Tvoření s dětmi: kašírovaná vázička krok za krokem

26. 3. 2020

Kašírování je jednoduchá technika, kterou můžeme vytvářet plastiky, filmové, či divadelní kulisy, dekorace, rámečky, masky a další předměty. Základem je měkký papír, tekuté lepidlo, nebo škrob.

Kašírováním si můžeme ozdobit povrch nádobky, třeba obyčejné láhve od mléka a vytvořit tak zajímavou vázičku. Zkuste to s námi.

Postup

  1. K lepení použijeme škrob na prádlo. V hrnku s vodou rozmícháme lžíci škrobové moučky a dáme vařit asi 1/2 l vody. Do vařící vody pak nalijeme škrob a až se vytvoří bubliny. Za stálého míchání jej vaříme ještě dvě minuty.

2. Láhev od mléka vypláchneme a potřeme ji škrobem, na který začneme lepit útržky toaletního papíru. Lepíme nejdřív od dna, které křížově pokryjeme měkkým papírem. Štětcem papír průběžně potíráme škrobem a uhlazujeme.

3. Potom papírem obalíme i celou plochu láhve. Ještě zpevníme dno několika vrstvami papíru a potom obalujeme kolem dokola celou láhev. Každou vrstvu vždy potíráme škrobem a uhlazujeme štětcem nebo rukou.

4. Takto vytvoříme více vrstev, které stále během práce urovnáváme a vytlačujeme bubliny. Nakonec polepíme menšími kousky papíru i hrdlo. Láhev obalenou mokrým papírem usušíme do druhého dne třeba na topení.

5. Po zaschnutí kašírovaný povrch natřeme akrylovou barvou. Tento podkladový nátěr celou vrstvu ještě zpevní a impregnuje před vodou. Povrch kašírování je i přes všechno uhlazování mírně hrbolatý, což je typická struktura této techniky.

6. Po zaschnutí můžeme vázičku ještě ozdobit akrylovými barvami. Štětcem a spíš sušší barvou děláme šmouhy. Barvu můžeme též rozetřít na talířek a ozdobit vázičku otisky rukou. Podle fantazie můžeme vystřídat i několik barev.

7. Nakonec celý povrch ještě doplníme malými kytičkami. Z měkkého bílého papíru vystřihneme kolečka, která lepíme do kvítků. Kolečka můžeme též vykrajovat děrovačkou z kancelářského, nebo barevného papíru.

Rady a tipy:

  • Škrob si uvaříme ze škrobové moučky na prádlo, nebo jej koupíme již připravený v tekutém stavu v láhvi. Místo škrobu lze použít i tapetovací lepidlo.
  • Chceme-li dosáhnout úplně hladkého povrchu, pak povrch suchého kašírovaného předmětu sbrousíme smirkovým papírem.
  • Všechny použité barvy jsou bez zápachu, rychle schnou a po zaschnutí jsou otěruvzdorné.

Tvoření a foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

15. 7. 2024

Průklest třešně: letní výchovný řez, nebo jarní zmlazení?

Třešně nevyžadují velký a pravidelný řez, ale je dobré držet jejich tvar nižší, abychom neměli problémy se sklizní. Jejich korunky jsou řidší a plodí na dvouletém a starším dřevě z tzv. kyticových pupenů.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x