Vejce s mozaikou: velikonoční hrátky se střípky skořápky

22. 3. 2020

Některé techniky zdobení velikonočních vajíček jsou sice známější než jiné, ale pro mnoho děti se rok co rok stávají novým objevem.

Jistě to platí o vyfoukaných nebo vařených vajíčkách zdobených jednoduchými mozaikami ze střípků skořápek.

Tipy pro velikonoční tvoření

  • Na bílém vajíčku se krásně vyjímají úlomky hnědé skořápky a obráceně.
  • Špičkou párátka můžete použít jako kapátko lepidla na vajíčko. Druhým koncem namočeného párátka lze střípky přenášet a rozmístit.
  • Na mozaiku lze použít rovněž barevné střípky poškozených, nebo rozbitých vajíček.
Párátkem přeneseme střípky skořápky na celé vejce

Párátkem upravíme mozaiku

Nákres nebo šablona

Tužkou si můžeme předkreslit, jaký tvar chceme mozaice dát. Například strom: Postupně nalepíme ze střípků kmen a větve.

Nebo zvolíme šablonu: Papírovou kuchyňskou utěrkou obalíme vajíčko, tužkou nakreslíme třeba ptáčka či kuřátko a vnitřek papíru vystřihneme. Do prázdného místa pak už jen skládáme střípky. Začneme od okrajů směrem dovnitř a pokračujeme od jednoho konce k druhému. Nezapomeneme ani na oči z barevného střípku.

 

Poté sundáme papír a z nejmenších střípků ptáčkovi volně dolepíme nožičky. Na hnědém vajíčku se bílé střípky krásně a zářivě vyjímají. Tímto způsobem můžeme udělat i bílého beránka, králíčka, holubičku apod.

Květiny

Střípky můžeme také skládat volně, podle fantazie. Sestavíme tak tulipán, narcis, sněženku, konvalinku a další. Při vytváření mozaiky pokládáme střípky blízko sebe, ne však zcela těsně k sobě. Mezery je dobré zachovávat stejně velké po všech stranách mozaikového střípku.

Tulipán ze střípků barveného vajíčka

Tulipán

Dekorativní zeleň vysejte včas

Na jarní zeleň pamatujte vždy s předstihem. Pro rychlé vypěstování zeleně použijeme semínka řeřichy. Můžeme je zasít i do skořápek, které vyložíme vatou a namočíme vodou.

 

Misku s osivem postavíme na teplé místo (do kuchyně) a pravidelně ji rosíme. Druhý den, kdy semena začnou klíčit, postavíme misku na okno. Čtvrtý den doroste řeřicha do velikosti, jaká je na fotografii.

Mozaiková velikonoční vejce

Velikonoční aranžmá vajíček zdobených mozaikou

Místo řeřichy můžete zasít i osení. V semenářství je prodávají jako kočičí trávu. Potřebuje však delší dobu růstu, asi dva týdny.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x