Kde vysadit pnoucí růže, aby měly kam šplhat, a které vybrat

24. 5. 2021

Mezi pnoucí růže se řadí odrůdy dorůstající dva i osm metrů. Zatímco ty první mohou okrášlit drátěný plot, pro druhé máme vyšší cíle.

Růže na rozdíl od mnoha jiných pnoucích rostlin nejsou vybaveny připevňujícími zařízeními, jako jsou přísavné kořínky, terčíky, úponky; ba ani se neovíjejí. V přírodě některé druhy růží prostě jen prorůstají jiné keře a stromy a opírají se o jejich větve. K tomu růžím vydatně napomáhají ostny. Upevnění je to kupodivu kvalitní a vzdoruje i silným větrům. Zkuste si někdy vytáhnout z křoví dlouhý výhon růže.

Také růže si potřebuje najít své místo pod sluncem, vytvářejí proto rychle rostoucí dlouhou lodyhu, aby se dostala nad opěrný keř. My ovšem na zahradě nutíme růži růst u nepříliš husté opory, musíme ji proto často přivazovat, jinak se zejména letorosty nalomí.

Šípky pnoucí odrůdy Rudolfina

Pnoucí růže Rudolfína (šlechtitel Benetka, ČR, 2002), plné sytě růžové květy, průměr květu 8 cm, dorůstá 5 m

Místo pro výsadbu vybíráme tak, abychom využiili účelně odrůdy schopné dorůstat té největší výšky nebo i šířky.

Z hlediska osvětlení není vhodná severní strana, u jižní se snažíme mladé růže trochu stínit. Ideální je orientace východní, pak západní.

Stěna a opěrná konstrukce

Není stěna jako stěna. Záleží na její výšce a orientaci ke světovým stranám; méně již na materiálu, z něhož je postavena, protože pro růže stejně musíme postavit vlastní konstrukci.

Pro bujně rostoucí pnoucí růže je výška konstrukce kolem 2,5 m malá, výhony budou přepadávat a lámat se.

Pnoucí růže Bobbie James

Odrůda Bobbie James (Sunningdale, Velká Británie, 1961), lehce vonící bílé poloplné květy, poupě lehce narůžovělé, průměr květu 6 cm, dorůstá 6 m

Květy odrůdy Bobbie James

Květy pnoucí růže Bobbie James

Pro růže můžeme postavit celkem libovolnou konstrukci s pevnými příčkami. Mezi nimi jsou vhodné mezery asi půl metru. Příliš hustá konstrukce je zbytečná a zejména v zimě nemusí vydržet vlastní hmotnost. Dřevěné sloupky by neměly zasahovat do země, protože při kontaktu s ní nejspíše uhnívají. Připevňujeme je proto na zabetonované betonové úhelníky nebo jiné opory až nad zemí.

Barva jistě záleží na vkusu, ale neměla by být moc nápadná a křiklavá a vzhledem k přehřívání ani černá. Natíráme důkladně, později bude konstrukce jen těžko přístupná. Pochopitelně ji stavíme před výsadbou růží.

Pro vyvazování růží nepoužíváme zařezávající se a rezavějící dráty.

U zdí domů pod přesahující střechou bývá sucho, pak následuje pruh, kde často zakapává z okapů. Konstrukci suché místo vyhovuje, růže ovšem vysazujeme dál od stěny do přirozeně vlhké půdy; snadno jejich výhony přikloníme. I když chceme mít stěnu brzo zakrytou, s hustotou výsadby to nepřeháníme. Sazenice by neměly být nikdy blíž než metr.

Tunel a altánek

Podobně jako u růžového tunelu počítáme u altánku s tím, že růže od určité výšky porostou již vodorovně. Bujně rostoucí odrůdy to zvládnou bez problému, ba můžeme je vyvázat i převisle. Ze severní strany růže mnoho nepokvetou; ideální je proto tunel orientovat ve směru sever – jih.

Pnoucí růže Apple Blossom

Apple Blossom (Burbank, USA, 1932), poloplné světle růžové květy s prázdným středem, průměr květu 4 cm, dorůstá 5 m

Vodorovnou část konstrukce se vyplatí dělat až ve výšce 2,5 m, jinak včas nevyvázané výhony ohrožují procházející. Každý výhon vyvazujeme samostatně, což je sice pracnější, ale i z hlediska vzhledu se to určitě vyplatí. Není dobré vysazovat k altánku nebo tunelu mnoho odrůd. Vždy některé porostou méně a budou utlačovány.

Růže pnoucí Apple Blossom

Květ Apple Blossom

Sloup a drátěná opora

Dřevěný a zvláště betonový sloup nevypadá nejlépe. Většinu pnoucích rostlin a pnoucí růže určitě nejsou výjimkou, nedokáže po sloupu šplhat. Je ovšem možno ve vhodné výšce umístit kolo či podobnou konstrukci a odtud spustit a kolíky do země zakotvit několik lan či izolovaných drátů. Tyto pak vodorovně propojujeme. Ke sloupu vysazujeme zpravidla dvě sazenice stejné odrůdy.

Pnoucí růže u stromu

Stále častěji se setkáváme i s okrášlením zdravého vzrostlého stromu, což může vypadat velmi efektně. Je jen třeba, aby se větve skláněly do šířky a koruna nebyla příliš hustá. Ideální je borovice, ale vhodné jsou i jiné, zejména listnaté stromy. Dokonce také extenzivně pěstované vysokokmeny jabloní.

Pamatujeme však na to, že kolem kmene stromu bývá místo nejméně světlé, půda suchá, často udusaná. Pnoucí růže proto vysazujeme až na okraji koruny v místech, kde porost stínomilných bylin přechází v trávník.

Odrůda pnoucí růže Filipes Kiftsgate

Pnoucí růže Filipes Kiftsgate, (Murrell, Velká Británie, 1954), květy jsou bílé, jednoduché s 5 plátky, průměr květu 5 cm, dorůstá 8 m

Ze stromu odstraníme všechny suché a polámané větve; případně i některé další silně stínící. Pak přes sklánějící se pevné a dostatečně silné větve přehodíme klubko s provázkem. Na něj navážeme a přes strom přetáhneme lano, jehož oba konce přivážeme ke kolíkům zaraženým do země. K této konstrukci výhony růží zprvu přivazujeme, jakmile dosáhnou koruny, opírají se již samy.

Výsadba s pečlivou přípravou

Zásady výsadby jsou stejné jako u jiných růží. Snad je třeba jen půdu připravit pečlivěji, než u záhonů s růžemi. Jamka by měla být asi 40×40 cm velká a skoro také tak hluboká. Půdu vylepšíme kompostem; většinou není nutné minerální hnojení nebo vápnění.

Odrůda růže Heidekönigin

Odrůda Heidekönigin (Kordes, Německo, 1985), květy plné, světle růžové, průměr květu 7 cm, dorůstá 4 m

Pokud je půda kolem těžká a nepropustná, může vznikat skryté podzemní jezírko. V tomto případě je vhodné dno jamky drenážovat štěrkem, starými drcenými cihlami nebo podobným materiálem.

  • Růže je nejlépe vysazovat od poloviny října do poloviny listopadu. Pokud jste nestihli vysadit růže na podzim, udělejte to na jaře.
  • Sazenice, ať již prostokořenné, s balem či kontejnerované, dáváme asi o 5 cm hlouběji, než rostly dříve. Půdu přišlápneme a zalijeme.
  • V prosinci nasypeme ke každé růži kyblík kompostu.
  • Začátkem března půdu odhrneme a uděláme definitivní řez na výšku asi 10 až 15 cm. Toto je nutné i v případě, že růže má již delší zdravé výhony, protože je třeba, aby se hned u země řádně rozvětvila.
Odrůda Heidekönigin kvete

Květ odrůdy Heidekönigin

Další celoroční péče o pnoucí růže

Naše práce v dalších letech spočívá v pečlivém, doslova celoročním vyvazování výhonů; co vlaje v prostoru, ulomí se. Letorosty na nevhodných místech asi o polovinu zkracujeme.

U vysokých pnoucích růží je prakticky nemožné odstraňování odkvetlých květenství.

Zálivka je nutná jen při velkém suchu; přímo ke kořenům se postupně dává větší množství vody.

Tyto růže většinou podstatněji netrpí houbovými chorobami a případné postřiky by stejně zasáhly jen malou část listové plochy.

Růže této velikosti nejde před zimou nijak zabezpečit, dáváme jen pozor, aby je neokousala zvěř.

Je třeba ještě dodat, že mimo květů počátkem léta nás mnohé vitálně rostoucí pnoucí růže potěší na podzim záplavou šípků.

Odrůda pnoucí růže Ludvík Večeřa

Odrůda růže Ludvík Večeřa (Večeřa, Látová, ČR, 1981), plné květy jsou červené neblednoucí barvy, průměr květu 7 cm, dorůstá 5 m

Nejdůležitější je úprava v předjaří

Pochopitelně odstraníme všechny výhony pomrzlé, suché, nalomené. Větší keře postupně zmlazujeme vyříznutím některého z nejstarších výhonů těsně u země. Někdy vidíme, že pěstitel ve snaze si práci maximálně ulehčit, ustřihne v místě, kam ještě dosáhne, vše na jednotnou výšku. Výrazné zkracování pnoucích růží nepotřebujeme a navíc se zbytečně opožďuje nakvétání.

Odstraňujeme podnožové výhony

Pnoucí růže, pokud jsou očkované, mají snahu prorůstat z podnože. Tyto výhony jsou tenké s lesklými, drobnějšími, světleji zelenými listy a prázdnými bělavými květy podobnými růži šípkové. Pokud podnožové výhony kdykoliv během roku objevíme, ihned je odstraníme, nejlépe až v půdě.

Podnožové růže jsou sice také pěkné, ale prošlechtěné odrůdy budou přece jen pěknější. Na zanedbání této péče doplatila již mnohá růže.

Přihnojování

Vzhledem k mohutnému vzrůstu je časem nutné také přihnojovat. Kromě přisypávání kompostu dáváme ke každé rostlině v předjaří asi 50 g (hrst) plného minerálního hnojiva.

Pnoucí růže odrůdy Mír

Květy pnoucí růže odrůdy Mír při dokvétání zesvětlí

Tipy na nejvyšší pnoucí růže

Které růže jsou schopné v tuzemských podmínkách dorůst do největší výšky a kterým se to podařit nemusí?

Růže, které nejsou spolehlivě mrazuvzdorné, sice třeba po dva roky rychle narostou, ale v roce třetím vymrznou až k zemi a začínají znovu. Taková situace může nastat zejména u růží, které kvetou celé léto. Opakování kvetení totiž často vede k horšímu vyzrávání výhonů a zvyšuje riziko pomrznutí.

Tipy na odrůdy vhodné do českých zahrad uvádíme na fotografiích v tomto článku a další v přehledu:

Alchymist (Kordes, Německo, 1956), růžově oranžový hustě plný květ velmi silně voní, průměr květu 9 cm, dorůstá 5 m.

Louis Rambler (Lens, Belgie, 1997), květy jsou bílé lehce narůžovělé, jednoduché s 5 plátky, průměr květu 6 cm, dorůstá 6 m.

Pnoucí růže odrůdy Mír

Pnoucí růže odrůdy Mír (Böhm, ČR, 1946), plné květy přecházejí při dokvétání ze sytě růžové barvy do bělavě růžové, průměr květu 6 cm, dorůstá 5 m

Paul´s Himalayan Musk (Paul, Velká Británie, 1916), vonící plné bíle světle růžové a lehce nafialovělé květy, průměr květu 4 cm, dorůstá 6 m.

Rambling Rector (šlechtitel neznámý, Velká Británie, 1910), vonící, bílé poloplné květy s volným středem a výraznými žlutými prašníky, průměr květu 4 cm, dorůstá 6 m.

Rosa longicuspis, původní druh rostoucí v západní Číně, vonící květy jsou bílé, jednoduché s 5 plátky, průměr květu 5 cm, dorůstá 6 m.

Rosa multiflora, růže mnohokvětá, původní druh rostoucí v Japonsku, Koreji a Číně, květy jsou bílé, jednoduché s 5 plátky, průměr květu 3 cm, dorůstá 4 m.

Veilchenblau (Schmidt, Německo, 1909), nápadně vonící plné květy s prázdným středem, zvláštní proměnlivá světle a sytě fialová barva, průměr květu 4 cm, dorůstá 4 m.

  • Pnoucí růže dorůstající vysoké výšky nejdou na odbyt tolik jako růže jiných skupin. To je jedním z důvodů, proč nebývají běžně v nabídce okrasných školek. Dalším je jejích mohutný růst, jenž stěžuje kultivaci. Při hledání pěstitelů pnoucích růží poradí ve specializované základní organizaci Českého zahrádkářského svazu Rosa klub ČR.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x