Hrušně poškozuje vlnovník hrušňový i hruškový

15. 8. 2020

Vlnovníci, někdy označovaní i jako vlnovníkovci, jsou drobní, pouhému oku skrytí živočichové, kteří se vyskytují na řadě zahradních rostlin a mnohdy je značné poškozují.

Je důležité vědět, že vlnovníci patří do třídy pavoukovců, nikoliv však do třídy hmyzu. Proto na ně nepůsobí běžné přípravky proti hmyzím škůdcům.

  • Mezi pavoukovce řadíme též štíry, štírce, klíšťata, čmelíky, zákožky, sametky, sladokaze, roztočíky nebo svilušky.

 

Hrušně poškozuje vlnovník hrušňový (Eriophyes pyri, syn. Phytoptus pyri). Poškození je někdy nazýváno bradavičnatostí listů. I tento vlnovník přezimuje v trhlinách kůry nebo pupenech a za vegetace saje na spodní straně listů, kde vznikají zelenavé /6/ (někdy červené), později žluté a nakonec tmavé puchýře /7/, které jsou umístěny především kolem střední žilky.

  • Koncem léta vlnovníci zalézají za šupiny pupenů, kde přezimují.

Občas se vyskytuje i poškození plodů, které bývá přisuzováno strupovitosti.
Způsobuje ho však vlnovník hruškový (syn. hálčivec hrušňový, Epitrimerus pyri). Typické je rovněž svinování listů již při jejich rašení.

 

U těchto dvou živočichů sice existují nejasností v jejich českém i vědeckém pojmenování, ale podstatné je, aby pěstitel hrušně rozpoznal, že popisované příznaky způsobují nějací vlnovníci.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 2. 2024

Dusičnany v zelenině, kde je jich nejvíc

Každý kdo pěstuje na své zahrádce zeleninu, usiluje o její co nejlepší kvalitu. O té ale nemůže být řeč, pokud má pěstovaná zelenina vysoký obsah dusičnanů. Dusíkatá hnojiva (dusičnany) jsou hnojivem urychlujícím růst, které rostliny přijímají pro tvor

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x