Růže, které se liší: pnoucí, pokryvné, miniaturní růže

24. 11. 2022

Dlouhé výhony, plazivý či zakrslý růst, tím se liší pnoucí, pokryvné a miniaturní růže od příbuzných. Díky tomu je využijeme jinde a jinak.

Pnoucí růže (PN)

Další používané zkratky a označení: PP, cl., popínavé, Kletterrosen (německy), climber, climbing, rambler (anglicky), klimrozen (holandsky), róże pnace (polsky), kúszo rózsák (maďarsky).

Pnoucí růže Apple Blossom

Pnoucí růže Apple Blossom

Vyznačují se dlouhými výhony, které podstatněji nevymrzají. Jde tedy vlastně o růže sadové, jež se nedokážou udržet ve vzpřímené poloze. Nemají samy žádné úponky nebo jiná zařízení, která by umožňovala se aktivně popínat. Opírají se pouze o konstrukci; musíme je přivazovat.

  • Za minimální výšku, abychom růži mohli zařadit mezi pnoucí, považujeme 2 m.

Květy jsou různé velikosti (3 až 11 cm) i tvaru. Skupina zahrnuje odrůdy jednou i opakovaně kvetoucí (remontující) s květy plnými, vzácněji prázdnými. Přechod mezi růžemi pnoucími nebo sadovými, ale i pokryvnými není v některých případech přesně vymezen. Tutéž růži tak můžeme tedy různě využít.

Odrůda Heidekönigin kvete

Květ pnoucí odrůdy Heidekönigin

Někdy (zejména v cizině) se ještě dále dělí tyto růže:

  1. na ramblery se zvláště dlouhými, tenkými a ohebnými výhony, které kvetou jen jednou počátkem léta menšími květy (například Excelsa),
  2. a na climbery, tedy růže, jež mají výhony kratší a pevnější. Tyto růže opakují kvetení během roku a jejich květy jsou velké (například Sympatie).

Růže označované jako climbing představují mutace, jež se odlišují od výchozí odrůdy (obvykle čajohybridu) jen delšími výhony (například Climbing Gloria Dei). Často v českém podnebí namrzají, anebo vzhledem k velké zelené ploše mají jen málo květů.

Růže Climbing Gloria Dei

Pnoucí růže Climbing Gloria Dei; foto Shutterstock

Pokryvné růže (PK)

Další používaná označení: půdopokryvné, Bodendeckerrosen (německy), ground cover (anglicky), róże okrywowe (polsky).

Představují skupinu růží, jejichž nejdůležitější vlastností je schopnost zcela pokrýt půdu. Tím zamezí růstu jiných rostlin. Výška porostu by neměla přesahovat 80 cm (ojediněle metr).

Odolná odrůda Larisa ze skupiny půdopokryvných růží dorůstá až 80 cm a vyniká kvetením v porcelánově růžové barvě

Pokryvné růže by neměly růst vzpřímeně, ale víceméně plazivě. Tím se liší od polyantek (PL), polyantahybridů (PH), případně i floribund (FL). Květy jsou malé (2 až 8 cm), někdy i prázdné a často v bohatých květenstvích. Pokryvné růže většinou květ opakují až do zámrazu.

Miniaturní růže (MI)

Další používaná označení: mini, zakrslé, skalkové, pokojové, trpasličí, Zwergrosen (německy), mиниатюрные розы (rusky), miniaturowe (polsky), törpe rózsák (maďarsky).

Sedmikráska je keříková miniaturní růže, foto J. Žlebčík

Sedmikráska je opravdovou miniaturou

Základní vlastností této speciální skupiny růží je zakrslý vzrůst. Růže jsou obvykle jen 30 až 40 cm vysoké, zřídka pouze 20 cm nebo až 70 cm Velikosti rostlin odpovídá i velikost květů, jež mají průměr jen 2 (zřídka 1) až 5 cm. Na keřích se kvetení pravidelně opakuje.

Další skupiny růží a jejich značení

Botanické druhy růží (B)

Historické růže (HI): hybridy růže galské, bengálky, bourbonky, čajovky, noisettky, portlandky, remontantky. Někdy též hybridy Rosa x alba, R. x centifolia, R. x damascena

Velkokvěté růže (VK): Čajohybridy (ČH), Floribundy grandiflory (FG)

Mnohokvěté růže (MK): Floribundy (FL) (garnetky), Polyantahybridy (PH), Polyantky (PL)

Sadové růže (S): Klasické sadové růže (Sk), Rugosa hybridy (Sr), Růže stolisté (Ss), Anglické růže (Sa)

Jiné názvy známých skupin růží

Foto autor a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

22. 7. 2024

Podzimní šafrán a jiné cibuloviny sázíme a přesazujeme v létě

V červenci a srpnu přesazujeme a sázíme podzimní šafrány (Crocus), ocúny (Colchicum), bramboříky (Cyclamen) a liliochvostce (Eremurus).

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x