Únor ve studeném skleníku: výsev, předpěstování, výsadba
30. 1. 2021V únoru, jakmile pominou největší mrazy, připravíme si ve skleníku půdu, abychom mohli vysévat ranou zeleninu: ředkvičky, případně i salát a špenát.
Od konce ledna a během února vyséváme k předpěstování rané odrůdy salátu, košťálovin a také sazenice celeru, papriky a lilku.
Vyséváme do výsevní misky, po vzejití a vytvoření děložních lístků přepichujeme budoucí sazeničky do balíčků, sadbovačů, kelímků apod. Nebo můžeme osivo salátu vysévat přímo do vhodných nádob.
K výsevu i k předpěstování použijeme výsevní (rašelinový) substrát. Pro nejranější výsadby v druhé polovině března jsou vhodné větší balíčky 4–5 cm, nebo sadbovače s většími buňkami, např. s 96 buňkami na plato.
Pro pozdější výsevy a výsadby můžeme použít i sadbovače s větším počtem buněk (160 na plato), avšak sadbu musíme přihnojovat vodorozpustným plným hnojivem. V průběhu předpěstování sadby zavlažujeme tak, aby byl substrát vlhký, ale nepřemokřený.
Klíčí 2–3 týdny.
Paprika vyžaduje dostatek světla, jinak se sadba vytahuje. Sadba se předpěstuje v balíčcích, sadbovačích, kelímcích apod., kam lze osivo i přímo vysévat.
Rané odrůdy zelí, kedluben, kapusty, květáku a brokolice vyséváme rovněž v únoru.
Foto autorka a archiv
První polovina září je příznivým termínem pro výsevy bílé jarní cibulky, rukoly a dalších salátů pro postupné sklízení mladých lístků.