Obaly od vajíček použijte pro výsev, uvedou semínka do života

16. 2. 2021

Mnozí kupujeme vajíčka s vědomím, že díky jejich obalu snadno v zimě vzejde, co na jaře chceme vysadit. Ať jsou plata s důlky z papíru, nebo z plastu, zhodnotíme je jako sadbovače.

Plastovým platům je dána věčnost. Můžeme je používat opakovaně. Ty papírové se liší. Některé jsou z papíru pevného, méně nasákavého, jiné z hmoty, která měkne už po naplnění zeminou nebo při prvním namočení. S takovými se špatně manipuluje, snadno se poškodí. Je dobré dávat je rovnou na podmisky, které budeme v květnu používat pod truhlíky za oknem.

Nebo využijeme obaly plastové jako pevnou kostru pod ty papírové a zároveň i jako nádobky, které zachytávají přebytečnou vláhu. Dáváme-li sazeničky přímo do plastových plat, musí mít odtokový otvor.

Aniž je obal na vejce vytříděn jako plastový odpad, poslouží při zahradničení jako sadbovač

Obal na vejce použitelný jako plastový, vícenásobně recyklovatelný sadbovač

Varianta rašelinového sadbovače

Plata z papíru s nižším množstvím pojiva připomínají lisované rašeliňáky – kontejnery, do kterých se dávají sazenice natrvalo a ve kterých jdou posléze do země. I tyto papírové obaly můžeme použít stejně. Po prokořenění je se sadbou uložíme do země.

Sadbovače z pevnějšího materiálu naopak ze sadby odstraníme. Nebo je používáme jen v raném stádiu semenáčku, do prvního přesazování.

Papírový obal na vejce lze použít k výsevu rostlin

Dobře nasákavé buňky papírového sadbovače, původně obalu na vajíčka

  • Přijde mi, že vajíčka na trhu už nejsou to, co bývávala, že nejsou tak velká. Do některých typů plat, do kterých se dávalo třicet vajíček, šlo vysadit i brambory na zakořenění po jejich předklíčení. Teď už plata s tak velkými důlky nekoupím.

Pokud tedy recyklujeme obaly od vajíček, pak plastové můžeme opakovaně použít jako sadbovač a papírové podle toho, jak jsou lepené. Ty, které mají blíže k rašelinovému sadbovači, vysadíme s rostlinami, ty pevnější můžeme použít po vysušení opakovaně, nebo je necháme projít noži rotační sekačky na trávu, případně drtičem. Nadrcenou nebo nasekanou hmotu dáme do kompostu.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 4. 2024

Jak upravit řezem broskvoň po jarní výsadbě

Nově zakoupenou broskvoň vysazujeme co nejdříve. Při výsadbě provedeme srovnávací řez koruny, aby nadzemní část rostliny odpovídala kořenové části.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x