Po zimě se znovu objeví: ježek, žáby, ještěrky a další užiteční

6. 3. 2020

Výskyt drobných obratlovců v zahradě je zpravidla odrazem toho, v jak čistém prostředí žijeme, a dokladem toho, že se obejdeme bez chemie.

Važme si proto i obyčejných žab, ještěrek, slepýšů a užovek, pokud s námi sdílejí společnou zahradu. Pomáhají nám i v boji s mnoha škůdci.

Skokan hnědý Rana temporaria

V potravě skokana hnědého se může objevit i mandelinka, larvy komárů, slimáci; foto Shutterstock

  • Žáby a ježci čistí zahradu od hlemýžďů, plžů a svinek, ropucha je navíc zákonem chráněná. Ježci vychytají mnoho půdního hmyzu, housenek, plžů, pavouků, brouků, myší a také jsou chráněni.
  • Krtek se živí převážně škůdci žijícími v půdě. Nelibost s jeho přítomností a přirozenou činností řešíme nanejvýš vyháněním. Zabíjení lze v jeho případě hodnotit jako protizákonné týrání zvířat.
  • Rejsek je zákonem chráněný hmyzožravec, živí se červy, pavouky a hmyzem. Lidé si ho bohužel často pletou s hlodavci – myšmi a zabíjejí ho.
  • Dalšími užitečnými v našich zahradách jsou ještěrka, lasička, netopýr, vlaštovka, kos, špaček (do doby zrání třešní a ostatního ovoce), datel i vrána a další.

Proto má svůj význam nechat v zahradě někde v koutě hromadu větví nebo kamenů, které poslouží drobným živočichům jako úkryt či hnízdo pro vyvedení mláďat. Podobně využijí suché zídky. Ptactvo podpoříme příležitostmi ke hnízdění v korunách stromů, živých plotech, budkách, v zimě krmítky, v létě pítky.

Ježek

Mladý ježek

Co dát ježkovi, který se probudil předčasně

Pokud objevíme ve své zahradě v tomto období ježka, bude vyhladovělý. Ze zimního spánku procitl příliš brzy. Má jen omezené možnosti, aby si v probouzející se zahradě našel svou přirozenou potravu. Můžeme mu předložit mističku teplé vody a krmivo pro ježky, které se dá již dnes zakoupit ve specializovaných obchodech pro zvířata. Je možné ho nakrmit i kousíčky libového masa. Nikdy mu nepředkládáme mléko a už vůbec ne kousky chleba.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

15. 4. 2024

Bramborám svědčí provzdušněná půda s dostatkem živin

Od poloviny dubna se v teplejších oblastech začíná na teplých humozních půdách s výsadbou narašených a předklíčených hlíz brambor. Pro výsadbu je nutná teplota půdy 6 °C v hloubce výsadby.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x