Při jakých teplotách v únoru předpěstovat sazenice zeleniny

10. 2. 2021

Od konce ledna a během února vyséváme k předpěstování rané odrůdy salátu, košťálovin a také sazenice celeru, papriky a lilku.

Salát

Vyséváme do výsevní misky, po vzejití a vytvoření děložních lístků přepichujeme budoucí sazeničky do balíčků, sadbovačů, kelímků apod. Nebo můžeme osivo salátu vysévat přímo do vhodných nádob.

Salátová sazenice

Sazenice salátu

K výsevu i k předpěstování použijeme výsevní (rašelinový) substrát. Pro nejranější výsadby v druhé polovině března jsou vhodné větší balíčky 4–5 cm, nebo sadbovače s většími buňkami, např. s 96 buňkami na plato.

  • Pro klíčení jsou nejvhodnější teploty 18–20 °C. Semeno vzchází za 8–12 dní. Při vyšších teplotách (nad 25 °C) se klíčivost snižuje.
  • Po vzejití je vhodné snížit teplotu po dobu jednoho týdne, aby se hypokotyl zbytečně neprodlužoval.
  • Za slunečného počasí pěstujeme sazenice při teplotě 16–20 °C, při vyšších teplotách větráme. V noci jsou vhodné teploty kolem 10 °C. Čím je nižší sluneční osvětlení, tím musí být teplota nižší, aby se zabránilo vytahování rostlin. Nízká teplota nezpůsobuje po výsadbě vybíhání do květu.

Pro pozdější výsevy a výsadby můžeme použít i sadbovače s větším počtem buněk (160 na plato), avšak sadbu musíme přihnojovat vodorozpustným plným hnojivem. V průběhu předpěstování sadby zavlažujeme tak, aby byl substrát vlhký, ale nepřemokřený.

Celer

Klíčí 2–3 týdny.

  • Optimální teplota pro klíčení je 18–20 °C. Přepichujeme po vytvoření 2 až 3 pravých lístků. Sadbu pěstujeme při teplotě nad 16 °C (16–20 °C). Nižší teploty vyvolávají jarovizaci a po výsadbě tvorbu vyběhlic.
Sazenice celeru

Sazeničky celeru v sadbovači

Paprika a lilek

  • Vzchází za 14 dní, optimální teplota je v rozmezí 22–30° C. Po vyklíčení je vhodné teplotu po dobu jednoho týdne snížit na 15–17 °C. V dalším období se pěstuje při teplotě 17–20 °C ve dne a 12–14 °C v noci.

Paprika vyžaduje dostatek světla, jinak se sadba vytahuje. Sadba se předpěstuje v balíčcích, sadbovačích, kelímcích apod., kam lze osivo i přímo vysévat.

Sazenice paprik

Sazenice paprik

Košťáloviny

Rané odrůdy zelí, kedluben, kapusty, květáku a brokolice vyséváme rovněž v únoru.

  • Osivo klíčí 4–8 dní při optimální teplotě 18–20 °C.
  • Po vzejití snížíme teplotu po dobu jednoho týdne na 6–10 °C. Po vytvoření děložních lístků rostlinky přepichujeme. Osivo však můžeme vysévat přímo, takže si ušetříme práci s přepichováním.
  • Sadbu pěstujeme při teplotě 14–18 °C, za podmračených dnů 12–16 °C, v noci jsou vhodné teploty 6–10 °C. Sadba kedluben je citlivá k nízkým jarovizačním teplotám, proto nesmí při předpěstování teplota klesnout pod 14 °C.

Foto autorka a archiv

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 4. 2024

Duben je příznivým měsícem pro výsadbu trvalek

Po 5–10 letech podle druhu ustávají trvalky ve vývoji a růstu. Proto je dobré jejich zmlazení a případné rozmnožení. Dělení provádíme v době, kterou určí termín kvetení toho či onoho druhu: před rašením, po odkvětu nebo časně na podzim. Rozmnožit je můžeme i odkopky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x