Tropická dřevina sena; vhodná jako přenosná rostlina na zahradu či balkon

4. 8. 2023

Sena je rod tropických stromů a keřů. Některé druhy se hodí pro pěstování v našich podmínkách proto, že jsou menší velikosti a tedy přenosné.

Sena, tropická rostlina

Senna septemtrionalis pěstovaná v nádobě

Sena je téměř k nerozeznání od jiné tropické rostliny, kterou je kasie. Tyto dvě rostliny jsou si dokonce natolik blízké, že někteří botanici považují oba rody za shodné. Pravdou ale zůstává, že jsou nepatrně odlišné, a to v květu a v trochu jiné stavbě plodu, což rozpoznají pouze a jen zdatní odborníci.

Sena (Senna) zahrnuje řadu druhů. V rámci rodu, který čítá přibližně 260 taxonů, se vyskytují velké stromovité druhy i keřovitě rostoucí zástupci vhodní pro pěstování jako přenosné rostliny. Pro všechny zástupce je typické:

  • sudozpeřené listy
  • žluté květy
  • lusky v nejrůznější podobě coby plody
  • všechny druhy pocházejí z tropických a subtropických oblastí celého světa

Sena jako keř, i  jako strom

  • Senna septemtrionalis

Jde o další keřovitě rostoucí druh. V Čechách se snad dostane do povědomí pod jménem sena hladká, protože má také naději na zahradnické využití coby přenosná nebo pokojová rostlina. Oproti předchozímu druhu vytváří řidší hroznovité květenství s menšími květy.

V angličtině je tento druh poněkud hanlivě pojmenován Arsenic Bush, byť u něj toxicita nebyla prokázána.

  • Senna didymobotrya

Patří mezi nejčastěji nabízené druhy. Zahradníci se chopili jejího potenciálu vykvétat velmi brzy, protože se jedná o malý keř vysoký asi 2–3 m. V nádobě samozřejmě nebude tak velký, proto se hodí jako větší pokojová rostlina nebo jako rostlina přenosná.

Na konci jednotlivých výhonů zakládá vzpřímené hrozny dlouhé obvykle 15–35 cm. Výrazně hnědé kališní lístky jsou patrné u nerozvitých poupat na vrcholu květenství. Korunní lístky jsou sytě žluté. Plodem je asi 10 cm dlouhý, plochý lusk s výraznými přepážkami.

Sena, tropická rostlina

Senna didymobotrya

  • Senna spectabilis

Patří mezi největší představované zástupce. U nás ji nejdeme pod názvem sena stromovitá. Pocházející ze Střední a Jižní Ameriky a dorůstá výšky až 20 m. Vysazuje se jako okrasný strom v městské zeleni tropických a subtropických oblastí. Dá se však poměrně dobře zkrotit řezem, ale květní násadu tím výrazně oddálíme.

U tohoto druhu však oceníme i estetickou hodnotu, kterou reprezentují až 50 cm dlouhé  sudozpeřené listy.

Sena je vhodná k pěstování v nádobě

Senna spectabilis

Pěstování je snadné, musíme ale dbát na dostatek světla

U všech výše představených druhů je pěstování poměrně jednoduché.  Nejlépe se množí výsevem semen, která vesměs dobře klíčí. U keřovitých sen se můžeme dočkat květů dokonce ještě v téže sezoně, ale spíše vykvétají po prvním zimování, tedy na přelomu jara a léta po roce od výsevu. Rostliny poměrně dobře snášejí řez.

Komplexním hnojivem dodáváme rostlině jiné důležité živiny jako např. draslík, fosfor, vápník, hořčík aj.

Důležité je, abychom keře občas přihnojili, ačkoliv i u nich funguje symbióza s hlízkovými bakteriemi zajišťujícími biologickou fixaci dusíku.

Všechny seny snášejí bez problémů zimování při teplotách okolo 15 °C, ale musíme jim zajistit světlo i během vegetačního klidu, protože v našich podmínkách si částečně ponechávají listy i během zimy.

Pokud listy opadnou úplně, jedná se o přirozený jev, jelikož seny patří mezi opadavé dřeviny. V tomto případě jim nevadí zimovat při výrazně horšených světelných podmínkách.

Foto autor a Shutterstock

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

7. 12. 2023

V prosinci odebíráme rouby ovocných dřevin, hlavně peckovin

V prosinci začíná období vhodné pro odběr roubů. Kdo se chystá přeroubovat ovocné stromy, měl by si být jist, že vybere rouby v perfektnímu zdravotnímu stavu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x