Lilie: doporučené skupiny a tipy na osvědčené hybridy
29. 3. 2023Nově vyšlechtěné lilie každoročně zaplavují trh. Jak vybírat mezi tolika kráskami různých velikostí, tvarů a vybarvení?
Kdo pěstuje lilie, možná si všiml, že se na jejich listech začínají objevovat stopy po žíru. Na slimáky se to svést nedá, chybí slizová stopa. Co se tedy na liliích pase?
Příčinou mnohdy až holožíru na vyrůstajících liliích je chřestovníček liliový. Dospělci i žravé larvy likvidují lilie.
Necelý centimetr velký, krásně vybarvený brouček se špatně sbírá. Když s rostlinou nechtíce zatřeseme, spadne brouk obyčejně na zem. Pokud nespadne na nohy, špatně se hledá. Břicho má černé. I larvy při neopatrném sběru snadno sklepneme na zem.
Larvy se po ukončení žíru kuklí, ještě týž rok se vylíhne brouk, který zimuje v napadaném listí a na jaře se vrací k rašícím liliím.
Jak larvy, tak dospělci likvidují lilie žírem. Některé druhy rostlin trpí v místě požerků náchylností na infekci houbových chorob.
Chřestovníček je žravý hmyz, můžeme ho tedy likvidovat insekticidy určenými na tyto škůdce. Čím lilie chránit, najdete na webu Českého zahrádkářského svazu v sekci odborné informace, na stránce věnované aktuálně povoleným přípravkům pro okrasné rostliny, pod titulkem Brouci.
První polovina září je příznivým termínem pro výsevy bílé jarní cibulky, rukoly a dalších salátů pro postupné sklízení mladých lístků.