Kopretiny; bíložluté stálice zahrádek našich babiček se vracejí

1. 8. 2023

Čím dál častěji jsou kopretiny opět v kurzu. V nabídce jsou díky šlechtitelům desítky zajímavých kultivarů vhodných na záhon či do nádoby.

Kopretiny (Leucanthemum)

Mnohé zahrádky na vesnicích už bohužel nejsou takové ty malebné babičkovské. Často jsou naopak vidět vysoké betonové ploty, zelené zástěny z umělých látek apod, což je velká škoda.

Kopretina je krátkověká trvalka

Louka posetá kopretinami

Naopak klasikou, bez které si snad nelze venkovskou zahrádku ani představit, jsou kopretiny. Tyto dříve běžné trvalky se svou skromností a nevyzývavou krásou řadí ke skutečným evergreenům.

Babičky pěstovávaly kopretiny především vysoké, mohutné s poměrně velkými úbory se žlutými středy a plochými, celokrajnými jazykovitými květy barvy čerstvě napadlého sněhu. Dnes se kopretiny vracejí do okrasných zahrad v desítkách kultivarů nejenom ve žlutobílé kombinaci úborů, ale některé mají nažloutlé nebo i žluté rovněž jazykovité květy.

Jiné sice mají jazykovité květy bílé, ale jakoby je šlechtitelé naondulovali či lžícovitě zprohýbali. Zkrátka i takováto obyčejná trvalka doznala úžasných změn. Navíc to nejsou už jen ty vysoké kopretiny, ale některé mají třeba jen 40 cm a slušelo by jim to i v nádobě, jiné necelý metr a další jej pohodlně přerostou.

Šlechtění kopretin v Čechách

K prvním českým šlechtitelům kopretin patřil ve dvacátých letech minulého století Antonín Vejtasa, který vyšlechtil dodnes pěstovanou odrůdu Česká Píseň.  Ta je vysoká jen asi 50 cm.

Zahradník Václav Bláha vyšlechtil odrůdy Sněhová Koule, Lesní Tůň a Sněhurka. Zachovala se však jen Sněhurka s poloplnými, čistě bílými úbory se žlutým středem.

Leucanthemum Sněhurka

Odrůda Sněhurka

Ze zahraničních současných uveďme odrůdy:

  • Aglaja, která je plnokvětá s úzkými jazykovitými květy,
  • Wirral Supreme s tzv. anemonkovitými květy a výškou kolem 90 cm,
  • Phyllis Smith se střapatými, velmi úzkými jazykovitými květy a výškou asi 80 cm
  • Fiona Coghill s téměř kulovitými úbory a výškou asi 75 cm.

Pěstitelská ráda

Kopretiny patří spíše ke krátkověkým trvalkám. Na jednom stanovišti nám sice bez problémů vydrží několik let, ale po čtyřech pěti letech je vhodné trs vyjmout, rozdělit a část opět vysadit do kvalitní půdy. Rozhodně nepochybíme, pokud je na zimu je přikryjeme chvojím.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

3. 5. 2024

Venkovní výsevy a výsadba zeleniny v květnu

Setí a ani sázení sazečky cibule kuchyňské dříve než v polovině května může ohrozit nálet květilky cibulové. Její larvy působí na cibuli velké škody. Poškozuje i pórek a některé okrasné cibuloviny. …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x