Co dělat a kdy proti kadeřavosti a jiným chorobám broskvoně

4. 5. 2021

Nejzávažnějším onemocněním broskví je kadeřavost broskvoně. Způsobuje ji houba Taphrina deformans. Silná infekce této choroby zaviní značné škody.

Infekce kadeřavosti broskvoně vzniká při rašení pupenů: Kapky vody z rosy nebo deště splavují přezimující spory do otevírajících se pupenů. Infekci napomáhá i vysoká vzdušná vlhkost. Proto, když ve stadiu rašení až květu broskví přetrvává teplé a suché počasí, budou projevy kadeřavostí malé, nebo prakticky žádné.

Kadeřavost broskvoně v plném proudu

Kadeřavost broskvoně, choroba způsobená houbou Taphrina deformans; foto Shutterstock

Déšť a chlad svědčí kadeřavosti broskvoně

Naopak při deštivém a studeném počasí je možno očekávat výskyt silný. Jestliže však teploty začnou vystupovat nad 25° C, podmínky k šíření choroby ustávají. Proto také v teplých oblastech je s kadeřavostí broskvoně méně starostí než ve vyšších polohách, kde mnohdy problémy přetrvávají až dlouho do jara.

Ochrana spočívá výhradně v použití účinných fungicidů před rašením. Ošetření ve stadiu rašení je už evidentně zásahem pozdním. Nízké teploty (pod −16 °C) kadeřavost mohou částečně omezit, ale nezničí ji.

  • Je dobré počítat s tím, že v citlivosti jednotlivých odrůd prakticky neexistuje výrazný rozdíl.
Postřik v předjaří proti kadeřavosti

Předjarní fungicidní ošetření proti kadeřavosti broskvoně by mělo být už druhé v pořadí v rámci přípravy na vegetační sezonu; foto Shutterstock

Zahrádkáři v Horní Bělé  sdílejí své zkušenosti s pěstováním broskvoní na základě dlouhodobého sledování. To probíhá od osmdesátých let minulého století. Oblast severně od Plzně leží v kopcích v nadmořské výšce 500–550 metrů.

Také v zahradách Horní Bělé se potvrdilo, že jediným účinným způsobem ochrany je zničení přezimujících stádií houby dříve, než se postačí infikovat otevírající se pupeny.

Nejúčinnější je zásah některým z měďnatých přípravků hned po ukončení vegetace, resp. po opadu listů!

  • Pro zlepšení účinnosti nutno dodat, že venkovní teplota by měla při ošetření dosáhnout alespoň 6 °C.

Na podzim jsou zpravidla také lepší podmínky pro aplikaci a co je důležité – vyhneme se riziku předčasných infekcí v zimních měsících!

  • Chemické ošetření v pozdním stadiu, kdy jsou už příznaky kadeřavosti broskvoně viditelné, neúčinkuje.
Za neúčinný lze považovat postřik proti kadeřavosti během vegetační sezony

Fungicidní ošetření na již rozbujelou kadeřavost broskvoně neúčinkuje, foto Shutterstock

V zahrádkářských podmínkách většinou nepoužíváme vysokotlaké výkonné postřikovače, proto je zpravidla nutné v předjaří ošetření opakovat. Pokud trvá špatné počasí, osvědčilo se i další ošetření ihned po vyrašení, ovšem už jako třetí v pořadí.

Aktuálně povolené přípravky na kadeřavost broskvoně uvádí Rostlinolékařský portál.

Virová šarka

Dalším závažným, navíc neléčitelným onemocněním může být šarka, tedy virové neštovice.

V hornbělských podmínkách snižuje riziko výskytu šarky vyšší poloha oblasti. Hlavní přenašeči viróz – mšice – se vyskytují na zdejších  broskvoních spíše sporadicky. K prevenci samozřejmě patří výsadba zdravých výpěstků resp. používání roubů ze zdravých stromů.

Korová nekróza a klejotok

Korová nekróza a klejotok na kmeni broskvoně; foto Jaroslav Rod

Klejotok

Nepříjemné problémy přináší často pěstitelům klejotok. Hlavním preventivním opatřením je řez v termínu, kdy pravděpodobnost infekce je minimální, tj. v době vegetace. Rány mají být hladké a ošetřené štěpařským voskem, latexem nebo stromovým balzámem.

Výskyt klejotoku sníží i zásobní hnojení vápníkem při výsadbě stromku. Jedna z příčin objevujícího se klejotoku je nedostatek přístupného vápníku v půdě.

Kalciózy

Další fyziologická choroba se týká oblastí, kde v půdách s vyšším obsahem vápníku, resp. volného uhličitanu vápenatého dochází u stromů často ke kalciózám s příznaky světlejší barvy listů, která přechází až do žlutého zbarvení (žloutenka).

Chloróza na broskvoni

Chloróza na broskvoni. Diagnóza zní: nedostatek přístupného železa v půdě s vysokým obsahem vápníku. Foto Ivan Dvořák

Léčení je velmi obtížné. Pomáhá časté kypření půdy, hnojení organickými hnojivy a je nutno omezit hnojení fosforem. Doporučuje se též léčit některými přípravky, aplikovanými na list i do půdy, které obsahují železo v přístupné formě. Postačí však i zelená skalice. V těchto půdách by se měla raději používat podnož Persica Davidiana, broskvoň Davidovu, která vyšší obsah Ca snáší bez problémů.

Jaromír Fischer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

6. 5. 2021

Během května vyséváme na zahradě teplomilnou zeleninu

V zeleninové zahrádce nyní vyséváme už i teplomilné druhy zelenin – fazole, tykev, okurky, cukety, kukuřici cukrovou. Dále v opakovaných výsevech pěstujeme sadbu v odstupu zhruba tří týdnů.

zobrazit další rady a tipy