Ozdobme plot či zeď plaménky rozmanitých barev a tvarů květů

13. 8. 2023

Spolu s vistáriemi a pnoucími růžemi patří plaménky k nejznámějším a nejoblíbenějším pnoucím rostlinám, které vytvářejí bohaté porosty.

Plaménky (Clematis)

Řadí se mezi opadavé i stálezelené rostliny, které velmi výrazně a bohatě kvetou. Některé dokonce i několikrát za sezonu. Podle kultivarů zdobí zahradu od června do podzimu květy nejrůznějších tvarů a barev. Jejich obliba se ještě zvýšila s dovozem atraktivních velkokvětých kultivarů, s květy okolo až 15 cm, především z Holandska a Polska. Plamének má více jak 300 druhů a je rozšířen po celém světě v oblastech mírného klimatu.

Nohy ve stínu

Ideální stanoviště by mělo být chráněné před větrem, slunné a s kvalitní půdou. Zvláště na půdu jsou plaménky náročné. Neměla by být příliš těžká ani vysychavá. Osvědčená rada je, že plamének potřebuje mít hlavu na slunci a nohy ve stínu. To znamená, že jej sice pěstujeme na slunném místě, ale slunce by nemělo prohřívat půdu kolem kořenů.

Vysazujeme je přibližně o 10–15 cm hlouběji, než byly v kontejneru a seřízneme na první očko. Kořeny chrání před slunečními paprsky přidáním rašeliny, drcené borky, posečené  trávy nebo jiného mulče, případně vysadíme nízké rostliny.

Plaménky jsou pnoucí, bohatě kvetoucí dřeviny

Při výsadbě dbáme na to, aby půda nebyla příliš vysychavá

Voda a živiny aby plaménky bohatě kvetly

Důležité je, abychom během teplých a suchých dnů udržovat půdu vlhkou. Pokud chceme, aby plaménky bohatě kvetly, pravidelně je přihnojujeme hnojivem s vyšším obsahem fosforu.

Plaménky potřebují pravidelný řez

Ten ale někdy bývá kamenem úrazu. Pravidel je mnoho a ne všechny lze bez problémů uplatnit. Obecně můžeme říci, že:

  • Druhy, které kvetou brzy na jaře a jejich květy se tvoří na krátkých letorostech vyrůstajících ze starého dřeva, řezat nemusíme. Odstraníme jen odumřelé a slabé výhony.
  • Druhy kvetoucí v květnu a červnu na nových výhonech rostoucích z loňského dřeva, které remontují ještě v létě, mírně na podzim nebo na jaře zakrátíme.
  • Plaménky, které kvetou na letošních výhonech až v létě, potřebují pravidelný řez, cca 30 cm nad zemí, v pozdním podzimu nebo na jaře.

Musíme si vyzkoušet, zda tento způsob řezu bude vyhovovat i kultivaru, který jsme si zakoupili.

Plamének pnoucí po plotě

Rozkvetlý plamének dokáže ozdobit obyčejný plot

Jsou to liány

Plaménky jsou pnoucí rostliny, které vyžadují vhodnou oporu. Připravíme jim proto vhodné treláže, mřížky apod. Mohou se pnout po plotě, pergole nebo po stěně budovy, ale také po živém plotě. Mohou nám pomoci velmi efektivně zakrýt např. nevzhlednou zeď či stěnu v zahradě.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Obyčejný plot a… krása.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 6. 2024

Kdy sklízet květiny k sušení a kde rostliny sušit

Květiny k sušení sklízíme v termínu, který se nejlépe hodí pro uchování  pěkného vzhledu, barvy i kvality květů toho kterého druhu rostliny. K sušení použijeme dobře větraný, tmavý prostor.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x