Co se stalo s orchidejí? Napadli ji červci, obtížní škůdci

21. 2. 2020

Na květech a na spodní straně listů orchidejí se objevily bílé chomáčky. Listy jsou lepkavé. O kterého škůdce jde a jak se ho zbavit?

Chomáčky na orchideji napovídají, že rostlinu napadli jedni z nejčastěji se vyskytujících škůdců, tj. vlnatí červci. Na orchidejích se obvykle vyskytuje červec citroníkový (Planococcus citri) nebo polyfágní červec paprsčitý (Planococcus longispinus).

Stopy po červcích na orchideji

Chomáčky na orchideji prozrazují častého škůdce červce, foto archiv

Červci poškozují rostliny sáním šťávy, z níž vylučují nestrávené cukry, jako tzv. medovici. Červci mají povrch těla pokrytý bělavými voskovými výpotky. Silně napadené části rostlin jsou obaleny bílou „vatou“, listy žloutnou, případně se deformují.

  • V chladnějším období roku se červci přesunují ke kořenům a do substrátu, lze je nalézt i pod květináčem.
Červec citroníkový (Planococcus citri)

Červec citroníkový škodí různým rostlinám včetně tropických ovocných stromů a okrasných rostlin; foto Shutterstock

Ochrana proti vlnatým červcům je obtížná a dlouhodobá. Napadené rostliny je vhodné přesadit do nového substrátu i nádoby. K opakovanému ošetření lze použít například insekticidní tyčinky proti škůdcům nebo využít babské rady.

K domácím přípravkům patří receptura na smíchání litru vody s 12 ml oleje a několika kapkami tekutého mýdla. Doporučuje se i postřik rostlin alkoholem, případně otírání houbičkou s kapkou alkoholu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

29. 3. 2020

Jak pečovat o krásu narcisů a dalších cibulových květin

Většině cibulových květin vyhovují středně těžké, propustné a humózní půdy, které nebyly přímo hnojeny čerstvým chlévským hnojem. Narcisy mají rády těžší půdu, hyacinty naopak lehčí.

zobrazit další rady a tipy