Krtonožka ničí kořeny rostlin nad svým půdním hnízdem

26. 7. 2020

Ráčku podobný, hnědý asi 5 cm dlouhý hmyz žije v teplejších oblastech, hlavně na lehkých humózních půdách a působí velké škody na rostlinách.

Krtonožka okusuje kořeny rostlin zejména v místech, kde si staví svá hnízda. Živí se převážně půdními larvami a dešťovkami.

Gryllotalpa gryllotalpa

Krtonožky dorůstají velikosti až 6 cm; foto Shutterstock

Pro omezení výskytu používáme hlavně mechanické hubení odchytem do nádob se strmými stěnami, které zapustíme do půdy po okraj. V noci pobíhající krtonožky do nich spadnou. Účinné a důležité je vyhledávání hnízd s vajíčky a larvami, které ničíme.

V půdě, kde je porost, poznáme hnízda dobře podle vadnoucích rostlin, kterým krtonožka nad svým hnízdem překouše kořeny aby zlepšila prohřívání půdy sluncem a tím zajistila tepelnou bilanci hnízda.

Gryllotalpa gryllotalpa

V hloubce 10 až 15 cm pod zemí vyhrabují krtonožky komůrku pro hnízdo; foto Shutterstock

  • Pokud jsou chodbičky zjevné, hledáme na volných půdách místa, kde chodbičky končí a směřují dolů. Tam zpravidla hnízdo najdeme.

Zahradu napadenou krtonožkami je možné večer silně zalít nebo prohlédnout po větším dešti. Tam, kde se škůdce projeví tím, že vrtá nové chodby, protože ty původní zanesla voda zeminou, bude hnízdo.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x