Kigélie africká; proč se jí lidově říká salámový strom?

3. 5. 2023

Plody kigélie daly jednoznačně vzniknout jejímu lidovému pojmenování jak v české, tak v anglofonní či frankofonní literatuře.

Kigélie africká (Kigelia africana) patří do čeledi trubačovitých (Bignoniaceae). Původně pochází ze savan tropické západní Afriky.

Tropický strom kigélie africká

Vzrostlá kigélie africká

Jde o tropický strom, který dorůstá maximálně 15–18 m, přičemž jeho rozložitá, deštníkovitá koruna je stejně široká. Až 50 cm dlouhé, lichozpeřené listy jsou rozmístěny především na vrcholech větví.

Kigélie vytváří až metr dlouhá, převislá, latovitá květenství s jednotlivými až 13 cm dlouhými květy purpurově červené až kaštanové barvy. Po opylení se na stromech objevují zvláštní plody válcovitého tvaru s délkou až 100 cm, šířkou okolo 15 cm a hmotnosti až 12 kg, které mohou připomínat salámovou šišku. Jsou však nejedlé, pro člověka dokonce mírně jedovaté.

Plody kigélie

Plody kigélie

V době velké nouze se využívají jedlá, nikoliv však chutná semena, která se praží a konzumují. Mnohem častěji jsou jednotlivé části tohoto stromu využívány v lidovém léčitelství, například při:

  • léčbě povrchových zranění
  • léčbě žaludečních vředů
  • revmatismu

Odvar z kůry se prý dokonce využívá jako podpůrný lék při uštknutí jedovatým hadem.

Pěstování kigélie v Čechách

Tento druhu v našich podmínkách vyžaduje především v zimním období velký prostor topené zimní zahrady nebo skleníku. Přesto je možné kigélii pěstovat v pokojových podmínkách jako botanickou zajímavost.

Ve větší nádobě nebo v kontejneru ji můžeme během nejteplejších měsíců umístit pod širým nebem a na podzim zase ve vytápěném, světlém prostoru bytu či domu.

Tento druh rozmnožujeme prakticky jen generativně. Semena kigélie, která lze zakoupit ve specializovaných obchodech, vyséváme jednotlivě do malých květináčů. Až když prokoření, je přesazujeme sazenice do větších nádob s kvalitním zahradnickým substrátem s přídavkem kompostu nebo kvalitní zahradní zeminy.

Detail květu Kigélie

Detail květu

Rostliny dobře přirůstají, ale u menších jedinců bych žádný hlubší zásah řezem nedoporučoval. Řez lze uplatnit až u vzrostlejších exemplářů, kterým odstraňujeme celé větve v časně jarním období, ještě před zahájením vegetace.

Květů, popř. plodů se u kigélie v evropských podmínkách dočkáme pouze u větších exemplářů pěstovaných v pavilonech tropické flóry botanických zahrad. I přesto je pěstování salámového stromu určitou výzvou pro všechny nadšené amatéry se zájmem o tropické rostliny.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

29. 11. 2023

Čím sypat kluzké a zledovatělé chodníky v zahradách?

Při zimní ledovce na pěších cestách a chodnících je nejvhodnějším materiálem pro posyp ostrý písek. Použít můžeme dál i štěrkovou drť, nebo jemnou škváru.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x