Delonix královská: nejnápadnějších kráska tropů

26. 2. 2023

Malý, opadavý strom s velkými, oranžovo červenými květy. Kvůli nim je delonix vysazována v parcích jako solitér i jako stromořadí podél cest.

Zajímavostí je také to, že tento v současnosti asi nejrozšířenější a nejnápadnější okrasný strom tropů popsal již v roce 1829 pan Václav Bojer (1795–1856), rodák z vísky Řesanice ležící asi 10 km jihozápadně od městečka Nepomuku! Bojer byl významný botanik působící ve východní Africe a na ostrovech Madagaskar a Mauricius.

Delonix je vhodným solitérem městských parků

Nejčastěji je delonix vysazována podél cest

Delonix královská, seznamte se prosím

Delonix regia je nazývaná také hořící strom. Je opadavý, listnatý a vytváří deštníkovité koruny dorůstající výšky maximálně do 5 m. Jeho dvakrát zpeřené listy jsou dlouhé až 50 cm, tvořené velkým množstvím jemných podlouhlých lístků.

Zahradníci vyselektovali také kultivary s květy nažloutlými, oranžovými či temně červenými.

Obvykle vykvétá před olistěním, ale perioda kvetení není přesně ohraničena. Jednotlivé květy se objevují na koncích větví v bohatých květenstvích a jejich barva je nejčastěji zářivě červenooranžová.

Vyžaduje hodně slunce a tepla, ale současně i velkou vzdušnou vlhkost. Naopak není náročná na kvalitu půdy.

Delonix, květ v detailu

Detail květu

Rozmnožuje se výhradně semeny

Tento strom je dobře poznat, i když nekvete a dokonce, i když jeho listy zrovna opadaly. Na větvích zůstávají viset až 60 cm dlouhé a asi 5 cm široké, zdřevnatělé a mírně zakřivené ploché lusky.

Ty ukrývají podlouhlá, velmi tvrdá semena. V jednom lusku je okolo 30 podlouhlých a žíhaných semen. Bohužel jejich klíčivost je díky tvrdému osemení poměrně špatná, což lze částečně zlepšit jejich jemným napilováním na obou pólech.

Bez přezimování to nejde

Pro její pěstování v našich podmínkách musíme počítat především s prostorem na přezimování. Ačkoliv se jedná o strom, můžeme ho pěstovat i jako běžnou přenosnou rostlinu. Pak jej ale musíme řezem udržovat v přijatelných rozměrech.

Pokud provedeme hluboký řez v předjaří, připravíme se tak o květy, které se u pravidelně seřezávaných jedinců neobjevují prakticky vůbec.

Chceme-li se tedy květů dočkat, musíme nechat delonix dorůst do větších rozměrů a teprve pak ji připravit na zakládání květů. To znamená, že musíme zajistit sušší zimní periody, během které rostlina zcela ztratí listy.

Lusky zůstávají na stromech i po opadaných listech, foto Shutterstrock

V Karibiku jsou suché lusky používány jako chřestící hudební nástroj

Zimování, které trvá  přibližně 2–4 měsíce, by mělo být při teplotách okolo 15 °C s velmi omezenou zálivkou. Během zimování delonix nepřihnojujeme. S tím začneme až během vegetace. Použít můžeme komplexní hnojiva s četností asi 1x za čtrnáct dní.

Velkým kladem tohoto druhu je skutečnost, že bývá minimálně napadán chorobami a škůdci!

Samotné zimování může proběhnout za zhoršených světelných podmínek, ale v žádném případě ne v úplné tmě.

Koření poměrně mělce, proto pokud roste příliš blízko zpevněné cesty, může ji dokonce poškodit.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x