Hrušně poškozuje vlnovník hrušňový i hruškový

15. 8. 2020

Vlnovníci, někdy označovaní i jako vlnovníkovci, jsou drobní, pouhému oku skrytí živočichové, kteří se vyskytují na řadě zahradních rostlin a mnohdy je značné poškozují.

Je důležité vědět, že vlnovníci patří do třídy pavoukovců, nikoliv však do třídy hmyzu. Proto na ně nepůsobí běžné přípravky proti hmyzím škůdcům.

  • Mezi pavoukovce řadíme též štíry, štírce, klíšťata, čmelíky, zákožky, sametky, sladokaze, roztočíky nebo svilušky.

 

Hrušně poškozuje vlnovník hrušňový (Eriophyes pyri, syn. Phytoptus pyri). Poškození je někdy nazýváno bradavičnatostí listů. I tento vlnovník přezimuje v trhlinách kůry nebo pupenech a za vegetace saje na spodní straně listů, kde vznikají zelenavé /6/ (někdy červené), později žluté a nakonec tmavé puchýře /7/, které jsou umístěny především kolem střední žilky.

  • Koncem léta vlnovníci zalézají za šupiny pupenů, kde přezimují.

Občas se vyskytuje i poškození plodů, které bývá přisuzováno strupovitosti.
Způsobuje ho však vlnovník hruškový (syn. hálčivec hrušňový, Epitrimerus pyri). Typické je rovněž svinování listů již při jejich rašení.

 

U těchto dvou živočichů sice existují nejasností v jejich českém i vědeckém pojmenování, ale podstatné je, aby pěstitel hrušně rozpoznal, že popisované příznaky způsobují nějací vlnovníci.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

28. 3. 2023

Ze skalky sejmeme zimní peřinu chvojí, mulče a zeminy

Ze skalky postupně odstraníme zimní kryt z chvojí a dalšího materiálu. Na podzim vysázené skalničky bývají mrazem povytažené a je třeba je přitlačit. Začínáme s pečlivějším čištěním a pletím skalky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x