Aby pochmurnatka mrkvová a jiní škůdci nevyvolali chmury
1. 9. 2020Kořenová zelenina, zejména mrkev, různé formy petržele a celer bývá poškozována několika významnými škůdci, kteří mohou výrazně zhoršit výsledky pěstování.
Ráčku podobný, hnědý asi 5 cm dlouhý hmyz žije v teplejších oblastech, hlavně na lehkých humózních půdách a působí velké škody na rostlinách.
Krtonožka okusuje kořeny rostlin zejména v místech, kde si staví svá hnízda. Živí se převážně půdními larvami a dešťovkami.
Pro omezení výskytu používáme hlavně mechanické hubení odchytem do nádob se strmými stěnami, které zapustíme do půdy po okraj. V noci pobíhající krtonožky do nich spadnou. Účinné a důležité je vyhledávání hnízd s vajíčky a larvami, které ničíme.
V půdě, kde je porost, poznáme hnízda dobře podle vadnoucích rostlin, kterým krtonožka nad svým hnízdem překouše kořeny aby zlepšila prohřívání půdy sluncem a tím zajistila tepelnou bilanci hnízda.
Zahradu napadenou krtonožkami je možné večer silně zalít nebo prohlédnout po větším dešti. Tam, kde se škůdce projeví tím, že vrtá nové chodby, protože ty původní zanesla voda zeminou, bude hnízdo.
Plody rajčat mohou být skladovány až několik týdnů, je však třeba zohlednit teploty vhodné pro různá stadia zralosti. Dozrávání lze urychlit i zpomalit.