V předjaří řežeme plaménky kvetoucí koncem léta a na podzim

14. 2. 2020

Dobré místo v zahradě, vhodná odrůda a správně načasovaný řez vytvářejí předpoklady pro to, aby plaménky kvetoucí ukázaly naplno, co umějí.

Plamének potřebuje v mládí výchovu řezem, aby měl patřičně hustý základ. V pozdějších letech je třeba keř prosvětlovat, vyřezat nevyzrálé dřevo, podle potřeby upravit růst. Řezem podpoříme také bohatou násadu květů.

Doba řezu musí odpovídat době květu a stáří dřeva, na kterém se květy tvoří.

Vedle obecných zásad platí, že plaménky řežeme i podle:

Keře ze skupiny velkokvětých a drobnokvětých odrůd a bylinných typů kvetoucích v pozdním létě a na podzim řežeme v únoru a březnu, po skončení mrazů.

  1. Ve druhém a třetím roce zkrátíme loňské výhony na 10-20 cm, aby se rostliny odspodu dobře rozvětvily.
  2. V dalších letech řežeme méně a prosvětlujeme. Velkokvětým odrůdám každoročně krátíme loňské hlavní výhony na 30 až 60 cm.
Plaménky Clematis viticella

Plamének révovitý, též vlašský (Clematis viticella) kvete od června do září; foto Shutterstock

Každoročním řezem plaménků bráníme nepěknému vyholování keřů odspodu.

Malokvěté plané druhy kvetoucí v pozdním létě seřezáváme, pokud přerostly nad požadovanou výšku. Dále u nich odstraníme mrtvé dřevo a příležitostně je prosvětlíme. Postranní obrost je možné každým rokem zkrátit asi na 10 cm.

Plané a původní druhy plaménků snášejí hluboký řez, plamének révovitý (vlašskýC. viticella) je možné seříznout dokonce jen na několik cm nad zemí. Násadu plodů je vhodné odstranit a to zejména u planých druhů, pro jejich invazivní zaplevelující schopnost.

Řez dalších skupin plaménků

Velkokvěté a ušlechtilé plaménky, například kultivar Nelly Moser, tj. převážně opadavé hybridy kvetoucí dvakrát během léta, řežeme koncem zimy nebo začátkem jara, než vyraší.

Plamének horský (Clematis montana) a jeho kultivary (například Elizabeth,Tetrarose, Rubens) jsou otužilé, opadavé keře bujného růstu. Rozkvétají od konce jara do začátku léta na zralém loňském dřevě. Je-li to nutné, řežeme je po odkvětu.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 4. 2024

Živé ploty ze stálezelených dřevin; druhy podle velikosti

Stálezelené dřeviny se hodí pro živé ploty, které mají celoročně zůstat neprůhledné. Ploty tvarované řezem navíc mohou pozemek chránit proti větru a prachu. Péče o odolné druhy dřevin je snadná.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x