Bauhinie pestrá neboli chuďasova orchidej. Znáte ji?

1. 9. 2023

Někdo by mohl namítnout, že bauhinie je spíše keř nežli strom, ale dle mého soudu může být správně zařazována i mezi menší opadavé stromy.

Bauhinie (Bauhinia variegata)

Pochází z jihovýchodní Asie, kde má zajímavé lidové pojmenování, které vychází z její nenáročnosti a z obrovského množství krásných květů. Proto chuďasova orchidej. Kromě tohoto pojmenování můžeme tento druh objevit ve starší literatuře také pod původním Preslovým jménem valina peřestá.

Květ bauhinie

Bauhinia variegata, květ v detailu

Tato dřevina roste stromovitě a největší exempláře dosahují na původních stanovištích výšky 10–15 m. Obvykle jsou však mnohem menší a na zahradách jsou většinou udržovány jako keře s výškou obvykle do pěti metrů.

Představovaný druh má květy růžovofialové, ale existují i zahradnické kultivary tohoto druhu s květy čistě bílými. Plodem je lusk dlouhý až 30 cm.

Bauhinie získala svou zahradnickou hodnotu především díky překrásným květům růžovofialové barvy. Kromě květů jsou zajímavé i listy, které jsou asi 8–12 cm dlouhé s vykrojením až do jedné třetiny. Květy mají průměr až 12 cm a tvarem mohou připomínat květ některé z orchidejí. Pro tuto podobnost je v anglickém jazyce bauhinie označována také jako Orchid Tree, tedy orchidejový strom.

Okrasný strom

Zcela oprávněně je bauhinie nazývána také orchideový strom

Ačkoliv může dorůstat větších rozměrů, lze jej řezem dobře udržet ve tvaru menšího keře. V to případě ji pěstovat velmi snadno jako přenosnou rostlinu, protože bez problémů snáší zimování při 12–15 °C.

Bauhinie se množí semeny, na výživu je náročná

Bauhinii lze dobře pěstovat i u nás

Bauhinie patří mezi opadavé stromy

Chceme-li bauhinii rozmnožit, nejčastěji přistupujeme k výsevu semen. V úvahu připadá i řízkování polodřevitými řízky, které odebíráme na přelomu června a července. Sázíme je do vlhkého agroperlitu a pro zvýšení vlhkosti je musíme přikrýt fólií. K tomuto účelu ideálně použijeme tzv. minipařeniště s vyšším, průhledným poklopem.

Rostliny pěstujeme v kvalitním zahradnickém substrátu s pravidelným přihnojováním během vegetace. Interval hnojivé zálivky je asi čtrnáctidenní, přičemž volíme typ komplexního hnojiva obsahující nejen základní živiny, ale také stopové prvky.

Během vegetace ji vyneseme na chráněné, plně osluněné místo a k zimování ji ukládáme v druhé polovině září, vždy však před příchodem prvních nočních mrazíků.

Pokud dodržíme výše popsaný postup pěstování, bauhinie nám může své první květy ukázat za tři až čtyři roky od výsevu. Musíme ale pamatovat na to, že ji v tomto období nesmíme příliš zkracovat. Vykvést mohou přeci jen dostatečně narostlí jedinci s patřičným počtem listů, zajišťujících založení poupat a jejich následné vykvetení.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

7. 9. 2024

Jak poznat, že nastal čas na sklizeň jablek a hrušek

Správná sklizňová zralost nastává zpravidla při snadné odlučitelnosti stopky od větévky. Jsou však odrůdy u kterých to neplatí, potom se hodnotí ostatní znaky: barva jadérek, vybarvení slupky a i větší propad plodů za bezvětří.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x