
Vytvořte s dětmi hravá výsevní kolečka, zkuste i srdce či pás
13. 5. 2021Čím upoutat děti? Poznáváním semen zeleniny a bylinek? Bude je to zajímat, bude je to bavit? Chce to vyzkoušet. Tady je tip, jak na to – výsevní kolečka.
Mnozí kupujeme vajíčka s vědomím, že díky jejich obalu snadno v zimě vzejde, co na jaře chceme vysadit. Ať jsou plata s důlky z papíru, nebo z plastu, zhodnotíme je jako sadbovače.
Plastovým platům je dána věčnost. Můžeme je používat opakovaně. Ty papírové se liší. Některé jsou z papíru pevného, méně nasákavého, jiné z hmoty, která měkne už po naplnění zeminou nebo při prvním namočení. S takovými se špatně manipuluje, snadno se poškodí. Je dobré dávat je rovnou na podmisky, které budeme v květnu používat pod truhlíky za oknem.
Nebo využijeme obaly plastové jako pevnou kostru pod ty papírové a zároveň i jako nádobky, které zachytávají přebytečnou vláhu. Dáváme-li sazeničky přímo do plastových plat, musí mít odtokový otvor.
Plata z papíru s nižším množstvím pojiva připomínají lisované rašeliňáky – kontejnery, do kterých se dávají sazenice natrvalo a ve kterých jdou posléze do země. I tyto papírové obaly můžeme použít stejně. Po prokořenění je se sadbou uložíme do země.
Sadbovače z pevnějšího materiálu naopak ze sadby odstraníme. Nebo je používáme jen v raném stádiu semenáčku, do prvního přesazování.
Pokud tedy recyklujeme obaly od vajíček, pak plastové můžeme opakovaně použít jako sadbovač a papírové podle toho, jak jsou lepené. Ty, které mají blíže k rašelinovému sadbovači, vysadíme s rostlinami, ty pevnější můžeme použít po vysušení opakovaně, nebo je necháme projít noži rotační sekačky na trávu, případně drtičem. Nadrcenou nebo nasekanou hmotu dáme do kompostu.
Foto autor
Dobrá chuť plodů jahod není jen odrůdovou záležitostí. Velký vliv má také zálivka, kdy pokud více zaléváme (nebo více v tomto období prší), plody přerůstají a jejich chuť je mdlá až fádní. Pokud dostatečně neprší nebo za přísušku, postačí jahodám zálivka