Krtonožka; co dělat, abychom tohoto škůdce vyhnali ze záhonů

25. 1. 2024

V sadu se příliš nevyskytuje, protože zde nemá dostatek potravy. Kde nás naopak krtonožka trápí, jsou záhony, kde pěstujeme zeleninu.

Dnešní články, které skládají dohromady informace o konkrétním tématu, by mohly začínat větou: „Vyhledal jsem si na internetu.“ Pro někoho snadné získání informací, ovšem obyčejně se tam opakuje totéž a velmi špatně se dohledávají informace o zdroji, které jsou víc než důležité.

Preferuji cestu jinou, proto bych začal slovy: „Našel jsem v knihách, časopisech…“ Sáhnu možná sto let do minulosti a pak přidám i současný pohled, jak s krtonožkou naložit, pokud ji na záhonech nechceme.

<yoastmark class=

Krtonožka

Méně známý škůdce

Krtonožka obecná (Gryllotalpa gryllotalpa) je druh hmyzu a je to kupodivu také dravec. Rozšířená je téměř po celé Evropě, západní Asii a severní Africe. Neživí se sazenicemi, ale žere hmyz, žížaly a další organizmy žijící v půdě. Podobně jako krtek tedy ryje. Buď aktivně dohledává kořist, nebo jí sbírá v tunelech, které si vytváří.

Dospělý jedinec se vyvíjí z larvy, která má světle žlutou barvu a je bez křídel. Dospělec je okřídlený, má hnědé tělo dlouhé okolo 4 cm u samečka a 5 cm u samičky. Zajímavostí je, že samička nemá kladélko. Žije převážně v podzemí, na hrabání má přizpůsobené přední silné nohy.

Krtonožka žije většinu svého života pod zemí

Přední nohy má silné a uzpůsobené na žití pod zemí

Pokud je krtonožka v ohrožení, má několik způsobů, jak se brání. Bleskově se zahrabe pod zem, může i kousnout. Kousnutí není jedované, za to je bolestivé. Proto ji raději nebereme do ruky.

Jak moc je krtonožka odolná k babským radám

Pod zemí hospodaří dlouho do podzimu. Z toho vycházejí dobové rady:

  • První, sto let stará rada

Tam, kde krtonožky bývají, se na podzim vyhloubí jámy hluboké 60-70 cm. Do nich se našlape teplý koňský hnůj a překryje se jen na úrovni výšky záhonu cca 1-2 cm vysokou vrstvou zeminy. Mladé nedospělé krtonožky se do teplého hnoje slézají. V únoru se jámy otevřou, vyprázdní a jejich obsah se hodí drůbeži. To se netýká dospělých krtonožek, které hynou v říjnu.

  • Rada druhá

V létě se mají na pevnou zem položit prkna, pod kterými se udržuje vlhko. Dosti často se pod nimi najdou krtonožky, které se přišly ochladit. Podobně se dá použít sláma. I pod ní, ve vlhku, krtonožky odpočívají.

  • Další rady, které můžeme vyzkoušet

Velká láhev nebo vědro s vodou, které zakopeme v jednom místě, je v hlavní roli další varianty pasti.

Přes den vytvoříme příkopky přes záhony, které vedou k nádobě s vodou. Paprskovitě, jako od namalovaného sluníčka. Krtonožka leze pár cm pod zemí, a když narazí v místě přerušení tunelu na příkopky, leze v nich až do svého konce. Jen musí nabrat ten správný směr. Možná se dá nasměrovat úpravou příkopků. Lepší je dát lapací nádoby i na druhý konec příkopku.

Trochu mladší je rada použít přípravek na mytí nádobí nebo tekuté mýdlo. Používá se koncentrace nejspíše trochu větší než na mytí nádobí. Na pět litrů vody čajová lžička, u méně pěnících prostředků trošku víc. Zalijeme tím místo, kde předpokládáme, že žije. A když vyleze, musíme jí chytit.

<yoastmark class=

Potíž je s tím, že užití těchto přípravků se nehodí tam, kde zrovna roste něco na rychlou spotřebu. Představa, že seju ředkvičky do země, do které jsem před časem lil saponát, mě dost odrazuje.

Jak je vidět, rad a nápadů je vícero. Známý, který měl krtonožky v zahradě, to zkoušel i s výfukovými plyny. Půjčil si motorku a zavedl kouř z výfuku do děr. Nepomohlo to.

Chemická nebo biologická ochrana

  • Chemická cesta

Krtonožka je hmyz lezoucí. Vlastně takový přerostlý cvrček. Určitě na něj budou účinkovat insekticidy určené na ošetření ploch proti lezoucímu hmyzu. Jen musíme vědět, kudy pozdě večer a v noci lezou. Vyzkoušet můžeme insekticidy vhodné na zálivku do země. Aplikujeme ideálně do jejich hnízd, kde mají okolo 100–300 vajíček odkud se rozlézají další generace krtonožek. Nová generace se líhne a rozlézá v červnu. Dva roky to trvá, než larva dospěje.

  • Biologická cesta

Biologický boj je další alternativou. Krtonožka je relativně velký hmyz. Pochutná si na ní krtek, někteří ptáci, prý i sovy. To je důležité, protože je aktivní až navečer a v noci.

Prý nemají rády afrikány, měsíček, řimbabu a chryzantémy. Takže bychom mohli prostřídat v záhonech zeleninu s květinami.

Nemají prý rády ani vůni azederachty indické, stromu z tropů, ze kterého se mimo jiné vyrábí i různé přípravky zdravé pro člověka. Vedle toho obsahuje azederachtin, přírodní insekticid. Takže když jí nevypudíme vůní azederachtového oleje, můžeme použít výtažek z kůry, který se užívá jako insekticid se širokým použitím.

Nejnovější způsob – hlístice

Snad nejnovějším způsobem, jak se krtonožek zbavit, je použití hlístic. Ty se do míst výskytu mohou použít v době od května do října. Mohou zasáhnout proti škůdci ve stádiu dospělce před kladením vajíček i proti vylíhlým nedospělým krtonožkám.

Další alternativy vycházejí z toho, že vývoj krtonožek lze narušovat i zásahy do půdy. Tedy pěstování rostlin tak, abychom v květnu a červnu mohli obracet zem v místech, kde se vyskytují a kde kladou vajíčka. Třeba raný salát, kedlubny, po nich rytí a výsadba dalších plodin. Při rytí by mohlo dobrou práci odvést použití dusíkatého vápna. Sice hubí i užitečné druhy, ale pokud eliminujeme ty škodlivé, ty užitečné se z okolí dosti brzo opět nastěhují.

Ve všech případech jde o to, že jeden zásah neznamená vítězství. Opatření se musí opakovat, i když máme pocit, že krtonožka zmizela. Mohli jsme ji omezit na počty škodící jen minimálně. Raději pozemky a porosty hlídáme. Jakmile by jen někde vystrčila růžky, myšleno přední nohy, je třeba zahájit útok některým ze zvolených způsobů, který se nám osvědčil.

A jaké zkušenosti a postupy se v boji s krtonožkou osvědčily vám?

Foto Shutterstock

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
20 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Autore, není krtonožka chráněná?

V Česku není chráněná. Jde o méně známý druh, jehož výskyt v tuzemsku nyní odborníci mapují. Informace k tomu uvítají. Více na portálu BioLib.

Mám ji na zahradě 3 roky. boj s touto příšerou je velmi obtížný. Dá se říct, že se můžete rozloučit s pěstováním veškeré zeleniny. Mladé sazenice sežere od kořenu. Každý den, když přijdete na zahrádku, tak vidíte jenom zkázu. Jste zoufalí, ale nemůžete nic udělat, protože jsou jich mraky. Tak jsem přestal zeleninu pěstovat a přestěhovaly se k sousedům. Hnízda si dělají až 1 metr hluboko. Nepřeju to nikomu.

Krtonožku jsem u nás na štěstí nikdy neviděl,ale několikrát jsem s ním měl to potěšeni na Filipínách a je pěkně rychlá a pěkně rychle létá!

Krtonožka.. sazenic si nevšímá, ale žere hmyz v půdě. A je to škůdce? Moc tomu nerozumím.. Kdysi jsem četl podobnou informaci: žížaly jsou užitečné, protože prokypřují půdu. A krtek je také užitečný, protože žere ty žížaly. Není to legrace, tohle vážně taky někdo napsal.

Problém je v tom, že ryje těsně pod povrchem a tím narušuje kořínky sazenic. Z vlastní zkušenosti to jsou sakra dlouhé a klikaté chodbičky. Tímto dokáže zlikvidovat troufám si odhadnout až 50% záhonu čerstvě vzešlé mrkve atd.

s tim s vámi plně souhlasím,dokáže zničit celou zahradu

Žížaly hlavně žerou mikroby (živé i mrtvé – spolu s organickým odpadem) a pak vykálí snad to nejlepší hnojivo, co může být (vermikompost). Z vytrávených mikrobů se pak do okolí (do vody) uvolní základní ANorganické ionty (NO3-, NH4+, K+ atd.) které jsou okamžitě přístupné kořenům rostliny…

V jižních Čechách je jich bohužel dost. A nesměly se hubit. Zabírají na ně granule pro slimaky.

Bojují s krtonožkou už léta.Loni jsem měla vyžrané díry do více jak polovina brambor a červená řepa to odnesla úplně.Rozhodně se tedy neživí jen žížalami.

Krtonožek máme bohužel celou zahradu. Jsou schopné ukousat sazenici rajčete těsně u země a mladá rostlina zahyne. Okoušou mrkev i ředkvičky. Boj je to nekonečný, jediná cesta je ten naředěný saponát do díry a když vyleze, chytit. Pak je házím slepicím. Nejde to ale v záhonu, tam se voda vsákne a krtonožku nevyžene. Pokud je dlouho sucho a země tam, kde je tráva ztvrdne, nejdou tam. Jakmile zaprší, hned je vidět kde ryjí.

S krtonožkou mám jen ty nejhorší zkušenosti.
Neznám zahrádkáře, co by uprostřed sezóny rozrýval záhonky, stavěl si tam přepážky a vykopával díry na nádoby s vodou.
Prostředky na slimáky nefungují, proč by krtonožka měla žrát otrávené granule, když si může zakousnout do stonku čerstvě zasazené papriky či čehokoliv jiného.
„Lejt jarovou“ vodu do záhonku, nevím čím by to mělo fungovat a neznám důsledky.
Jediné co by mohlo fungovat je insekticid aplikovatelný na půdu. To by ale musel autor napsat jaký je nejvhodnější (který se používá třeba ve světě) jeho ředění a způsob aplikace.

třetina flašky jaru,dolít vodou a tu lit do chodeb a děr krtonožek,výsledek zaručen,potvory vylezou a chcípnou.

Krtonožka samozřejmě žere veškerou kořenovou zeleninu, kterou nakouše a zelenina začne hnít!

Krtonožka totiž žere i kořínky rostlinek. Maličké sazeničky doslova vtáhne pod zem a všechny mají ukousané kořínky. Myslím si, že likvidace krtonožek je nemožná.

S krtonožkou bojuji každý rok, v naší zahr. kolonii je hodně přemnožená, to by ji museli hubit všichni společně, jinak se ji nikdy nezbavíte. Je to mrcha odolná.

Mně se osvědčila jarová voda,naleju do krtincu děr a za pár minut vyleze krtonožka a za pár minut natáhne bačkory.Nic lepšího na ty potvory neplatí,jinak zlikvidujou celou zahradu.

Zkusil někdo indické běžce? Chovám je víc jak 10 let. Nemohu říct že by mne trápily krtonožky. Hlavně malá kachňata zlikvidují všechen hmyz mouchy, někdy tady i zeleninu. Ale zase se mi na zahradu nastěhovali před dvěma roky hraboši, a krtci řádí jak zběsilí.

Starší rybářská literatura uvádí krtonožky jako výbornou nástrahu na sumce. Nevím, nejsem sumcař a v podstatě jsem ani živou krtonožku neviděl, u nás asi nejsou.A že jsem přeryl už hezkých pár hekterů v honbě za žížalami.-Takže jako nejlepší a nejekologičtější prostředek proti krtonožkám bych doporučil vytvořit partu rybářů-sumcařů. Chtěl bych se vsadit, že jejich soustředěnému útoku na tuto obtížnou podzemní havěť by vaše místní populace krtonožek nebyla schopna čelit a brzo by byla zcela eliminována. Víte přece, jak vytrvalí a cílevědomí rybáři jsou! S pozdravem “ Krtonožkám zmar“ váš Karel P.

Všude píšou, že dorůstá 5-6cm, ale osobně sem viděl tak kolem 10cm. :DDD

20
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x