Dva tipy na hrušně pro teplejší pěstitelské oblasti

5. 9. 2015

Nové odrůdy hrušní

Sortiment registrovaných odrůd hrušní v ČR se pozvolna rozrůstá. Na vzniku představovaných odrůd má zásluhu šlechtitelský tým firmy Sempra Litoměřice, s. r. o. Jde o:

  • velkoplodou odrůdu Harbo, vhodnou také k sušení,
  • o hojně plodnou odrůdu s celokrajně rzivou slupkou s názvem Konvert. Udržovatelem obou je Sempra  Praha, a. s.

Podzimní odrůda Harbo

Podzimní odrůda Harbo byla vyšlechtěna pod pracovním označením TE-H-184/73. Vznikla ze záměrného křížení odrůd Boskova lahvice a Hardenpontova. Vzrůstnost stromu je střední až silná, větvení je slabé, habitus polovzpřímený. Hustota koruny je střední, obrůstání husté. Plodí převážně na krátkém plodonosném obrostu ve shlucích i jednotlivě. Netřeba provádět probírku plodů při přeplození, jelikož by jednotlivě dorostly až do 0,5 kg hmotnosti.

odrůda Harbo

odrůda Harbo

Plod je velký, těžký, silně nesouměrný, tvar z profilu vypuklý (baňatý), s největším průměrem od středu blíže kalicha, tzn. blíže distálnímu konci. Základní barva slupky v době zrání je žlutá, krycí barva světle červená ve formě líčka. Podíl krycího zbarvení je nízký. Středně tlustá slupka je na povrchu matná a suchá. Poměrná plocha rzivosti bývá jen velmi nízká. Stopka je středně tlustá a krátká, napojená šikmo k ose plodu. Dužnina bílé barvy, tuhé a pevné konzistence je méně šťavnatá. V chuti nasládlá a nevýrazně voňavá.

Sklizňová zralost od poloviny září, konzumní pak v listopadu se skladovatelností do ledna.

Afinita s kdouloňovými podnožemi je výborná a tudíž uplatnění má větší opodstatnění v teplejších a středních polohách při dodržení dostatečné vláhové bilance.

Zimní odrůda Konvert

Zimní odrůda Konvert byla vyšlechtěna pod pracovním označením TE-H-103. Do záměrného křížení bylo použito odrůd s větším podílem poměrné rzivosti Madame Verte a Konference. Vzrůstnost stromu je střední v plodnosti slabá, větvení střední a dostatečné, habitus polovzpřímený až rozložitý. Hustota koruny je vyšší než u předešlé odrůdy, nutný je letní průklest a zkrácení některých výhonů o třetinu střídavě na vnitřní a vnější pupen. Plodí hlavně na krátkém plodonosném obrostu ve shlucích, při přeplození je nutné provádět probírku.

odrůda Konvert

odrůda Konvert

Plod je středně velký, slabě nesouměrný, tvar z profilu vydutý (lahvicovitý), s rozšířením v poloze blíže kalicha. Základní barva slupky zelenožlutá, krycí barva chybí. Slupka je tlustá, na povrchu drsná, poměrná plocha rzivosti na líčku je střední až vysoká. Nejvíce rzivosti se nachází okolo kališní jamky. Stopka středně tlustá, středně dlouhá s napojením v ose plodu. Dužnina bílé barvy je tuhé a pevné konzistence se střední šťavnatostí. Chuť je sladká.

Do sklizňové zralosti nastupuje začátkem října, konzumně nazrává od prosince se skladovatelností do března. Afinita s kdouloňovými podnožemi je dobrá, pro vyšší tvary je nutná semenná podnož.

Odrůda je náročná na polohu, půdní složení a dostatek vláhy. Násada je odvislá na vyváženém a dostatečném hnojení jak na podzim, tak i během celého vegetačního období.

 

Foto: Dušan Nesrsta

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

18. 2. 2020

Od února přesazujeme pokojové květiny

Od února – krátce před novým růstem – je nejvhodnější období pro přesazování pokojových květin. S prodlužujícím se dnem se začínají připravovat na novou vegetaci. Rostlinu, kterou chceme přesadit, vyklepneme z květináče. Je-li kořenový systém staršího data a příliš hustý, rozrušíme ho, případně část odstraníme.

zobrazit další rady a tipy