
Výskyt drobných obratlovců v zahradě je zpravidla odrazem toho, v jak čistém prostředí žijeme, a dokladem toho, že se obejdeme bez chemie.
Važme si proto i obyčejných žab, ještěrek, slepýšů a užovek, pokud s námi sdílejí společnou zahradu. Pomáhají nám i v boji s mnoha škůdci.
Proto má svůj význam nechat v zahradě někde v koutě hromadu větví nebo kamenů, které poslouží drobným živočichům jako úkryt či hnízdo pro vyvedení mláďat. Podobně využijí suché zídky. Ptactvo podpoříme příležitostmi ke hnízdění v korunách stromů, živých plotech, budkách, v zimě krmítky, v létě pítky.
Pokud objevíme ve své zahradě v tomto období ježka, bude vyhladovělý. Ze zimního spánku procitl příliš brzy. Má jen omezené možnosti, aby si v probouzející se zahradě našel svou přirozenou potravu. Můžeme mu předložit mističku teplé vody a krmivo pro ježky, které se dá již dnes zakoupit ve specializovaných obchodech pro zvířata. Je možné ho nakrmit i kousíčky libového masa. Nikdy mu nepředkládáme mléko a už vůbec ne kousky chleba.
S řezem u růží začínáme v termínu, kdy začínají rašit, tedy v březnu nebo dubnu. Řezem ovlivníme velikost květů: Při hlubším řezu naroste sice méně, ale o to silnějších výhonů s menším počtem větších květů.