Rez hrušňová: Jak ji poznáme na jalovci, jak na hrušni

14. 4. 2020

Rzivost hrušně, urputná houbová choroba, kazí radost z úrody jak zahrádkářům, tak sadařům. Rez hrušňová poškozuje i svého zimního hostitele.

Se škodlivými výskyty rzi hrušňové se setkáváme především ve smíšených ovocných a okrasných výsadbách v zahrádkářských koloniích nebo v zahradách u domů a chalup. Patogen vážně poškozuje také hostitelské druhy a především náchylné kultivary jalovce. Nárůst výskytu souvisí s rozšířením hostitelských jalovců. Především jde o jalovce prostředního a jeho kultivary.

Příznaky na hrušni

Patogen napadá především čepele listů, ojediněle také řapíky listů, letorosty a plody. Na líci listů vznikají koncem května a v průběhu června zpočátku nenápadné žlutozelené, později oranžové skvrny. Rychle se zvětšují a mohou být ohraničeny červeným lemováním. Plně vyvinuté skvrny jsou eliptické nebo okrouhlé s ohraničeným, ale nepravidelným okrajem, 5–10 mm velké. Na listu může být 20 i více skvrn. V pletivu skvrn se záhy vytvářejí drobná, tmavá a mírně vyvýšená spermogonia (pozorovatelná jako drobné bradavičky). Jsou lokalizována především ve středu skvrn a mohou být koncentricky uspořádána.

V srpnu se na spodní straně skvrn vytvářejí žlutohnědé zduřené výrůstky, které se postupně člení a na jednotlivých vyvýšeninách vyrůstají nápadná pohárkovitá k vrcholu zúžená a rýhovaná oranžová 3–5 mm vysoká aecia s třásnitou čepičkou (roestelioidní typ rzi).

V pozdním létě skvrny od středu nekrotizují. Obdobné oranžové skvrny a později i spermogonia a aecia se vytvářejí také na napadených řapících, letorostech a plodech. Velmi silně napadené listy se kroutí a mohou předčasně zasychat. K dřívějšímu opadu listů dochází jen výjimečně. Patogen na napadených opadlých listech nepřetrvává, nepředstavují riziko pro další šíření. Napadené plody jsou malé a zdeformované, praskají a často druhotně hnijí.

Rez hrušňová na jalovci

Větve jalovců jsou v místě napadení vřetenovitě zduřelé s nápadně drsnou až šupinovitou borkou. Na nejmladších větévkách se vytvářejí malé nádorovité zduřeniny.

Časně na jaře (konec března a duben) se na kůře zduřených částí větévek a větví objevují úzké žlutooranžově zbarvené praskliny, z nichž později prorůstají telia.

Telia je možno na napadených částech pozorovat od konce dubna a v květnu (podle oblasti a průběhu počasí před květem, v době kvetení, případně krátce po odkvětu). Telia se vyvíjejí v různě početných skupinách, na počátku jsou pevná vypouklá a tmavě hnědá. Plně vyvinutá telia jsou za vlhka světle hnědá, jazykovitá (sloupcovitá) a rosolovitá, až 20 mm vysoká. V období sucha jsou smrštěná, tmavě hnědá a pevná, v pozdějších fázích vývoje mohou být nízká rzivě hnědá, často splývající a prášivá. Telia postupně tmavnou, sesychají a opadávají.

Rez hrušňová na jalovci

Telia v rosolovitém stavu

Na mladých nově infikovaných větévkách se telia mohou vyvinout již v průběhu příštího jara. Na větévkách a větvích zůstávají po opadu telií žlutooranžové jizvy. Silně postižené větévky a větve jalovců mají kratší přírůstky, postupně prosychají a mohou i odumřít.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den, pokud je takto rez na hrušni již pár let, dá se jí zbavit pouhým odstraněním jalovce nebo už bude hrušeň pořád napadená? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, je nutné jalovec odstranit? Není možné ho ošetřit nějakou chemií?
Díky Šulc

Pokud vychytáte všechna místa, kde napadené jalovce jsou, bylo by nejlepší v době, kdy je ta rosolovitá hmota „šťavnatá“ vyřezat všechny větve, na kterých se tvoří. Jenže to byste musel obejít všechny zahrady do vzdálenosti asi 0,5 km od Vašich hrušní. Jednodušší je ošetřit hrušně.
Ošetření jalovců přichází v úvahu u mladých, ještě nenakažených rostlin vnímavých odrůd a druhů v období srpna a září, aby se v nich neusídlily spóry létající z hrušní.

Dobrý den.
Mé hrušně trpí uvedeným problémem. Četl jsem, že hostitelem, který nemoc přes zimu udržuje jsou jehličnany, zejména tůje. V minulosti jsem nikdy problém neměl. Alo po vysazení tůjí v sousedícím areálu se nemoci nemohu zbavit.

Pane Petře, túje za to nemohou- Buď je chyba v určení stromů či keřů, nebo v místě určení zdroje. Někdo mohl vysadit nemocný jalovec a ten s věkem produkuje víc a víc spór.

Rez na jalovci postříkat Savem proti plísni, rez zmizí, aspoň pro tento rok.

Dobrý den,čím ale stříkat hrušně proti rzi a kdy?

Prakticky všechno okolo ochrany rostlin najdete na stránkách zahradkari.cz, v odborných informacích, v Atlasy chorob a škůdců. Přikládám odkaz na choroby jádrovin, kde najdete odpověď na dotazy.

Dobrý den, máme u domu hrušni, která bohatě kvete, ale během zrání všechny plody opadají, a nedozraje prakticky nic. Je to způsobeno tím, že bývá strom každoročně napaden rzí (trpí na to už několik let), nebo to má jiný důvod?

Rez za to nejspíše nemůže. Vaše sdělení je natolik obecné, že se z něho nedá usoudit, co by mohlo být příčinou. Napovědělo by foto, třeba i to, o jakou odrůdu jde, info o podnoži, stanovišti, opylovači, měsíc, kdy začínají plody opadávat…
Rez, které je hodně, bývá příčinou horší násady květů, popřípadě namrzání stromů, až na výjimky (u konkrétních citlivých odrůd) nenapadá plody tak, aby tyto opadaly.

Dobrý den. V kterém měsíci odpadá napadené listí z hrušně? Už je prosinec a černé listí se na stromě drží. Děkuji za odpověď.

Opadávání listí nemá svůj termín. Zdravé listy stromů v růstu, dobře hnojených se drží dost dlouho, zejména pokud zastihne strom zima ve chvíli, kdy ještě ty nejmladší přirůstají, nechystají se opadávat. Kde to listí je? V koruně zaschlé, jsou to od chorob nemocné listy? Listy na nejmladších částech výhonů? Tam všude může být černé listí a podle toho se teprve dá říct proč neopadalo. Mrazík jim dá barvu černou a omlátí je až zimní nečas. V prvním případě zaschlo a nevytvořila se oddělující vrstvička mezi řapíkem a listovou jizvou. ve druhém je to v podstatě totéž, jen list se ještě nechystal jít na zimní odpočinek a mrazík mu aktivitu utnul.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 4. 2024

Ke stínění skleníku poslouží réva, proti škůdcům lepové desky

Existují různé způsoby stínění skleníku během vegetace – nátěry, zakrytí rákosovými rohožemi, maskovacími sítěmi nebo vnitřními závěsy. Výhodné je využití révy vinné. Pro menší skleníky postačí jedna sazenice (hlava) – rostoucí ve skleníku.

zobrazit další rady a tipy
13
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x