Co se stalo s orchidejí? Napadli ji červci, obtížní škůdci

21. 2. 2020

Na květech a na spodní straně listů orchidejí se objevily bílé chomáčky. Listy jsou lepkavé. O kterého škůdce jde a jak se ho zbavit?

Chomáčky na orchideji napovídají, že rostlinu napadli jedni z nejčastěji se vyskytujících škůdců, tj. vlnatí červci. Na orchidejích se obvykle vyskytuje červec citroníkový (Planococcus citri) nebo polyfágní červec paprsčitý (Planococcus longispinus).

Stopy po červcích na orchideji

Chomáčky na orchideji prozrazují častého škůdce červce, foto archiv

Červci poškozují rostliny sáním šťávy, z níž vylučují nestrávené cukry, jako tzv. medovici. Červci mají povrch těla pokrytý bělavými voskovými výpotky. Silně napadené části rostlin jsou obaleny bílou „vatou“, listy žloutnou, případně se deformují.

  • V chladnějším období roku se červci přesunují ke kořenům a do substrátu, lze je nalézt i pod květináčem.
Červec citroníkový (Planococcus citri)

Červec citroníkový škodí různým rostlinám včetně tropických ovocných stromů a okrasných rostlin; foto Shutterstock

Ochrana proti vlnatým červcům je obtížná a dlouhodobá. Napadené rostliny je vhodné přesadit do nového substrátu i nádoby. K opakovanému ošetření lze použít například insekticidní tyčinky proti škůdcům nebo využít babské rady.

K domácím přípravkům patří receptura na smíchání litru vody s 12 ml oleje a několika kapkami tekutého mýdla. Doporučuje se i postřik rostlin alkoholem, případně otírání houbičkou s kapkou alkoholu.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

4. 10. 2023

Kam vysadit ovocné stromky, aby se jim dobře dařilo

Stromky nesázíme ani na místě poraženého stromu dříve než po pěti letech. Půdu ozdravíme pěstováním záhonové plodiny, kypřením a přidáváním kompostované zeminy. Tam, kde žila jádrovina, i po několika letech upřednostníme peckovinu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x