V květnu semena a semenáčky volají po akci. Tip: tři sestry

8. 5. 2023

V jarním období zeleninová zahrada sice nekvete, ale už roste. Na záhoně klíčí semena a semenáčky rostou každým dnem doslova před očima.

Květnová zahrada prostě žije. Nastává doba prvních sklizní ředkviček a salátů a už se také můžeme plně věnovat setí a výsadbě nejrůznější zeleniny:

Saláty a ředkvičky v květnu

Květen už si můžeme pochutnat na prvních salátech a ředkvičkách

  • Přímo na záhony vyséváme teplomilné zeleniny – fazole a kukuřice.
  • Vyséváme teplomilné tykvovité zeleniny – okurky salátovky i nakládačky, tykve a cukety.
  • V průběhu celého května můžeme stále set mrkve, petržele, salátovou řepu, saláty.
  • Po zmrzlých mužích vysazujeme na venkovní záhony rajčata, papriky, cukety nebo melouny.
  • Je čas na vyjednocení a okopání vzešlých semenáčků kořenové a cibulové zeleniny.
  • Vyséváme pozdní košťáloviny pro červnovou výsadbu – zelí, květák, růžičkovou kapustu.
  • Semena zimního póru vyséváme do sadbovačů nebo přímo na záhon.
  • Pozorně sledujeme vzcházející semenáčky. Pokud je třeba, průběžně zabraňujeme tvorbě škraloupu na záhonu a chráníme semenáčky před škůdci.

Semena cukety raději do květináčků

Cukety a tykve tvoří kulovité kořeny a nemají rády přesazování. Proto semena cukety sejeme přímo do květináčků a nepikýrujte.

Semena jsou velká, rychlé klíčí i rostou a na předpěstování sazenic stačí 3 týdny. Semena můžeme vyset i přímo na stanoviště, do hnízd po 2–3 ve sponu podle charakteru růstu odrůdy. Po vyklíčení necháme ve hnízdě pouze jeden nejsilnější a nejlépe se vyvíjející semenáček.

Tykev není jenom Hokkaido. Zajímavé jsou také hrubostěnné odrůdy Delicious Golden nebo Crown Prince F1. Mají hrubou a sladkou dužinu výtečnou na pečení i na polévky a oproti Hokkaidu mají lepší skladovatelnost.

Tykev, odrůda Crown Prince F1

Tykev, odrůda Crown Prince F1

Vláha a vzduch jsou pro semena zásadní

Rovnoměrná vlhkost v procesu klíčení je pro semena zásadní. Vždy bychom měli zachovat určitý poměr mezi vláhou a vzduchem, protože semínka i rostliny potřebují dýchat.

Optimální je, pokud semena až do vyklíčení využijí spodní vláhu, která je v půdě. Pokud musíme kvůli nedostatečné půdní vlhkosti polévat, vždy vzniká riziko vytvoření tzv. škraloupu – tvrdé kůry na povrchu půdy. Slabší semenáčky ji nedokážou prorazit a dochází k jejich odumření. Tato kůra vzniká při přílišném přemokření a následném vyschnutí svrchní vrstvy půdy. Často se to stává zahrádkářům, kteří chodí do práce, polijí vysetý záhon večer nebo brzy ráno a prudké jarní slunce přes den vrchní vrstvu půdy vysuší.

Klíček

Také klíčící semenáček potřebuje k vývoji přiměřenou teplotu i zálivku

Pokud začneme výsevy zalévat, musíme zajistit, aby byl povrch půdy až do vzejití výsevu vlhký. Čím vyšší je obsah organické hmoty v půdě, tím vyšší je její odolnost k tvorbě škraloupu. Bílá netkaná textilie natažená na povrch záhonu pomůže s udržením stabilní vlhkosti půdy.

Dostatečný prostor

Rostlinky potřebují ke svému optimálnímu vývoji také dostatek prostoru. Někdy vyséváme s větší hustotou. Počítáme raději s tím, že ne všechna semena vzejdou, nebo že část z nich může být v procesu klíčení poškozena a zničena. Pokud je porost v řádku příliš hustý, musíme semenáčky přetrhat. Optimální vzdálenost v řádku je specifická pro jednotlivé zeleniny, odrůdy, ale také způsob pěstování.

  • Pozdní mrkvi na skladování dopřejeme více prostoru než baby karotce. Tu sklízíme se zelenou natí.
  • Výsevy cibule i cibulku ze sazečky můžeme přetrhávat na konečnou vzdálenost postupně. Přetrhané rostlinky využijeme jako cibulku nazeleno.
  • Může se nám stát, že v části řádku nám semínka nevzejdou. Při přetrhávání je můžeme dosadit. Takto se dají dosazovat saláty, ale i cibulka či červená řepa.

    Semena potřebují odpovídající prostor

    Při setí dbáme na odpovídající prostor

Přirozená opora

Už domorodé indiánské kmeny před objevením Ameriky Evropany využívaly přirozené opory rostlin, tzv. tři sestry. Jde o starý způsob pěstování kukuřice, dýní a fazolí na jednom pozemku. Kukuřice poskytovala oporu pro pnoucí fazole, ty zásobovaly půdu dusíkem z hlízek na svých kořenech a tykve svými velkými listy zakryly půdu a bránili prorůstání plevelů. Tři sesterské plodiny tak prospívaly jedna druhé.

Využijme těchto přírodních principů pěstování na našich zahradách a zahrádkách.

Foto autor

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x