
Kam vysadit broskvoň v chladnějším kraji a jak ji tvarovat
24. 4. 2021Při pěstování broskvoní v chladnější oblasti je vedle výběru odrůdy stejně důležité dobře zvolit místo výsadby.
Nejzávažnějším onemocněním broskví je kadeřavost broskvoně. Způsobuje ji houba Taphrina deformans. Silná infekce této choroby zaviní značné škody.
Infekce kadeřavosti broskvoně vzniká při rašení pupenů: Kapky vody z rosy nebo deště splavují přezimující spory do otevírajících se pupenů. Infekci napomáhá i vysoká vzdušná vlhkost. Proto, když ve stadiu rašení až květu broskví přetrvává teplé a suché počasí, budou projevy kadeřavostí malé, nebo prakticky žádné.
Naopak při deštivém a studeném počasí je možno očekávat výskyt silný. Jestliže však teploty začnou vystupovat nad 25° C, podmínky k šíření choroby ustávají. Proto také v teplých oblastech je s kadeřavostí broskvoně méně starostí než ve vyšších polohách, kde mnohdy problémy přetrvávají až dlouho do jara.
Ochrana spočívá výhradně v použití účinných fungicidů před rašením. Ošetření ve stadiu rašení je už evidentně zásahem pozdním. Nízké teploty (pod −16 °C) kadeřavost mohou částečně omezit, ale nezničí ji.
Předjarní fungicidní ošetření proti kadeřavosti broskvoně by mělo být už druhé v pořadí v rámci přípravy na vegetační sezonu; foto Shutterstock
Zahrádkáři v Horní Bělé sdílejí své zkušenosti s pěstováním broskvoní na základě dlouhodobého sledování. To probíhá od osmdesátých let minulého století. Oblast severně od Plzně leží v kopcích v nadmořské výšce 500–550 metrů.
Také v zahradách Horní Bělé se potvrdilo, že jediným účinným způsobem ochrany je zničení přezimujících stádií houby dříve, než se stihnou infikovat otevírající se pupeny.
Nejúčinnější je zásah některým z měďnatých přípravků hned po ukončení vegetace, resp. po opadu listů!
Na podzim jsou zpravidla také lepší podmínky pro aplikaci a co je důležité – vyhneme se riziku předčasných infekcí v zimních měsících!
V zahrádkářských podmínkách většinou nepoužíváme vysokotlaké výkonné postřikovače, proto je zpravidla nutné v předjaří ošetření opakovat. Pokud trvá špatné počasí, osvědčilo se i další ošetření ihned po vyrašení, ovšem už jako třetí v pořadí.
Aktuálně povolené přípravky na kadeřavost broskvoně uvádí Rostlinolékařský portál.
Dalším závažným, navíc neléčitelným onemocněním může být šarka, tedy virové neštovice.
V hornbělských podmínkách snižuje riziko výskytu šarky vyšší poloha oblasti. Hlavní přenašeči viróz – mšice – se vyskytují na zdejších broskvoních spíše sporadicky. K prevenci samozřejmě patří výsadba zdravých výpěstků resp. používání roubů ze zdravých stromů.
Nepříjemné problémy přináší často pěstitelům klejotok. Hlavním preventivním opatřením je řez v termínu, kdy pravděpodobnost infekce je minimální, tj. v době vegetace. Rány mají být hladké a ošetřené štěpařským voskem, latexem nebo stromovým balzámem.
Výskyt klejotoku sníží i zásobní hnojení vápníkem při výsadbě stromku. Jedna z příčin objevujícího se klejotoku je nedostatek přístupného vápníku v půdě.
Další fyziologická choroba se týká oblastí, kde v půdách s vyšším obsahem vápníku, resp. volného uhličitanu vápenatého dochází u stromů často ke kalciózám s příznaky světlejší barvy listů, která přechází až do žlutého zbarvení (žloutenka).
Chloróza na broskvoni. Diagnóza zní: nedostatek přístupného železa v půdě s vysokým obsahem vápníku. Foto Ivan Dvořák
Léčení je velmi obtížné. Pomáhá časté kypření půdy, hnojení organickými hnojivy a je nutno omezit hnojení fosforem. Doporučuje se též léčit některými přípravky, aplikovanými na list i do půdy, které obsahují železo v přístupné formě. Postačí však i zelená skalice. V těchto půdách by se měla raději používat podnož Persica Davidiana, broskvoň Davidovu, která vyšší obsah Ca snáší bez problémů.
Jaromír Fischer
Broskvoně plodí na jednoletých výhonech, zatímco starší obrost postupně odumírá. Snahou je proto vypěstovat pevné korunní větve s bohatým plodonosným obrostem a volnou kotlovitou široce rozevřenou korunu bez středového hlavního výhonu.