenáročná trvalka

Rozkvetlá ožanka Teucrium hircanicum

I suchý stín ožanky zvládnou

  • ožanka je nenáročná trvalka

    Teucrium scorodonia

    Ožanka lesní (Teucrium scorodonia)

Je evropským druhem, který vzácně roste také v Česku. Lze se s ní setkat ve světlých lesích a křovinách. Její velkou výhodu je, že na zahradě poměrně dobře snáší suchý stín.

  • Ožanka kanadská (Teucrium canadense)

Této ožance se sice daří i na živnějších a vlhčích půdách, kde může dorůstat výšky i přes 100 cm. Suchá stanoviště ale snáší také dobře a výhodou je, že na takových místech pak bývá obvykle daleko nižší.

V sortimentech obou rodů je jednoznačně stále co zahradnicky objevovat. Dostupnost zmíněných druhů je ale samozřejmě různá. Některé nabízejí i české trvalkové školky či soukromí pěstitelé skalniček a trvalek, jiné jsou dostupné ve školkách západní Evropy nebo jako osivo například u specializované semenářské společnosti Jelitto v Německu nebo u severoamerické firmy Alplains, která zasílá běžně do Evropy semena botanických druhů sbíraná převážně na území USA.

Zdroj: Autor je kurátorem trvalek a okrasných trav v Botanické zahradě v Praze Troji.

Foto autor

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x