Molice vlaštovičníková: Škůdce zeleniny zimuje i na jahodníku

19. 6. 2020

Za příhodných podmínek se může molice vlaštovičníková objevit na veškeré brukvovité zelenině. Kdysi způsobovala škody jen výjimečně.

Molice vlaštovičníková (Aleyrodes proletella) je příbuzná molici skleníkové (Trialeurodes vaporariorum) i molici bavlníkové (Bemisia tabaci), ale na rozdíl od nich přečká celý rok ve venkovních podmínkách. Přezimuje ve stadiu dospělců na brukvovité zelenině, která přes zimu zůstává na záhonech: na růžičkové kapustě, kadeřávku, ale i na jahodníku, vlaštovičníku a především na ozimé řepce, která podle některých odborníků je tou hlavní příčinou občasného nevídaného rozšíření na zeleninách.

Rozmnožování

Jediným znakem viditelným pouhým okem, kterým lze molici vlaštovičníkovou odlišit od jiných molic, jsou vajíčka kladená do kruhů.

Samičky molice vlaštovičníkové

Samičky molice vlaštovičníkové kladou vajíčka do kroužku

Z těchto vajíček se vylíhnou larvy, následují nepohyblivá pupária a nakonec „bílé mušky“. Na hostitelských rostlinách se s výjimkou zimního období vyskytují všechna tato stadia současně. V závislosti na klimatických podmínkách může být těchto vývojových cyklů (generací) v průběhu roku několik.

Čím molice vlaštovičníková škodí

Škodlivost molice vlaštovičníkové spočívá v přímém sání, jehož následkem se listy mohou deformovat a žloutnout. Další škodlivost souvisí s vylučováním sladké medovice, na které rostou mikroskopické houbyčerně. Ty však nejen vizuálně znehodnocují výpěstky, ale vlivem černí se snižuje asimilační aktivita rostlin se všemi svými negativními následky.

Molice infikovaly zeleninu černěmi

Čerň na listech brukvovité zeleniny jako následek výskytu molice vlaštovičníkové

  • Molice mohou sice přenášet i některé virové choroby, ale u molice vlaštovičníkové není tato škodlivost podstatná. Mnohem závažnější následky přináší pouhá přítomnost molice.

Lze plodiny bránit?

Ochrana proti molici vlaštovičníkové není jednoduchá. Množství dospělců je možné částečně omezit vyvěšením žlutých lepových desek, které molice do určité míry přitahují. Ale protože samy o sobě nerady létají, je možné zvýšit počet chycených jedinců občasným plašením. Stačí se mezi rostlinami či záhony projít.

V žádném případě však není možné počítat s tím, že jakýmkoliv jedním ošetřením se zbavíme všech molic.

Co se týče chemické ochrany, aktuálně povolené přípravky včetně rizik uvádí Rostlinolékařský portál.

Vývojová stadia molice

Všechna vývojová stadia molice vlaštovičníkové: vajíčka, larvy, pupária, dospělci

  • Účinnost ošetření snižuje i skutečnost, že nejen povrch brukvovitých rostlin, ale především povrch všech vývojových stadií molice je pokryt ochrannou voskovou vrstvičkou. Proto je třeba do postřikové kapaliny vždy přidávat vhodné smáčedlo.
  • Dalším důležitým omezujícím faktorem je skutečnost, že všechna vývojová stadia se vyskytují na spodní straně listů, a že např. u hlávkového zelí nebo kapusty je aplikace insekticidu ze spodní strany tzv. límcových listů těžko proveditelná. A nelze počítat ani s tím, že účinek přípravků je translaminární (skrz listy) nebo dokonce systémový, tzn., že při ošetření vrchní strany listů bude toto účinné i na molice na spodní straně listů.
  • Účinek ošetření se však částečně zvýší, když bezprostředně před postřikem dospělce molic vyplašíme a ty pak postřikem zasáhneme i při jejich letu.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 4. 2024

Ke stínění skleníku poslouží réva, proti škůdcům lepové desky

Existují různé způsoby stínění skleníku během vegetace – nátěry, zakrytí rákosovými rohožemi, maskovacími sítěmi nebo vnitřními závěsy. Výhodné je využití révy vinné. Pro menší skleníky postačí jedna sazenice (hlava) – rostoucí ve skleníku.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x