
Sadové růže: klasické, rugosa hybridy, stolístky, anglické
23. 11. 2022Také sadové růže vysazujeme na deset a více let, a tak se hodí při nákupu vědět, do které podskupiny druh patří. A podle toho mu najít místo.
Dlouhé výhony, plazivý či zakrslý růst, tím se liší pnoucí, pokryvné a miniaturní růže od příbuzných. Díky tomu je využijeme jinde a jinak.
Další používané zkratky a označení: PP, cl., popínavé, Kletterrosen (německy), climber, climbing, rambler (anglicky), klimrozen (holandsky), róże pnace (polsky), kúszo rózsák (maďarsky).
Vyznačují se dlouhými výhony, které podstatněji nevymrzají. Jde tedy vlastně o růže sadové, jež se nedokážou udržet ve vzpřímené poloze. Nemají samy žádné úponky nebo jiná zařízení, která by umožňovala se aktivně popínat. Opírají se pouze o konstrukci; musíme je přivazovat.
Květy jsou různé velikosti (3 až 11 cm) i tvaru. Skupina zahrnuje odrůdy jednou i opakovaně kvetoucí (remontující) s květy plnými, vzácněji prázdnými. Přechod mezi růžemi pnoucími nebo sadovými, ale i pokryvnými není v některých případech přesně vymezen. Tutéž růži tak můžeme tedy různě využít.
Někdy (zejména v cizině) se ještě dále dělí tyto růže:
Růže označované jako climbing představují mutace, jež se odlišují od výchozí odrůdy (obvykle čajohybridu) jen delšími výhony (například Climbing Gloria Dei). Často v českém podnebí namrzají, anebo vzhledem k velké zelené ploše mají jen málo květů.
Další používaná označení: půdopokryvné, Bodendeckerrosen (německy), ground cover (anglicky), róże okrywowe (polsky).
Představují skupinu růží, jejichž nejdůležitější vlastností je schopnost zcela pokrýt půdu. Tím zamezí růstu jiných rostlin. Výška porostu by neměla přesahovat 80 cm (ojediněle metr).
Odolná odrůda Larisa ze skupiny půdopokryvných růží dorůstá až 80 cm a vyniká kvetením v porcelánově růžové barvě
Pokryvné růže by neměly růst vzpřímeně, ale víceméně plazivě. Tím se liší od polyantek (PL), polyantahybridů (PH), případně i floribund (FL). Květy jsou malé (2 až 8 cm), někdy i prázdné a často v bohatých květenstvích. Pokryvné růže většinou květ opakují až do zámrazu.
Další používaná označení: mini, zakrslé, skalkové, pokojové, trpasličí, Zwergrosen (německy), mиниатюрные розы (rusky), miniaturowe (polsky), törpe rózsák (maďarsky).
Základní vlastností této speciální skupiny růží je zakrslý vzrůst. Růže jsou obvykle jen 30 až 40 cm vysoké, zřídka pouze 20 cm nebo až 70 cm Velikosti rostlin odpovídá i velikost květů, jež mají průměr jen 2 (zřídka 1) až 5 cm. Na keřích se kvetení pravidelně opakuje.
Historické růže (HI): hybridy růže galské, bengálky, bourbonky, čajovky, noisettky, portlandky, remontantky. Někdy též hybridy Rosa x alba, R. x centifolia, R. x damascena
Velkokvěté růže (VK): Čajohybridy (ČH), Floribundy grandiflory (FG)
Mnohokvěté růže (MK): Floribundy (FL) (garnetky), Polyantahybridy (PH), Polyantky (PL)
Sadové růže (S): Klasické sadové růže (Sk), Rugosa hybridy (Sr), Růže stolisté (Ss), Anglické růže (Sa)
Jiné názvy známých skupin růží
Foto autor a Shutterstock
Připomeňme si nejdůležitější zásady pro řez ořešáku. Výchovný – tvarovací řez korunky stromku děláme jen pokud je nutný v období prvních pěti let po výsadbě. Řez prosvětlovací – průklest, je možný v plodném věku stromu a to vždy v několikaletém odstupu.