Historické růže v české zahradě: keltské, bílé, damašské a další

28. 5. 2019

Oblibu historických růží můžeme připodobnit k přízní, které se těší starožitností. I některé růže jsou dnes živými svědky časů dávno minulých.

Díky prozíravým zahradníkům, kteří začali staré odrůdy sbírat, se značná část historických růží zachovala do dnešní doby.  Krásné a silně voňavé růže se vrátily zpátky na výsluní zájmu a dnes je najdeme v nabídce všech velkých růžových školek po celém světě.

Historické růže zdobí zahrady historických budov i venkovské usedlosti. Své místo si našly také v moderních romantických zahradách se smíšenými záhony v anglickém stylu.

Historické růže v zahradě

Historické růže v přírodní zahradě

 • Velká sbírka historických růží je k vidění v rozáriu v německém Sangerhausenu. V Česku najdeme jejich sbírku v Průhonicích.

Označení historické růže se používá pro všechny odrůdy růží vyšlechtěné před rokem 1867. Toho roku se na trhu objevil vůbec první čajohybrid La France. On a jemu podobní kříženci odstartovali éru moderních růží. Ovšem hranice, kdy nové skupiny růží předčily v oblibě ty staré, leží na přelomu 19. a 20 století.

Skupiny historických růží

Základem historických růží jsou původní evropské zahradní růže patřící do sekce Gallicanae. Jedná se o nejstarší odrůdy, které byly pěstovány v Evropě dávno před dovezením čínských růží z objevitelských cest. Patří sem:

 • růže keltská (Rosa gallica),
 • růže bílá (R. x alba),
 • růže damašská (R. damascena) známé již ze starověku.

 

O něco mladší jsou skupiny potomků nejstarších růží:

 • stolístka (R. x centifolia).
 • mechovka (R. x centifolia muscosa),
 • portlandka (R. damascena portlandica) a všichni jejich kříženci.

 

Jsou to skupiny růží s největší odolností vůči mrazu, jejichž oblast pěstování zasahuje až do severských států. Bohužel jsou s výjimkou portlandek jednou kvetoucí. Kvetou extrémně bohatě, ale jen v první polovině června.

Kříženci evropských a čínských růží

Velmi krásné, ale podstatně chloulostivější jsou historické růže ze sekce Chinensae  vzniklé křížením s čínskými růžemi dovezenými do Evropy. Z této sekce se ve střední Evropě  dají pěstovat ve volné půdě:

 • bourbonky,
 • remontantky.

 

Ty sice křížením ztratily vysokou odolnost starých evropských růží, ale některé odrůdy jsou dobře zimovzdorné, jiné jsou vděčné za zimní ochranu. Po orientálních rodičích podědily ušlechtilý tvar květu a schopnost dobře opakovat kvetení. Téměř bez výjimky krásně voní.

Zbývající skupiny historických růží, které jsou nejvíce ovlivněné orientálními geny růží dovezených z Dálného východu, kvetou prakticky nepřetržitě, ale jsou citlivé na mráz, a proto nejsou vhodné pro pěstování v tuzemsku. Jsou to například

 • noisettky,
 • čajovky (thei = růže vonící po čaji, nezaměňovat s čajohybridy!).

V Česku se dají úspěšně pěstovat pouze v prostředí vyhřívaného skleníku.

Další možnosti opakovaného kvetení

Staré evropské zahradní růže počínaje galikami a konče mechovkami sice ohromí záplavou květů, ale jen jednou v roce. To se jim nespravedlivě vyčítá; u šeříků ani azalek to nevadí. Růže můžeme doplnit atraktivními květinami, které obstarají květy pro zbytek sezony. Další možností, jak zahradu udržet dlouho v květu, je kombinace starých růží s podobnými růžemi moderními. Ty nakvétají o poznání později, a tak plynule navážou na odkvétající historické růže. Výběr moderních romantických, řekněme přímo „historizujících“ odrůd je veliký.

Foto autorka

Zdroj Zahrádkář 5/2013

2 komentáře: “Historické růže v české zahradě: keltské, bílé, damašské a další”

 1. Milan C. napsal:

  Vysokou odolnost k mrazu (a houbovým chorobám) a opakované kvetení kombinují kříženci Rosa rugosa. V ČR se jim věnuje pan Benetka. Jeho velmi pěkným křížencem je například Jabloňový květ.

 2. Ivan Dvořák ČZS napsal:

  Historické odrůdy, odrůdy připomínající historii I. republiky mají ve Skaličanech. Drží něco ze sortimentu, který vyšlechtil Böhm, vedle toho třeba i Mánesovu růži a další.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *