Po zimě se znovu objeví: ježek, žáby, ještěrky a další užiteční

6. 3. 2019

Výskyt drobných obratlovců v zahradě je zpravidla odrazem toho, v jak čistém prostředí žijeme, a dokladem toho, že se obejdeme bez chemie.

Važme si proto i obyčejných žab, ještěrek, slepýšů a užovek, pokud s námi sdílejí společnou zahradu. Pomáhají nám i v boji s mnoha škůdci.

Skokan hnědý Rana temporaria

V potravě skokana hnědého se může objevit i mandelinka, larvy komárů, slimáci; foto Shutterstock

  • Žáby a ježci čistí zahradu od hlemýžďů, plžů a svinek, ropucha je navíc zákonem chráněná. Ježci vychytají mnoho půdního hmyzu, housenek, plžů, pavouků, brouků, myší a také jsou chráněni.
  • Krtek se živí převážně škůdci žijícími v půdě. Nelibost s jeho přítomností a přirozenou činností řešíme nanejvýš vyháněním. Zabíjení lze v jeho případě hodnotit jako protizákonné týrání zvířat.
  • Rejsek je zákonem chráněný hmyzožravec, živí se červy, pavouky a hmyzem. Lidé si ho bohužel často pletou s hlodavci – myšmi a zabíjejí ho.
  • Dalšími užitečnými v našich zahradách jsou ještěrka, lasička, netopýr, vlaštovka, kos, špaček (do doby zrání třešní a ostatního ovoce), datel i vrána a další.

Proto má svůj význam nechat v zahradě někde v koutě hromadu větví nebo kamenů, které poslouží drobným živočichům jako úkryt či hnízdo pro vyvedení mláďat. Podobně využijí suché zídky. Ptactvo podpoříme příležitostmi ke hnízdění v korunách stromů, živých plotech, budkách, v zimě krmítky, v létě pítky.

Ježek

Mladý ježek

Co dát ježkovi, který se probudil předčasně

Pokud objevíme ve své zahradě v tomto období ježka, bude vyhladovělý. Ze zimního spánku procitl příliš brzy. Má jen omezené možnosti, aby si v probouzející se zahradě našel svou přirozenou potravu. Můžeme mu předložit mističku teplé vody a krmivo pro ježky, které se dá již dnes zakoupit ve specializovaných obchodech pro zvířata. Je možné ho nakrmit i kousíčky libového masa. Nikdy mu nepředkládáme mléko a už vůbec ne kousky chleba.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

Zahrádkář 10/2019 Zahrádkářka 10/2019 předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

15. 10. 2019

Proč a kdy vysadit na zahradě lískové keře

Vysazujeme několik keřů, aby se navzájem dobře opylovaly, obvykle na vzdálenost tři až čtyři metry od sebe. Lísku můžeme vysadit na jaře nebo na podzim.

zobrazit další rady a tipy