Sadové růže: klasické, rugosa hybridy, stolístky, anglické

23. 11. 2022

Také sadové růže vysazujeme na deset a více let, a tak se hodí při nákupu vědět, do které podskupiny druh patří. A podle toho mu najít místo.

Pro sadové růže (S) je typická velikost

Jako sadové označujeme takové odrůdy růží, které dorůstají výšky alespoň 1,2 m (výjimečně jen 80 cm). Výhony v průměrné zimě podstatně nenamrzají, měly by stát pevně vzpřímené, případně v mírném oblouku a vytvářet kompaktní keř.

Květy mají sadové růže jednotlivé nebo v květenstvích, plné i prázdné. Kromě růží remontujících jsou zde i jen jednou kvetoucí, tedy jen začátkem léta. Vedle květů mají svou okrasnou hodnotu často i šípky.

Mezi sadové růže náleží odrůda Praha 89

Praha 89 patří mezi sadové růže

Čtvero skupin sadových růží

Klasické sadové růže (Sk)

Další používané zkratky a označení: SA, Sd, sad., sadovky, parkové růže, keřové růže, Strauchrosen, Parkrosen (německy), shrub (anglicky) heester rozen (holandsky), парковые розы (rusky), róze parkowe (polsky), park rózsák (maďarsky).

Statné keře dorůstají výšky 1 nebo 2 až 3 metrů, někdy i více. Často rostou hodně do šířky.

Rugosa hybridy (Sr)

Další používané zkratky a označení: Rug. H., RgH, ругоза гибрид (rusky).

Hybridy vzniklé od růže svraskalé se poznají podle typicky utvářeného lesklého a zvlněného listu. Husté kompaktní keře bývají 80 až 150 cm vysoké. Květ je nejčastěji 7 až 9 cm velký.

Po hlavním období kvetení počátkem léta rozkvétají rugosa hybridy v menší míře i později. Silně voní. Tyto růže mají dužnaté kulovitě zploštělé velké šípky. Rostliny jsou silně ostnité, rozrůstají se do okolí podzemními výběžky. Patří mezi všestranně nejodolnější růže.

Ruskin, kříženec růže svraskalé

Odrůda Ruskin je hybridem Rosa rugosa

Růže stolisté (Ss)

Růže stolístka, foto Věra Milerová

Další používaná označení: stolístky, centifolia hybridy, centifolie, cabbage rose (francouzsky), heesterrozen (holandsky), центи фольная (rusky), róże stolisté (polsky).

Staré, ale stále známé a občas pěstované růže stolisté neboli stolístky můžeme také přiřadit k sadovým růžím. Rostliny rostou vzpřímeně, květy jsou nahloučené s velkým počtem plátků, silně voní.

Až na vzácné výjimky kvetou jen na počátku léta.

Zvláštností jsou mechovky, které mají stopkaté žlázky se třpytícími se kapkami na květní stopce i kalichu.

Anglické růže (Sa)

Další používaná označení: english Rose (anglicky)

Růže se zvláštním hvězdicovitým (čtvrceným) utvářením hustě plného květu nedávno vyšlechtěné se označují jako růže anglické. Nyní ovšem růže tohoto typu vznikají i jinde. Díky hybridizaci starých odrůd do moderních růží většinou mají již jinak skoro zapomenutou silnou vůni.

Sadové růže, to je i skupina růží anglických

Keře anglických růží zvou ke spočinutí v zahradním zákoutí; foto Shutterstock

Z hlediska růstových vlastností je sice většinou můžeme zařadit mezi růže sadové, ale jsou zde i odrůdy, které v našem klimatu zřejmě nikdy nedosáhnou výšky sadových růží (120 cm). Květy jsou velké 8 až 11 cm, často se sklánějí dolů.

Další skupiny růží

Botanické druhy růží (B)

Historické růže (HI): hybridy růže galské, bengálky, bourbonky, čajovky, noisettky, portlandky, remontantky. Někdy též hybridy Rosa x alba, R. x centifolia, R. x damascena

Velkokvěté růže (VK): Čajohybridy (ČH), Floribundy grandiflory (FG)

Mnohokvěté růže (MK): Floribundy (FL) (garnetky), Polyantahybridy (PH), Polyantky (PL)

Pnoucí růže (PN): ramblery, climbery

Pokryvné růže (PK)

Miniaturní růže (MI)

Jiné názvy známých skupin růží

Foto V. Milerová, Shutterstock a autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x